در حالی که اوجالان و پ.ک.ک بدون اخذ هرگونه امتیاز از دولت ترکیه در حال عقب‌نشینی از مواضع خود هستند، رئیس جمهور ترکیه آغاز روند صلح و وجود مساله «کُردی» را به شدت تکذیب کرده است.

به گزارش کورد هوال، پس از دیدار وکلای :عبدالله اوجالان: با وی در زندان ایمرالی و صدور دستور کتبی وی برای پ.ک.ک، جهت واگذاری تل رفعت در شمال سوریه به ارتش ترکیه و درک شرایط و احترام به حسیاست‌های ترکیه، بعضی کارشناسان و محافل در مورد روند صلح جدید سخن گفتند. اما رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد چیزی به نام مسئله کُرد در ترکیه وجود ندارد تا روند صلحی هم در مورد آن وجود داشته باشد.  فخرالدین آلتون از مسئولان ارشد حزب عدالت و توسعه وابسته به اردوغان می‌گوید این دیدار امری حقوقی است و ما با حزب حرکت ملی ائتلاف کرده‌ایم و مطرح نمودن مسئله روند صلح برای ضربه زدن به این ائتلاف است.

ترکیه قبلا نیز بازی‌ای به نام روند صلح به راه انداخت، عبدالله اوجالان نیز نقش خود را در آن خوب ایفا کرد و از کُردها خواست از “رجب طیب اردوغان” حمایت کنند تا بتواند به ریاست جمهوری برسد. چنین نیز شد. پس از آن پ.ک.ک با آغاز درگیری راه را برای جنگ خندق‌ها در شهرهای کردنشین باز کرد که به ویرانی کامل بعضی شهرها منجر شد. این نشان داد یکبار دیگر اردوغان از طریق پ.ک.ک کردها را مورد استفاده ابزاری قرار داده است. اکنون کردها روز به روز بیشتر از پ.ک.ک و حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) انتقاد می‌کنند و آن را طرد می‌نمایند. نمونه بارز آن در انتخابات اخیر شهرداری‌ها بود. کردها حتی در شرناخ یعنی پایگاه سنتی پ.ک.ک نیز به HDP رای ندادند. HDP در شهرهای کرد شکست خورد و کارشناسان آن را پیامی ‌به پ.ک.ک توصیف کردند. مردم کُرد اعتقاد دارند خشونت و استفاده ابزاری از کردها بس است. حزب عدالت و توسعه در حالی می‌گوید ترکیه مسئله کُرد ندارد که پ.ک.ک نیز رسما می‌گوید مخالف تاسیس دولت مستقل کُرد حتی در اقلیم کردستان نیز است و آن را اسرائیل دوم می‌نامد. این مواضع مشترک میان یک حزب مدعی حقوق کردها و دولت ترکیه، بسیار عجیب است.

پ.ک.ک در حالی مدعی جنگ با ترکیه برای احقاق حقوق کردهاست و جوانان کُرد را در خشونت‌های خود علیه ارتش ترکیه به کشتن می‌دهد که به صورت مخفیانه با ماموران سازمان اطلاعات ترکیه (میت) دیدار می‌کند و آن را علنی نمی‌سازد. “آمبرین زامان”، نویسنده المانیتور، می‌گوید هفته گذشته هیئتی از سازمان اطلاعات ترکیه با “مظلوم کوبانی” فرمانده ترکیه‌ای YPGدر شمال سوریه دیدار کرده است. پس از این دیدار و مذاکره بین طرفین، هیئت میت به زندان ایمرالی برای دیدار با اوجالان رفت. مظلوم کوبانی در آن دیدار اصرار می‌کرد ترکیه عفرین را به پ.ک.ک برگرداند.

ی.پ.گ حاضر است برای امنیت ترکیه حتی از تل ابیض نیز عقب نشینی کند. هنوز پ.ک.ک در این زمینه بیانیه‌ای نداده اما روند تحولات نشان می‌دهد این مسئله صحت دارد. اخیرا حزب جمهویخواه ترکیه نیز اعلام کرد آنکارا و YPG با هم دیدار می‌کنند اما هنوز بیانیه ای صادر نکرده‌اند. “جیمز جفری” نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه نیز اخیر از آنکارا دیدار کرده و سپس با مسئولان PYD از جمله “صالح مسلم” گفتگو کرده بود. ترکیه و روسیه قرارداد فروش سامانه موشکی اس-۴۰۰ امضا کرده‌اند. آمریکا با این قرارداد شدیدا مخالف است و می‌خواهد باز هم با فروختن پ.ک.ک به ترکیه ثابت کند هدفش استفاده ابزاری از این گروه است و فقط در این میان مردم کُرد قربانی جاه طلبی‌های پ.ک.ک می‌شوند.

در همین زمینه، “عمر چلیک”، سخنگوی حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه می‌گوید روند صلح فقط برای یک هدف بود، آن هم خلع سلاح افراد مسلح یک سازمان تروریستی و خروج آنها از خاک ترکیه. پ.ک.ک تروریست است و دشمن دموکراسی و برادری مردم منطقه.

عمر چلیک در حالی از دشمنی پ.ک.ک با دموکراسی سخن می‌گوید که نه تنها کارشناسان مختلف بلکه اعضای حتی ارشد و جدا شده پ.ک.ک، نیز بارها از دشمنی پ.ک.ک با دمکراسی حرف زده‌اند و می‌گویند: «پ.ک.ک با پوشش دمکراسی تلاش می‌کند مخاطبان خود را فریب دهد اما در پ.ک.ک که یک فرقه مبتنی بر کیش پرستی اوجالان است همه چیز حول اظهارات “عبدالله اوجالان” تعیین می‌شود و هر گونه نقد و انتقاد اوجالان جرمی‌ بخشش ناپذیر است و فرد منتقد بایستی به جرم خیانت و جاسوسی برای دشمن اعدام شود». خود اوجالان نیز در اظهارات خود در مصاحبه با “محمد علی بیراند” روزنامه نگار مشهور ترکیه اعتراف کرد که ده‌ها نفر به خاطر انتقاد از او در پ.ک.ک اعدام شده‌اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی