روزنامه‌نگار کُرد عراقی با رد ادعاهای پ.ک.ک علیه حزب دمکرات کردستان عراق (پارتی) تاکید کرد احزاب کردی اقلیم کردستان خواستار خروج پ.ک.ک از اقلیم هستند.

کورد هوال/ حضور پ.ک.ک در اقلیم، زمینه‌ساز حملات ترکیه شده است. احزاب کُردی یکدیگر را به همکاری با ترکیه و پ.ک.ک متهم می‌کنند. پ.ک.ک نیز پارتی را به همکاری با ترکیه و سازمان اطلاعات (میت) متهم کرده است. ثبات امنیتی و سیاسی کاهش یافته است و زمینه برای آغاز یک جنگ داخلی نظامی فراهم شده است. عثمان باشقالی روزنامه‌نگار کرد عراق معتقد است ادعاهای پ.ک.ک علیه پارتی صحت ندارد و غرب به رهبری آمریکا کردها و جوانان کُرد را قربانی اهداف سیاسی و نظامی خود کرده است.

مشروح مصاحبه اختصای کورد هوال با عثمان باشقالی، روزنامه‌نگار کُرد عراقی:

اخیرا مصطفی کاراسو عضو شورای رهبری پ.ک.ک اعلام کرده بود اقلیم کردستان با همکاری استخبارات ترکیه مراکزی علیه پ.ک.ک را در اقلیم تاسیس کرده و حتی حقوق کارمندان کُرد آن را نیز میت می‌دهد. ارزیابی شما از این ادعا چیست؟

این ادعا درست نیست. چون پارتی نمی‌تواند اجازه بدهد ترکیه همه حاکمیت آن را در اختیار بگیرد. این اقدام به نفع پارتی نیست. فشار ترکیه بر پ.ک.ک افزایش یافته، لذا این اظهارات از سوی مقامات آن علیه پارتی مطرح می‌شود. ترکیه همانند آغاز از پ.ک.ک به عنوان یک ابزار فشار استفاده می‌کند. از آن به عنوان ابزار علیه روسیه، آمریکا، ایران، اروپا و اقلیم کردستان برای رسیدن به اهدافی خاص استفاده می‌کند. در این راستا حملات خود علیه پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان را افزایش داده و این سبب نگرانی‌های جدی در اقلیم است. چون بر اثر این افزایش حملات، مردم غیرنظامی ‌اقلیم قربانی می‌شوند. روستاها تخلیه می‌شوند و منطقه از کارایی اقتصادی افتاده است. کشاورزی و دامداری و گردشگری نیز رونق ندارد. این مشاغل در تابستان منبع درآمد مردم هستند. اما ترکیه عمدا در تابستان حملات خود را افزایش داده است.

در مقابل نیز پ.ک.ک ادعاهای زیادی می‌کند. لذا می‌گوید پارتی چند مرکز را ایجاد کرده است. این درست نیست. فراموش نکنیم پروژه پارتی پروزه تاسیس دولت کردی است. لذا این اقدامات و همکاری در این سطح نمی‌تواند به نفع پارتی باشد. پارتی همه‌پرسی را برگزار کرد و خواهان دولت کردی است و هنوز هم مصر است. اگر فرصت پیدا کند دولت کردی را اعلام خواهد کرد. به نظر من این سخنان مقامات پ.ک.ک فقط ادعاست. پارتی نیز پ.ک.ک را متهم می‌کند و می‌گوید پ.ک.ک فقط خودش را به ارتش ترکیه نشان می‌دهد و فرار می‌نماید. لذا ارتش ترکیه نیز به بهانه آن وارد خاک اقلیم می‌شود. به نظر من اگر دو طرف به توافقی برسند، ترکیه نمی‌تواند بهانه‌ای برای حمله و نقض حاکمیت ملی عراق داشته باشد. در کردستان سوریه نیز ترکیه همان برنامه را انجام می‌دهد. هشتاد سال است ترکیه به ویژه در ناتو از کارت کردها استفاده می‌کند. لذا زمان آن رسیده کردها نیز کمی ‌هوشیار باشند و این کارت را از دست ترکیه بگیرند تا بهانه نداشته باشد.

پارتی گاهی اعلام می‌کند یکیتی در راستای رقابت با پارتی، به طور جدی علیه پ.ک.ک فعال نیست و با پارتی همکاری نمی‌کند. نظر شما در این مورد چیست؟

فکر می‌کنم موضع رسمی‌ پارتی چنین نیست. قبلا دیدیم که ترکیه به یکیتی فشار آورد و یکیتی نیز بعضی مراکز وابسته به پ.ک.ک را در مناطق تحت کنترل خود بست. اکنون روابط یکیتی و پ.ک.ک، به خوبی سابق نیست. ترکیه با مسئله فرودگاه سلیمانیه و تحریم آن، یکیتی را در مورد همکاری با پ.ک.ک تحت فشار قرار داد. به طور کلی ترکیه با برنامه‌های نئوعثمانی خود، قصد سیطره بر کردها و کل منطقه را در سر می‌پروراند. من معتقدم سران یکیتی نیز می‌دانند اگر سلیمانیه نیز به کنترل ترکیه در بیاید یا ترکیه وارد قندیل شود، بزرگترین خطر برای خود اقلیم کردستان خواهد بود یعنی در عرض یک شبانه روز چیزی به نام اقلیم کردستان باقی نخواهد ماند و هر دو طرف کردی یعنی یکیتی و پارتی نیز این را خوب می‌دانند. آنها انتظار دارند پ.ک.ک به ترکیه برای حمله و فشار بهانه ندهد. چون اقلیم در مرحله‌ی حساس سیاسی و اقتصادی قرار دارد. درست است روابط اربیل با بغداد کمی ‌خوب شده اما در سطحی نیست که بتواند مانع حملات ترکیه شود. این مرحله حساس است.  اگر پ.ک.ک به ترکیه بهانه ندهد و از اقلیم خارج شود، شاید وضعیت کردها بهبود یابد.

پ.ک.ک این را خوب می‌داند. به نظر شما چرا از اقلیم خارج نمی‌شود تا به ترکیه بهانه دخالت ندهد؟ چرا برای اقلیم کردستان خطرات را بیشتر می‌کند؟

ببینید؛ اولا پ.ک.ک در کردستان ترکیه هم حضوری حداقلی دارد. ثانیا اگر حمایتی بین‌المللی نباشد کردها نمی‌توانند در برابر ارتش ترکیه مقاومت کنند. ارتش ترکیه عضو ناتو است و تجهیزات به روز دارد.

ثالثا غرب یعنی اروپا و آمریکا مسئله کرد را قربانی منافع خود کرده‌اند. همه کردهای ترکیه را در چارچوب پ.ک.ک می‌بینند. در حالی که حقوق میلیون‌ها کرد فراتر از پ.ک.ک است. همه کردها عضو پ.ک.ک نیستند. ترکیه حقوق کردها را نقض می‌کند. نباید همه مردم را با پ.ک.ک یکسان دانست. ترکیه، مردم غیرنظامی‌، روزنامه‌نگاران و نویسندگان را حتی به خاطر کلمه کُرد و کردستان انکار و غرب نیز سکوت می‌کند. دولت ترکیه، همه را عمدا به نام پ.ک.ک معرفی می‌کند و می‌گوید تروریست است. اگر پ.ک.ک تروریست باشد همه مردم کرد ترکیه که تروریست نیستند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی