مشاور مسعود بارزانی تاکید کرد پ.ک.ک زمینه‌ساز حملات ترکیه به اقلیم و نابودی روستاها و اقتصاد و امنیت اقلیم کردستان عراق شده است.

به گزارش کورد هوال، به دلیل ضعف شدید سیاسی و نظامی ‌اقلیم کردستان و عدم توانایی آن در کنترل مناطق تحت حاکمیت خود و همچنین اختلافات شدید و چند ده ساله پارتی و یکتی که عملا به دو اداره‌ای شدن اقلیم منجر شده، فضا برای حضور و رشد گروه‌های غیرقانونی و خشونت طلب فراهم است و پ.ک.ک و پژاک نیز از جمله گروه‌های خشونت طلب هستند که با استفاده از خاک اقلیم کردستان علیه همسایگان آن دست به اقدامات مسلحانه و ناامن کردن مناطق مرزی می‌زنند.

به دلیل حضور پ.ک.ک و حملات ترکیه تاکنون حدود هزار روستای اقلیم تخلیه و تعداد زیادی نیز تخریب شده است. در آخرین مورد در روستای روویان با ۲۰۰ خانوار، فقط ۶ خانوار هنوز در روستا حضور دارند. بیشتر مردم از ترس حملات ترکیه راهی شهرها شده‌اند. در روستای برواری بالا نیز صدها خانوار از ترس جان خود روستا را ترک نموده‌اند. روستای ترمانش با بیش از هزار خانوار اکنون فقط یکصد خانوار به خود می‌بیند. در منطقه کانی ماسی از ۷۶ روستا در طی سه سال گذشته فقط ۱۷ روستا دارای جمعیت فعال هستند. این آمار تکان‌دهنده، نتیجه حضور پ.ک.ک است.

علیرغم این میزان خرابی، باز هم پ.ک.ک اقلیم را به جنگ و حمله به شهرها تهدید کرده است. دکتر کاوه عزیزی مشاور مسعود بارزانی و سیاستمدار کرد سوریه، معتقد است خلا قدرت و اختلافات داخلی احزاب مانند پارتی و یکیتی، زمینه را برای فعالیت مخرب پ.ک.ک فراهم کرده است.

بسیاری از کارشناسان مشکلات و معضلات کنونی اقلیم کردستان را ناشی از حضور پ.ک.ک در اقلیم کردستان می‌دانند. ارزیابی شما از این تحلیل چیست؟

البته همان طور که می‌دانید اقلیم کردستان مشکلات خاص خود را دارد، از جمله مسئله داعش یا ماده ۱۴۰ قانون اساسی و مشکلات با بغداد. اینها مشکلاتی است که به پ.ک.ک ارتباطی ندارد.

جناب دکتر، منظورم مشکلات مرتبط با حملات ترکیه و لشکرکشی ارتش ترکیه به اقلیم است.

بله؛ عامل اصلی مشکلات بین اقلیم کردستان و ترکیه، حضور پ.ک.ک است. حضوری که سبب می‌شود حتی ترک‌ها از مرز عبور کنند و وارد اقلیم کردستان شوند. این امر ناقض حاکمیت ملی عراق نیز است. این تجاوز آشکار سبب شده صدها روستا تخلیه و تخریب شوند. مردم این روستاها آواره شده‌اند. یعنی پ.ک.ک عامل اصلی این اقدامات ترکیه است. درخواست اقلیم از پ.ک.ک نیز این است اینجا را ترک کند و به کردستان ترکیه برود. چون آنجا خیلی بزرگتر و صعب العبورتر نیز است. مشکلات خود با دولت ترکیه را در آنجا حل کنند نه این که مشکل خود را به اقلیم و عراق منتقل نمایند.

مصطفی کاراسو طی مصاحبه‌ای ادعا می‌کند پارتی مراکزی را علیه پ.ک.ک تاسیس کرده و حتی سازمان اطلاعات ترکیه یعنی میت حقوق کارمندان آن را می‌دهد. به نظر شما هدف از این اظهارات در این فضا چیست؟

اینها ادعاهایی پوچ هستند. چون پارتی و یکیتی دو نیروی اساسی اقلیم کردستان هستند و دارای نیروی پیشمرگه، آسایش و پاراستن هستند. حق قانونی آنهاست که هر گروه یا تشکیلاتی را برای دفاع از خاک و حاکمیت خود تاسیس کنند. به پ.ک.ک ربطی ندارد که پارتی و یکیتی در خاک خود چه می‌کنند. پ.ک.ک حق ندارد در این زمینه تعیین تکلیف کند.

چرا تاکنون همه جناح‌های اقلیم کردستان عملا متحده نشده‌اند تا پ.ک.ک را اخراج کنند؟ گاهی احساس می‌شود یکیتی با پارتی علیه پ.ک.ک هماهنگ نیست. گویا این دو حزب در مسیری متفاوت و متضاد حرکت می‌کنند.

متاسفانه هر جا مشکل و خلا قدرت وجود داشته باشد، پ.ک.ک از آن سواستفاده می‌کند. اگر روابط پارتی و یکیتی درست و قدرتمند باشد، مطمئنا پ.ک.ک در این سرزمین جایی برای ماندن ندارد. پ.ک.ک از طریق هواداران خود در انتخابات‌ها حتی نمی‌تواند هزار رای نیز به دست بیاورد. حتی نمی‌تواند یک وجب نیز پیشروی کند. اینجا کشوری دموکراتیک است، اما هیچ کس به پ.ک.ک رای نمی‌دهد. لذا پ.ک.ک نمی‌تواند در این کشور جای پایی برای خود باز کند. دوم این که حضور پ.ک.ک بیشتر در مناطقی است که سمت یکتی قرار دارد و یکتی نیز به خاطر رقابت و کینه نسبت به پارتی به پ.ک.ک کمک می‌کند.

صدها روستای اقلیم بر اثر حضور پ.ک.ک تخلیه شده‌اند. آیا از لحاظ حقوقی مکانیسمی‌ در سطح اقلیم یا عراق و جامعه بین‌المللی وجود دارد تا مردم از پ.ک.ک به ویژه سران آن در اروپا به خاطر این جنایات شکایت کنند تا آنها در همان اروپا محاکمه شوند؟

کردستان عراق به طور کلی سیاستی همگرایانه و مبتنی بر برادری را در پیش گرفته است. هرگز نمی‌خواهد جنگ برادرکشی راه بیافتد. بارزانی می‌گوید تا زمانی که زنده‌ام هرگز اجازه نمی‌دهم یکبار دیگر جنگ برادرکشی رخ دهد. لذا با پ.ک.ک نرم رفتار می‌شود و پ.ک.ک نیز این نرم و اهل مصالحه بودن را ضعف تصور می‌کند. این طور نیست که پارتی و یکیتی نتوانند پ.ک.ک را بیرون کنند، می‌توانند و کار سختی نیست. بلکه آنها نمی‌خواهند جنگی داخلی و برادرکشی رخ دهد. این تفاوت، بسیار مهم است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی