برادر سرکرده گروه تجزیه طلب پ.ک.ک، اقدامات و مواضع اخیر عبدالله اوجالان را به نفع اردوغان و دولت ترکیه ارزیابی و بر احتمال تشدید اختلافات در ساختار پ.ک.ک تاکید کرد.

به گزارش کورد هوال، عثمان اوجالان، برادر سرکرده زندانی پ.ک.ک و عضو سابق شورای رهبری این گروه خشونت طلب، در یک گفتگوی خبری شبکه کردستان۲۴ وابسته به مسرور بارزانی شرکت کرد و به سوالات مربوط به آخرین تحولات ترکیه و کردها پاسخ داد. وی در مورد انتخابات شهرداری استانبول اعلام کرد: «رجب طیب اردوغان عادت کرده است که تا ابد قدرت را فقط به تنهایی در اختیار داشته باشد. اما در انتخابات اخیر مردم به او رای ندادند و این یک نوع همه‌پرسی در مورد عملکرد این حزب بود». وی به نامه عبدالله اوجالان نیز اشاره کرد که به صورت مکتوب و دست‌نویس خطاب به پ.ک.ک/ه.د.پ. صادر شده است و از آنها می‌خواهد به هیچ یک از طرفین یعنی نامزد حزب عدالت و توسعه و نامزد حزب جمهوریخواه رای ندهند. چون هیچ کدام برای مسئله کرد برنامه ندارند.

عضو سابق شورای رهبری پ.ک.ک در ادامه افزود: «نامه اوجالان خیلی دیر منتشر شد و این مداخله دیرهنگام نمی‌تواند تاثیر زیادی بر تغییر نظر کردها داشته باشد». اما عثمان اوجالان تلویحا این نامه را به نفع اردوغان دانست و گفت: «اوجالان قصد نداشت نامه بنویسد، اما چون موضع ه.د.پ (حزب دموکراتیک خلق‌ها، شاخه سیاسی پ.ک.ک در ترکیه) ضعیف بود، وارد عمل شد و خواهان ایفای نقشی استراتژیک توسط کردها شد. چون یک چهارم آرای استانبول به کردها تعلق دارد و این میزان رای می‌تواند بسیار مفید واقع گردد. ه.د.پ باید خودش نقش بازی کند، نه این که صرفا به صورت منفعلانه از یک طرف حمایت نماید. استراتژی ه.د.پ. این است از هر روشی حمایت ‌کند که حزب عدالت و توسعه قدرت را از دست بدهد. البته هر دو حزب ترکیه کردها را فریب می‌دهند و قصد حل مسئله کرد را ندارند».

عثمان اوجالان همچنین گفت: «سران پ.ک.ک مستقر در قندیل ضعیف عمل کرده‌اند و به دستورات اوجالان عمل نمی‌کنند و اوجالان در این نقطه متوقف نخواهد شد و از آنها حساب خواهد کشید. قندیل از سه سال گذشته پیام‌های اوجالان را رد می‌کند. برای همین نیز قندیل مشروعیت خود را از دست داده است. قندیل فقط از اوجالان استفاده ابزاری می‌کند و فقط برای پیام‌ها و مقاصد سیاسی- نظامی خود مورد استفاده قرار می‌دهد».

گفتنی است همه کارشناسان معتقدند عبدالله اوجالان در زندان ایمرالی برای نجات جان خود به ابزاری برای اجرای سیاست‌های اردوغان تبدیل شده است. به عنوان مثال، انتخاب زمان نوشتن نامه‌های اخیر وی در مورد انتخابات و کردهای سوریه قابل توجه است. اگر اردوغان می‌دانست پیام اوجالان مبنی بر رای ندادن کردها به هر دو جناح به ضررش تمام می‌شود، هرگز اجازه نمی‌داد این پیام از زندان بیرون بیاید. در عین حال این اقدام نیز می‌تواند خلاف قانون باشد، چون یک زندانیِ امنیتی نمی‌تواند و نباید برای انتخابات یک کشور تعیین تکلیف کند؛ مگر آنکه معامله‌ای در کار باشد. ترکیه حتی از نچیروان بارزانی نیز استفاده ابزاری می‌کند و در آستانه انتخابات استانبول، اردوغان او را به ترکیه دعوت کرد. در مجموع باید گفت که به اصطلاح سران کُرد همیشه وابسته بوده‌اند.

البته در مورد اختلافات درون سازمانی در پ.ک.ک باید به تنش و اختلاف بین صلاح‌الدین دمیرتاش (رئیس سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها) و اوجالان نیز اشاره کرد. دمیرتاش که برادرش عضو پ.ک.ک است، از مدت‌ها پیش به جرم حمایت از فعالیت‌های خشن و تروریستی پ.ک.ک زندانی شده است. او پیش از اوجالان، از سیاست اعتصاب غذای هواداران پ.ک.ک انتقاد کرده بود. انتخابات اخیر شهرداری استانبول (که با پیروزی مخالفان اردوغان به اتمام رسید) سبب شد تا اختلافات مسئولان پ.ک.ک و وابسته به آن بیشتر علنی شود.

پس از اعلام پیام کتبی عبدالله اوجالان و دستور وی به پ.ک.ک و معدود کردهای هوادار، برای «بی طرفی» در انتخابات و انتخاب «راه سوم»، کارشناسان متعدد موضع صلاح‌الدین دمیرتاش را ضد مواضع اوجالان می‌دانند و معتقدند دمیرتاش نیز همانند سران قندیل با عبدالله اوجالان اختلاف دارد. هرچند دمیرتاش طی پیامی گفت: «من با هر ابتکار جناب اوجالان برای دموکراسی و صلح موافق هستم. برای سرافرازی وی تلاش خواهم کرد. کسی در این شک نکند»، اما باید گفت پس از پیام اوجالان، ه.د.پ. اعلام کرد منظور اوجالان انتخابات شهرداری استانبول نیست و تلاش کرد بدین ترتیب مخالفت خود با اوجالان به ویژه در آستانه انتخابات را علنی نماید.

از طرفی سران قندیل نیز بارها اعلام کرده بودند در این انتخابات حساس از نامزد حزب جمهوریخواه خلق حمایت خواهند کرد. این نشان می‌دهد اختلافات طرفین آنقدر جدی و عمیق است که دیگر جایی برای مخفی کردن باقی نمی‌ماند. سران پ.ک.ک معتقدند اوجالان به ابزاری برای اجرای دستورات اردوغان تبدیل شده و دیگر رهبر پ.ک.ک نیست و فقط به صورت صوری او را رهبر می‌نامند.

در همین زمینه دکتر علی کمال اوزجان می‌گوید در عرض یک هفته دوبار با عبدالله اوجالان دیدار کرده است. این دیدار با اطلاع رجب طیب اردوغان بوده و از طرف اردوغان یادداشت‌های زیادی نیز برای اوجالان برده است. این استاد داشنگاه می‌گوید می‌تواند اوجالان را برای موارد متعددی اقناع کند. به گفته این نویسنده اوجالان معتقد است سه توطئه علیه ترکیه صورت گرفته که آخرین آن کودتای نظامیان بود و هنوز هم ادامه دارد. او معتقد است سقوط اردوغان برای کردها ضرر دارد و اگر اردوغان در قدرت بماند برای کردها کارهای خوبی انجام خواهد داد. این استاد دانشگاه نیز معتقد است بین پ.ک.ک و ه.د.پ. رقابت شدیدی وجود دارد و حزب دموکراتیک خلق‌ها از دستورات اوجالان اطاعت نمی‌کنند. مجموع ارزیابی‌های فوق نشان می‌دهد اوجالان به صورت علنی به ابزار دست ترکیه تبدیل شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی