روابط تاکتیکی ائتلاف آنکارا- اربیل نشان می‌دهد ترکیه در حال استفاده ابزاری از برخی گروه‌های کردی جهت گسترش نفوذ خود در سوریه و عراق است.

 

به گزارش کورد هوال، ترکیه با حمایت نهادهای دولتی اقلیم کردستان عراق و بدون اجازه دولت مرکزی در بغداد، بیش از ۲۰ پادگان نظامی در اقلیم تاسیس کرده است. چندین ایستگاه اطلاعاتی و امنیتی نیز در اقلیم کردستان، در حال فعالیت برای سازمان اطلاعات ترکیه هستند. عفرین در سوریه توسط ارتش ترکیه اشغال شده است. آنکارا مدام تهدید می‌کند که به شرق فرات در سوریه حمله خواهد کرد. بهانه این نظامی‌گری‌ها و نقض حاکمیت ملی عراق و سوریه، فقط پ.ک.ک و حضور عناصر مسلح آن است. عمادالدین حمرونی سیاستمدار مراکشی ساکن فرانسه معتقد است اردوغان با استفاده ابزاری از بهانه پ.ک.ک و البته همکاری تاکتیکی با خاندان بارزانی، در حال بسط نفوذ خود است و علاقه‌ای به حل مساله کُردی ندارد.

 

جناب حمرونی به نظر شما هدف ترکیه از بمباران مواضع گروه پ.ک.ک در شمال عراق با همکاری بارزانی چیست؟

با توجه به تنش‌ها و بحرانی که در منطقه خاورمیانه وجود دارد ترکیه نسبت به مسئله کُرد خیلی حساس است و کردها را تهدیدی مستقیم علیه امنیت ملی خود می‌داند. لذا کردها را در سوریه هدف قرار می‌دهد و از طرفی نیز از بارزانی نیز استفاده ابزاری می‌کند تا نفوذ سیاسی و استراتژیک خود در این منطقه را حفظ نماید. فراموش نکنیم کرکوک و نفت آن و شهرهایی مانند موصل برای ترکیه مهم هستند. ترکیه با استفاده ابزاری از کردها می‌خواهد نفوذ خود در سوریه و عراق را حفظ کند و ائتلاف بین بارزانی و اردوغان تاکتیکی است. چون بارزانی حتی در اقلیم و با دولت مرکزی عراق نیز دچار بحران و مشکل است و اردوغان نیز با آمریکا بحران دیپلماتیک دارد. آنچه می‌بینیم استفاده ابزاری از کردها برای کمک به حل مسائل داخلی ترکیه و حفظ نفوذ آن در منطقه است.

 

احزاب و گروه‌های کُرد هرگز نتوانسته‌اند متحد شوند و اخیرا حتی پ.ک.ک بارزانی را متهم کرد که دیار غریب عضو شورای رهبری پ.ک.ک با همکاری بارزانی توسط ترکیه کشته شد. از طرفی هم اقدامات این گروه‌ها با خواسته‌های مردم کُرد همخوانی ندارد. چرا این اختلافات شدید بین این احزاب وجود دارد؟

مردم کرد از لحاظ آگاهی از گروه‌های کرد بسیار آگاهتر هستند. چون شیوه حاکم بر این گروه‌ها فئودالی و خانوادگی است. در کردستان عراق می‌بینیم حکومت به صورت خانوادگی و قبیله‌ای است. لذا این سیاست، حزبی نیست، بلکه سیاست قبیله‌ای و خانوادگی است. دو حزب عمده اقلیم کردستان از قدیم به صورت خانوادگی حکومت می‌کنند. قدرت و پول را بین خود تقسیم می‌کنند و ائتلاف آنها نیز قبیله‌ای است. ایده سیاسی در اداره اقلیم وجود ندارد. جنگ منافع قبیله‌ای سبب شده تا منافع مردم پایمال گردد. احزاب و گروه‌ها با هماهنگی فقط به فکر جیب خود هستند. استفاده از عنوان حزب سیاسی نیز برای آنها درست نیست. باید عنوان گروه‌های قبیله‌ای را برای آنها بکار برد. مثلا بارزانی با کمک ترکیه، بعضی محافل عراقی و اسرائیلی به دنبال حفظ قدرت خانوادگی در اقلیم کردستان است.

 

به اسرائیل اشاره کردید. ما پژاک را می‌بینیم که شاخه مسلح پ.ک.ک است و با اسرائیل روابط گرم دارد. در فضای کنونی روابط ایران و عراق این گروه پس از وقفه‌ای حدود هشت سال از نو فعالیت خود در قتل غیرنظامیان کُرد در ایران را از سر گرفته است. به نظر شما هدف از این اقدامات چیست؟

بله، پس از حدود هشت سال و اندی شاهد فعالیت‌های دوباره این گروه در مرز و گاهی در داخل ایران هستیم. این یعنی آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل آن را تامین مالی می‌کنند. هدف این حامیان نیز دنبال کردن اهداف استراتژیک است. چون این گروه نیز سیاسی نیست، لذا با تامین مالی دست به اقدامات مسلحانه تروریستی می‌زند. اینها اکنون به مزدوران آمریکا و حتی بریتانیا تبدیل شده‌اند. امروز شاهد جنک اقتصادی و امنیتی علیه ایران هستیم. ایران هم با قدرت ظاهر شده و هر جا امنیت آن به خطر بیفتد پاسخ قاطع می‌دهد. اخیرا نیز سپاه پاسداران مواضع گروه‌های تروریستی کُرد در شمال عراق را بمباران کردند. این که شاهد از سرگیری فعالیت‌های تروریستی علیه ایران و حتی ترکیه هستیم این نشان می‌دهد آمریکا باز هم از این گروه استفاده ابزاری می‌کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی