۲۶ مرداد ۱۳۵۸ برای مردم پاوه یادآور یک رویداد تلخ است که در آن شهروندان بی‌گناه کرد در بیمارستان به طرز فجیعی قتل‌عام شدند.

به گزارش کورد هوال به نقل از خبرگزاری تسنیم، ۲۶ مرداد ۱۳۵۸ برای مردم پاوه یادآور یک رویداد تلخ و تجلی خشونت عریان است. این روز یادآور جنایتی است که در آن شهروندان بی‌گناه کرد در بیمارستان به طرز فجیعی قتل‌عام شدند.

در حقوق بین‌الملل، مراکز درمانی و امدادرسانی حتی در شرایط جنگی نیز همواره از هر تعرض و خشونتی مصون هستند و هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند بپذیرد که بیماران و کادر درمانی، از سوی طرفین نزاع مورد تعرض قرار بگیرند. کنوانسیون‌های ژنو مصوب آگوست ۱۹۴۹ و پروتکل‌های الحاقی آن به صراحت بر مصونیت بیمارستان و افراد داخل آن صحه گذاشته‌اند. لذا جنایت بیمارستان پاوه، یک جنایت جنگی محسوب می‌شود.

دیدبان حقوق بشر کردستان ایران، انجمن مادران صلح ایران، انجمن حمایت از حقوق زنان و کودکان کردستان و تعدادی از نخبگان و فرهیختگان کرد ضمن محکومیت این جنایت جنگی از مجامع بین‌المللی و حقوق بشری می‌خواهد تا پرونده این جنایت غیرانسانی را بررسی و عاملان این کشتار وحشیانه را محکوم کنند.

کمپین «برای صلح» از سازمان های بین المللی، فعالین حقوق بشری، شهروندان کرد و به ویژه مردم پاوه می‌خواهد تا با مشارکت در این کمپین، خواستار رسیدگی به پرونده جنایت قتل‌عام شهروندان کرد در بیمارستان پاوه شوند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی