لیلا مزبودی معتقد است که فرانسه در سوریه صرفا در پی منافع خود است و به حقوق مردم هیچ اهمیتی نمی‌دهد.

 

کورد هوال/ بعد از دیدار هفته گذشته گروهی از عناصر وابسته به پ.ک.ک و رئیس جمهور فرانسه در کاخ الیزه پاریس، واکنش‌ها به این دیدار همچنان ادامه دارد. گروهی از سیاستمداران آن را نشانه قدرت کردها تلقی کردند و برخی نیز نشانه‌ای از هراس کردهای وابسته به پ.ک.ک از خروج آمریکا و احتمال حمله ترکیه به شرق فرات.

لیلا مزبودی، مسئول بخش اروپایی شبکه تلویزیونی المنار لبنان، معتقد است که فرانسه در پی حفظ منافع و نفوذ خود در سوریه است و از گروه‌های کردی به خصوص عناصر وابسته به پ.ک.ک صرفا استفاده ابزاری می‌کند. او ضمن اشاره به عواقب همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، به کردهای سوریه هشدار داد فریب تحریکات پ.ک.ک را نخورند و بدانند که هرگونه جدایی‌طلبی، عواقب شومی برای آنها خواهد داشت. زیرا کشورهای منطقه در مورد تمامیت ارضی خود کوتاه نخواهند آمد.

اخیرا فرانسه با هیئتی از گروه‌های وابسته به پ.ک.ک در شمال سوریه دیدار کرد. به نظر شما هدف فرانسه از این استفاده ابزاری از کردها در شمال سوریه چیست؟

فرانسه علنا خواهان حفظ نقش، نفوذ و منافع خود در سوریه است. پاریس در مورد سوریه، حل مسئله بحران و آینده این کشور را به شرط حفظ منافع خود دنبال می‌کند. برای این مورد نیز نیازمند جای پایی در سوریه است و در این راستا از گروه‌های کردی استفاده ابزاری می‌نماید. هدف فرانسه تضمین حضور و وجود خود در آینده سوریه است، چون طی سال‌هاو بلکه دهه‌های اخیر نفوذ خود را از دست داده است. از طرف دیگر می‌دانیم کردهای سوریه نیز با کمک ائتلاف ضد داعش توانسته‌اند کنترل مناطقی را به دست بگیرند و می‌خواهند موقعیت خود را حفظ نمایند. یعنی تلاش می‌کنند به وضعیتی شبیه شرایط کردهای عراق دست پیدا کنند. دقیقا غرب نیز در سوریه به دنبال سناریویی است که برای کردهای عراق اجرا کرد. یعنی ضعف دولت مرکزی و تشدید تمایلات جدایی‌طلبانه با استفاده ابزاری از کردها.

کردها نیز برای این به فرانسه و آمریکا متکی شده‌اند. اما تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه باعث هراس کردها شده است و آنها فعلا به فرانسه پناه برده‌اند. زیرا فرانسه اعلام کرده نیروهای خود را از سوریه خارج نخواهد کرد. البته باید بگویم آمریکا هنوز در شمال سوریه حضور فعالی دارد و عملا منطقه را تخلیه نکرده است. غرب نیز با استفاده از این شریط کردها را در موقعیتی قرار می‌دهد که از کشورهای غربی تبعیت نمایند. عناصر پ.ک.ک (که به نام کردها در سوریه قدرت محلی را در اختیار دارند) سعی می‌کنند با همه یعنی روسیه ایران و دولت سوریه وارد بازی شوند، اما این کشورها به آنها اجازه نمی‌دهند.

وقتی در مورد کردها حرف می‌زنیم باید گفت خود کردها نیز متحد نیستند و حتی حکومت اقلیم کردستان نیز اداره خودگردان را قبول نمی‌کند و از طرفی نیز دولت سوریه و ترکیه نیز آنها را قبول نمی‌کنند. آینده اداره خودگردان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ببینید خواستن و آرزو کردن یک چیز است، اما انجام دادن یک ایده در میدان عمل چیز دیگری است. کردها در شمال سوریه خواهان چیزهایی هستند که هم سبب عصبانیت ترکیه شده‌اند، هم دولت سوریه آنها را به رسمیت نمی‌شناسد. ایران و عراق نیز با آنها مخالف هستند. با توجه به وضعیت پیچیده منطقه، کردها نیز در یک وضعیت شکننده قرار دارند. در مورد کردستان عراق هم دیدیم فکر می‌کردند با برگزاری همه‌پرسی مسئله تمام می‌شود، اما دیدیم چگونه پسرفت کردند. کردهای سوریه اگر در پی تمایلات پ.ک.ک برای جدایی‌طلبی باشند، با این خواسته‌های خود پسروی خواهند کرد. می‌دانند ترکیه، ایران، عراق و سوریه هرگز اجازه تحقق خواسته‌های آنها را نخواهند داد.

ترکیه به حاکمیت ملی سوریه احترام نمی‌گذارد و می‌بینیم مناطق و شهرهایی را نیز اشغال کرده است. ارزیابی شما از این رفتار ترکیه چیست؟

بله، ترکیه حاکمیت ملی سوریه را نقض کرده و در حلب و ادلب و بسیاری از مناطق شمال سوریه، شاهد نقض حاکمیت ملی سوریه توسط دولت ترکیه هستیم. همچنین نباید حمایت از گروه‌های تروریستی را فراموش کرد.ترکیه در پی بهره‌برداری از شرایط است تا بتواند در دولت آتی سوریه نفوذ زیادی داشته باشد اما معلوم نیست طرف‌های مورد حمایت ترکیه تا چه حد بتوانند در آینده سوریه قدرت داشته باشند. اما می‌توان گفت ترکیه حتما بخشی از راه حل مسئله سوریه در آینده خواهد بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی