عثمان باشقالی معتقد است همکاری دولت و سازمان اطلاعات ترکیه با اوجالان و صدور اجازه دیدار وی با وکلایش، صرفا با هدف جذب آرای انتخاباتی است و اوجالان نیز به دلیل زندانی بودن و نجات جان خود، تبدیل به همکار دولت ترکیه شده است.

 

به گزارش کورد هوال، بیانیه پشت بیانیه، سیاست جدید اوجالان در زندان شده است. بعد از ۸ سال عدم دیدار با تیم وکلا، به ناگاه در برهه‌ای حساس، اجازه دیدار او با وکلایش صادر می‌شود. چند روز بعد، هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه (میت) به زندان ایمرالی می‌رود و شخصا با اوجالان دیدار می‌کند. بیانیه اول اوجالان، اواخر اردیبهشت ماه صادر شد. اوجالان به عنوان سرکرده گروه پ.ک.ک، به اعضا و هواداران و سایر سران گروه مستقر در کوهستان قندیل عراق، دستور داد اولا اعتصاب غذای خود را بشکنند و ثانیا حساسیت‌های دولت ترکیه در مناطق کردنشین سوریه را در نظر بگیرند. این موضوع، در یک کلمه، عقب‌نشینی و همکاری اوجالان با دولت ترکیه تفسیر شد. اکنون بیانیه دوم صادر شده است. اعتصابیون به بیانیه اول توجهی نکردند، بعد از چند روز به دستورات اوجالان در بیانیه دوم عمل کردند و اعتصاب غذای خود را شکستند. اعتصابی که به گفته کارشناسان و مردم، بیشتر یک نمایش بود تا اعتراض سیاسی.

در حالی که پیشتر، عدم اطاعت از اوجالان، به معنای مرگ و ترور اعضا بود، امروزه، اعضا با تاخیر به دستورات او عمل می‌کنند. ظاهرا تصمیمات اوجالان باید توسط نهاد دیگری نیز تایید شود. این نهاد، احتمالا قندیل است و سران پ.ک.ک مستقر در آن. همه تحرکات اوجالان به نفع دولت ترکیه و میت در حال انجام است. به همین خاطر عده‌ای معتقدند اوجالان به همکار دولت و میت تبدیل شده است و در زندان با آنها معامله می‌کند.

عثمان باشقالی روزنامه‌نگار مستقل اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با کورد هوال تاکید کرد که اوجالان در زندان است و زندانی چاره‌ای جز اطاعت ندارد. این فعال رسانه‌ای گفت همه این مذاکرات و ملاقات‌ها، با هدف تاثیرگذاری در انتخابات شهرداری استانبول است تا تیم اردوغان، پیروز شود. وی افزود دولت ترکیه، نگران اوجالان و کردها نیست، بلکه نگران قدرت خود در کشور است و میت، دستورات را به اوجالان ابلاغ می‌کند.

 

 

جناب باشقالی، در دیدار اخیر اوجالان که با روز زبان کردی چند روز فاصله داشت، خواهان رعایت حساسیت ترکیه شد، اما خواهان رعایت نقطه حساسیت همه کردها یعنی زبان کردی نشد. چرا؟ مگر وی رهبر یک حزب به اصطلاح کردی نیست؟

در واقع وقتی فردی در دست دولتی اسیر و زندانی باشد، دولت هر چه بخواهد زندانی مجبور به اطاعت است. ترک‌ها از قدیم سیاستی را در قبال کردها به کار می‌برند، وقتی ضعیف هستند می‌گویند ما و کردها برادریم، اما وقتی با کردها کار خود را به پیش بردند، آنها را سرکوب می‌کنند. در حال حاضر بحث مهم در سیاست ترکیه، آماده شدن برای انتخابات آتی شهرداری استانبول است. پس از شکست حزب حاکم و حزب حرکت ملی در شهرداری شهرهای بزرگ، اردوغان و متحدان وی متوجه شدند رای کردها می‌تواند سبب موفقیت نامزدهای آنها شود. لذا پس از هشت سال اجازه دیدار اوجالان و وکلا را صادر کردند.این انعطاف به خاطر علاقه به اوجالان یا کردها نیست. صرفا به خاطر «بن علی ییلدریم» است تا وی به عنوان متحد اردوغان و عضو حزب عدالت و توسعه شهردار استانبول شود. کردها هم این را خوب می‌دانند، خواه هوادار پ.ک.ک باشند خواه حزبی دیگر و یا مستقل عمل کنند. این که اوجالان خواهان رعایت حساسیت‌های ترکیه می‌شود، به دلیل زندانی بودن وی و همکاری او با دولت ترکیه است. اوجالان چیزی را می‌‎گوید که میت ترکیه دستور می‌دهد. میت هشت سال اجازه دیدار نداد، اکنون که اجازه می‌دهد پس باید اوجالان پیام را طبق دستور میت تنظیم کند. خواه دوست داشته باشد خواه نداشته باشد. صرفا هدف از این مسئله (دیدار اوجالان با وکلا و صدور پیام توسط وی) کسب آرای کردها برای شهرداری استانبول توسط حزب اردوغان است.

 

می‌دانیم حضور پ.ک.ک در قندیل با مخالفت دولت اقلیم مواجه شده و حکومت اقلیم خواهان خروج آن است. باهوز اردال (از سران پ.ک.ک) اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرد دستگاه استخبارات حزب مسعود بارزانی (پاراستن) روستائیان را تحت فشار قرار می‌دهد تا در کوهستان محل اختفای جمیل باییک و مراد کاراییلان را پیدا کنند. هدف از این اظهارات چیست؟ در حالی که طبق قانون اقلیم، حضور پ.ک.ک در آن منطقه نامشروع است.

قبل از هر چیز باید بگویم حضور پ.ک.ک در قندیل، خارج از توان و کنترل اقلیم کردستان است. قندیل منطقه‌ای بسیار صعب العبور و کنترل آن سخت است. اگر مثلا آمریکا به حشد الشعبی اجازه دهد می‌تواند خیلی راحت پ.ک.ک را از قندیل خارج کند. اما آمریکا این را نمی‌خواهد.

در مورد اظهارات باهوز اردال نیز باید بگویم که مسئله متهم کردن و اختلاف، مسئله‌ای جدید در بین احزاب کُرد نیست و برای همین نیز تاکنون احزاب کُرد نتوانسته‌اند متحد شوند. این احزاب به طور مداوم همدیگر را به خیانت و مسائلی از این قبیل متهم می‌کنند. چون کردها به دلیل اختلاف داخلی ضعیف هستند، لذا احزاب کُرد همیشه تحت فشار کشورهای منطقه قرار می‌گیرند و برای منافع این کشورها با همدیگر دشمنی می‌کنند. این دشمنی هنوز هم ادامه دارد. این متهم کردن متقابل در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

 

تحرکات نظامی اخیر ترکیه در مرز با کردستان سوریه چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

آمریکا می‌گوید قصد دارد منطقه‌ای امن در مرز سوریه با ترکیه ایجاد کند. اما من فکر می‌کنم آمریکا فقط می‌خواهد وقت تلف بشود. یعنی فقط ترکیه را فریب می‌دهد و تاکنون به هیچ یک از توافق‌های خود با ترکیه در مورد سوریه عمل نکرده است. وضعیت سوریه تغییر کرد و اکنون روسیه و آمریکا در سطح جهانی دو بازیگر اصلی در بحران سوریه هستند. مناطق حما و ادلب که تحت کنترل ترکیه بودند با وضعیت بسیار بدی مواجه هستند. به زودی ارتش سوریه با حمایت متحدان خود به این مناطق باز می‌گردد و گروه‌های مورد حمایت تسلیحاتی ترکیه روز به روز عقب‌نشینی می‌کنند. جامعه جهانی نیز از آنها حمایت نمی‌کند، چون به جز قتل و غارت کاری نکردند. به نظرم آمریکا می‌خواهد وقت تلف شود و قصد ندارد واقعا منطقه امن ایجاد شود. آمریکا نقاط کنترل مرزی خود در مرز با ترکیه را مستقر کرده است تا بین ترکیه و نیروی سوریه دموکراتیک درگیری ایجاد نشود. آمریکا منتظر است در ترکیه تغییراتی ایجاد شود. همچنین شکست اردوغان در  انتخابات شهرداری‌ها سبب شد تا در توافق با آمریکا نیز ضعیف ظاهر شود. ادبیات حزب حاکم ترکیه کمی نرم شد و تلاش می‌کند تا رعایت حال احزاب مخالف را بکند. برای همین دولت ترکیه از آمریکا خواست مسئله را روی میز مذاکره حل کنند. ترکیه، ترکیه سابق نیست آمریکا نیز این را خوب می‌داند. اقتصاد ترکیه ضعیف شده و چون هر دو عضو ناتو هستند آمریکا نمی‌خواهد روابط با ترکیه کاملا قطع شود. از طرفی مسئله خرید اس-۴۰۰ از روسیه نیز روابط آنها را بیشتر متشنج کرد. هفته قبل نیز آمریکا ترکیه را از معافیت گمرکی خارج کرد، این یعنی اقتصاد ترکیه روز به روز بدتر خواهد شد. رئیس حزب حاکم نیز این را خوب می‌داند و لذا راه را برای دیدار اوجالان و وکلایش باز کرد تا با همکاری اوجالان، در سوریه امتیاز بگیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی