در تحقیقات پس از موج حملات سپتامبر ۱۹۸۶ در پاریس، پلیس در جنگل فونتنبلو یک سطل زباله حاوی مواد منفجره و «شکر قهوه ای» پیدا کرد. سرتیتر روزنامه‌ها اعلام کردند «تروریست‌ها با فروش مواد مخدر تامین مالی می‌شوند». این تمام مسئله نبود. گزارشگران فراموش کرده بودند که هیچ اقدامی در جامعه قبیله‌ای فقط فردی نیست، به ویژه شبه نظامی گری سیاسی یا فعالیت مذهبی. مردم همان طور که برای «راه پیمایی روز جمهوری» یا «حزب سوسیالیست فرانسه» خانه به خانه می‌گردند و از مردم می‌خواهند فرم عضویت پرکنند، به همان شیوه عضو پ.ک.ک نمی‌شوند. این به ویژه در مناطق روستایی یا کوهستانی ممکن نیست. گروه جمعی، قبیله یا طایفه، دور مجموعه‌ای جمع می‌شود که تصور می‌کند آن را نجات خواهد داد، خواه در این دنیا خواه در دنیای دیگر و بنابراین یک موجودیت همزیست رشد می‌کند.

یک چنین رابطه‌ای نیز بین پ.ک.ک و قبایل جنایی جنوب شرقی آناتولی وجود دارد که شبیه «خانواده‌های» مافیایی سیسیل است: یک سنت شورش علیه دولت، مخفی کاری، نفوذناپذیری به خاطر مخلوط شدن روابط جنایی و بیولوژیکی. حدود دوازده نوع از این قبایل وجود دارند: آکسوی، بایباسین، جانتورک، گون، کیتای، کوجاکایا، کویلان، اوزدمیر، پولات، توپراک، اوگور، ییلدریم و چندین قبیله دیگر. در اروپا، بعضی از آنها هر کیلو هروئینی را که از هلال طلایی به قیمت ۱۵ هزار فرانک می‌خرند به قیمت ۸۰۰ هزار فرانک می‌فروشند! دیگر قبایل نیز تمام روند از تولید پودر از مرفین آسیایی تا راسندن به پخش خیابانی در اروپای غربی در اندازه‌های قابل توجه را بر عهده دارند. بعضی از این قبایل با میزان متنوع فعالیت‌ها به صورت خلاصه‌وار در زمینه قاچاق مواد مخدر برای پ.ک.ک توصیف شده‌اند.

طایفه بایباسین: هشدار پلیس بین‌الملل در آلمان در ۲۶ اکتبر ۱۹۹۶ نشان می‌دهد خانواده بایباسین در عملیات قاچاق هروئین بین ترکیه، آلمان، هلند، ایتالیا و اسپانیا بسیار فعال است و پول بسیار کلانی در اروپا کسب می‌کند. رئیس این طایفه حسین بایباسین متولد ۱۹۵۶ در لیجه دیاربکر است که در سال ۱۹۷۶ با ۱۱ کیلو هروئین، در بریتانیا و در سال ۱۹۸۴ با ۶ کیلو هروئین دستگیر شد و برای مورد آخر به ۱۲ سال زندان محکوم شد. این طایفه محمد امین بایباسین متولد ۱۹۴۲ لیجه را نیز دارد که عموی حسین است و در فوریه ۱۹۹۴ در ترکیه به خاطر داشتن آزمایشگاه مواد مخدر در روستای یاغمورلو در نزدیکی لیجه تحت تعقیب قرار گرفت و ۶۷ کیلو هروئین وی ضبط شد. ندیم بایباسین، فرزند محمد امین نیز در صحنه حضور داشت. ندیم همراه محمد شریف بایباسین در سال ۱۹۸۴ در آلمان با ۳۲ کیلو هروئین دستگیر و به ۱۳ سال زندان محکوم شد. محمد امین و محمد شریف با جدایی طلبان پ.ک.ک روابط بسیار خوبی دارند و پلیس آلمان محمد شریف را قاچاقچی مواد مخدر و عضو پ.ک.ک می‌داند. می‌توان سوابق دیگر اعضای خانواده بایباسین در گزارش‌های اروپایی را به چندین کتاب تبدیل نمود.

طایفه کیتای: حقی کیتای در سپتامبر ۱۹۹۳ در نقطه مرزی ترکیه در کاپیکوله در مسیر بازگشت از بلغارستان و بر اساس اطلاع رسانی پلیس هلند، آلمان و بریتانیا دستگیر شد و قبلا نیز در شهر ایجل ترکیه با ۱۴٫۸ کیلو هروئین در ۱۹۹۲ دستگیر شده بود. حقی به ده سال زندان در ترکیه محکوم شد و افراد قبیله‌اش در ۲۲ مورد به واردکردن هروئین مجموعا ۱٫۲ تن از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳ به آلمان متهم شدند. حقی حین سفر به آلمان تحت نظر بود و در سال ۱۹۹۲ با سلیم چوروک کایا (سلیم روباه) و امین اویسال از مسئولان ارشد و مالی پ.ک.ک در اروپا تماس گرفت. حقی برادر وحدالدین کیتای با نام «ولی» فرمانده منطقه ای پ.ک.ک است که در سال ۱۹۸۹ طی عملیاتی مشترک با پلیس ترکیه کشته شد. وی پدر نظام الدین کیتای با نام سازمانی «ودات» است که در دره بقاع در لبنان آموزش دید و در استان بینگول از افراد واحد پ.ک.ک به فرماندهی محمود چوروک کایا با نام سازمانی دکتر سلیمان و برادر سلیم چوروک کایا بود. پلیس آلمان بین نوامبر و می ۱۹۹۳ یک شبکه بین هامبورگ و برمن و مرکب از ۲۲ پناهنده یا پناهجو را متلاشی کرد که ۱۶ کیلو هروئین داشت. در بین آنها احسان و سنول کیتا پسر حقی نیز بود که مدت کوتاهی بعد کشته شد. در مورد قتل وی سحاب الدین آت نیز دستگیر شد که قبلا فرمانده پ.ک.ک در شهر الازیغ بود و دو شبه نظامی مشهور دیگر نیز در این زمینه دستگیر شدند. در این مورد نیز دیگر افراد طایفه کیتای سوابق حمل و فروش مواد مخدر در دیگر کشورهای اروپایی را دارند.

طایفه ساکیک: سروت ایپک متولد ۱۹۶۴ در ژوئن ۱۹۹۴ به خاطر قتل دستگیر شد. تحقیقات نشان داد نام واقعی ایپک همان سیار ساکیک متولد واقعی شهر موش در سال ۱۹۶۲ و در ترکیه نیز تحت تعقیب بود. همچنین علنی شد این قتل نتیجه درگیری بر سر ۱۹۰ کیلو هروئین صادراتی از ترکیه به آلمان بود. سیار برادر سری ساکیک نماینده ه.د.پ. و شمدین ساکیک فرمانده سابق پ.ک.ک در استان تونجلی و فرد شماره دو پ.ک.ک بود. در آلمان نیز ادریس ساکیک برادرزاده آنها مسئول کل فروش هروئین است. در ترکیه نیز طایفه ساکیک مشهور به حمایت از خشونت‌های پ.ک.ک است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی