خطیب دجله، عضو هیئت امرالی در مذاکرات صلح کرد ترک در اظهاراتی با اشاره به پیام اخیر عبدالله اوجالان عنوان کرد: عبدالله اوجالان برای ترکیه جلیقه نجات پرتاب کرده است.

به گزارش کورد هوال به نقل از روزنامه ینی یاشام، “خطیب دجله”، عضو هیئت امرالی در مذاکرات صلح کرد – ترک و از سیاستمداران معروف کرد ترکیه در اظهاراتی با اشاره به آخرین پیام عبدالله اوجالان، رهبر دربند PKK عنوان کرد: اوجالان در پیام خود تأکید می کند که چه کمالیست باشید و چه عثمانی گرا، یعنی در این جا حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) و حزب عدالت و توسعه (AKP) را مدنظر دارد، وی بخش ارگنکون، حزب وطن و CHP را به عنوان کمالیست ها و جناح AKP و حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) را به عنوان نوعثمانی گراها اطلاق می کند. به این ها می گوید که نادیده گرفتن این گونه کردها توسط شما و با انکار حق و حقوق آنان شما نخواهید توانست مسئله کردها را حل و فصل کنید. هر چقدر هم این مسئله حل و فصل پیدا نکند رفته رفته حل و فصل آن دشوارتر خواهد شد. در شرایطی که ترکیه درگیر بحث حرکت نظامی به مناطق کردنشین سوریه است، اوجالان اعتقاد و مواضع خود را به این شکل اعلام می کند. بیشتر از آن که برای ترکیه یک دست دوستی دراز کند، برای ترکیه جلیقه نجات پرتاب می کند. اگر قدر آن را بدانند؛ این پیامی است که به تمام مشکلاتی که ترکیه وارد آن شده است پایان خواهد داد.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: اگر به موقعیت کردها در داخل ترکیه دقت کنید دیگر ترک ها و کردها در ۷ هزار و ۸۰ کیلومتر سرزمین این کشور در هم تنیده شده اند. به عنوان مثال در هنگام تاسیس جمهوری ترکیه، ۹۰ درصد از کردها تنها در بخش های شرق و جنوب شرق ترکیه زندگی می کردند. ولی وضعیت امروزه به شکلی تغییر کرده است که استانبول بزرگ ترین شهر کردنشین دنیا به حساب می آید. بیش از ۴ میلیون کرد در استانبول زندگی می کنند و بیش از نیمی از جمعیت کردهای ترکیه در متروپل های غرب این کشور ساکن هستند. در حالی که کردها و ترک ها تا این اندازه در هم تنیده شده اند جدا کردن این ملت از یکدیگر و تجزیه آنان در عقل و منطق جا نمی گیرد. ترک ها و کردها می توانند راه حل مشکلات موجود را از روش های دیالوگ، مذاکره و دموکراتیک پیدا کنند. باز هم اوجالان در آخرین پیام خود به این مسئله به صراحت اشاره کرده و اعلام می کند: “ما نیازی به دولت جدیدی نداریم” بعد از آن نیز بلافاصله اعلام می کند “البته ذهنیت دولت نیز باید در این راستا قرار بگیرد” رد و نادیده گرفتن کردها راه صدام حسین بود. عاقبت صدام حسین چه شد؛ اصرار در تداوم ذهنیت اتحاد و ترقی و پیمودن راه ارگنکون عاقبت ائتلاف AKP – MHP را نیز اینگونه می کند. به همین دلیل است که می گویم اوجالان در چنین شرایط بحرانی اقتصادی، سیاست خارجی، سیاسی و شرایط سختی که ترکیه در آن گرفتار شده است یک جلیقه نجات پرتاب کرده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی