کردها در همه مقاطع تاریخی، بیشترین زیان را از حرکات مسلحانه و خشن پ.ک.ک متحمل شده‌اند.

به گزارش کورد هوال، از زمان تاسیس، پ.ک.ک عملا جنگ مسلحانه و ترور را ترویج داده است. خشونت، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان، وحشت‌افکنی، راهپیمایی‌های خشونت‌آمیز و پولشویی، همه و همه ابزار پ.ک.ک برای ابراز وجود بوده است. خودسوزی و اعتصاب غذا نیز ابزار این گروه برای جلب ترحم و توجه جهانی است. پ.ک.ک در سوریه و ترکیه و اقلیم کردستان، باعث جنگ، اشغال و نابودی شهرهای کردنشین و آوارگی مردم شده است. علیرغم شعارهای جذاب در حمایت از حقوق کردها، عملا این گروه ستیزه‌جوی مارکسیست با رویکرد خشن و اقتدارگرایانه، باعث کشته شدن جوانان کرد شده است.

استراتژی پ.ک.ک در اقلیم کردستان از قبل تنظیم شده و آن هم ضدیت با روح منافع کردهاست. پ.ک.ک حضور نظامی و سیاسی خود را در اقلیم با پوشش «برادری خلق ها» مطرح می‌کند. این استراتژی بر اساس منافع این سازمان بنا نهاده شده و با منافع مردم کرد هیچ همخوانی‌ای ندارد. پ.ک.ک می‌گوید «کردها به داشتن دولت نیاز ندارند، دولت چیز بدی است، کردها خواهان دولت نیستند، کردها خواهان برادری با ترک‌ها هستند تا در سیستمی دموکراتیک زندگی کنند». در حالی که پ.ک.ک به بهانه استقلال و خودمختاری، در سوریه، سیستم اداری ایجاد کرده است. اگر حکومت بد است، چرا در سوریه شاخه پ.ک.ک یعنی پ.ی.د (حزب اتحاد دموکراتیک سوریه) دست به تشکیل ادارات خودگردان زده‌‎اند؟ چرا جان جوانان کرد به دلیل تشکیل دولت مستقل کردی، از بین رفت؟ دلیل اتخاذ این رویکردهای آنارشیستی از سوی پ.ک.ک چیست؟

در حوزه نظامی نیز چنین است. ی.پ.گ. در سوریه تاکنون ثابت کرده به دنبال منافع مردم کرد نیست و فقط با به کشتن دادن جوانان کُرد، دشمنی خود با کردها را به اثبات رسانده است. اساس تاسیس پ.ی.د./ی.پ.گ. ضد مردم کرد قرار دارد. با پایان یافتن بحران سوریه، پ.ک.ک نیز در آنجا به پایان می‌رسد چون جایگاهی در دل مردم ندارد. به همین دلیل مایل به خاتمه جنگ و اتمام حضور نیروهای آمریکایی نیست. به همین دلیل زمینه حمله ترکیه به عفرین و شرق فرات را فراهم کرده است. پ.ک.ک در سوریه درواقع جنگ نیابتی می‌کند یعنی برای منافع دولت‌های دیگر به ویژه آمریکا کردها را به کشتن می‌دهد. پ.ک.ک از طریق شاخه‌های خود نه تنها به دنبال حقوق کردها نیست بلکه هر جا اگر دولتی نیز بخواهد امتیازی به کردها بدهد، پ.ک.ک بلافاصله وارد عمل شده و مخالفت می‌کند. پ.ک.ک در بحران، زیست می‌کند و جنگ، باعث رشد آن می‌شود.

در همین زمینه، محمود کلیچ، سیاستمدار و عضو حزب حزب مطالبه آزاد، که قبلا در منطقه کربوران ماردین توسط پ.ک.ک مورد سو قصد قرار گرفت و زخمی شد، می‌گوید: «کردها تاکنون بیشترین زیان و ضربه را از پ.ک.ک دیده‌اند. پ.ک.ک عمدا غیرنظامیان کرد را هدف قرار می‌دهد و این اقدامی تروریستی است که محکوم می‌کنیم. پ.ک.ک منفور مردم، گروهی مستبد و وحشی است و از همان روز تاسیس تاکنون به خشونت و وحشیگری روی آورده است. این گروه ستیزه‌جو در عمل نشان داده اگر کسی همانند آن فکر نکند، به ویژه اگر فرد مسلمان و معتقد باشد، پ.ک.ک حق زندگی برایش قائل نیست و او به قتل می‌رساند».

این سیاستمدار کرد می‌گوید: «پ.ک.ک حتی در یک مورد در روز عید قربان کودکانی را هدف گلوله قرار داد که گوشت قربانی را برای همسایگان می‌بردند. این گروه از اعتقادات دینی مردم می‌ترسد. در بسیاری از شهرها و روستاهای کرد، افراد دینی و روحانیون را هدف گلوله قرار داده است. سیاست حفر خندق و ایجاد مانع در کوچه و خیابان های شهرهای کرد نیز نمونه دیگری از جنایات آن علیه مردم کرد است و م‌ دانیم چگونه زندگی کردها را نابود کرد. خانه‌های مردم را غارت کردند و سرانجام با شکست مفتضحانه شهرها را ترک کرد. دلیل مخالفت اردوغان با شهرداران وابسته به پ.ک.ک که در پوشش حزب دموکراتیک خلق‌ها فعالیت می‌کنند نیز همین موضوع است.

ادامه دارد…

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی