رئیس حزب سوسیالیست اقلیم کردستان در اظهاراتی با انتقاد از حضور پ.ک.ک در اقلیم کردستان تاکید کرد؛ حضور نیروهای پ.ک.ک، سبب فرار سرمایه‌گذاران، دستگاه‌های اداری و خدماتی و حملات متعدد جنگنده‌های ترکیه به خاک عراق در اقلیم شده است.

به گزارش کورد هوال، در حالی که مردم روستاهای قندیل به نشانه اعتراض به حضور پ.ک.ک در روستاهایشان و حملات جنگنده‌های ترکیه تجمع کرده‌اند و خواهان خروج پ.ک.ک هستند تا بیش از این قربانی نشوند، احزاب و گروه‌های سیاسی کُرد نیز علیه پ.ک.ک موضع گرفته و اقدامات آن را محکوم می‌نمایند. محمد حاجی محمود، رئیس حزب سوسیالیست کردستان، می‌گوید پ.ک.ک با حضور خود در میان روستائیان به ترکیه بهانه لازم را می‌دهد و در نتیجه تنها مردم غیرنظامی‌ قربانی می‌شوند. وی به تشکیل «نیروی دفاع ذاتی جنوب کردستان» توسط پ.ک.ک نیز اشاره کرد و هدف از آن را «بر هم زدن امنیت و ثبات اقلیم کردستان» عنوان نمود و خواهان مقابله با آن شد. این سیاستمدار کُرد افزود: «اگر پ.ک.ک آنقدر قهرمان است چرا یک روستا در ترکیه را کنترل نمی‌کند. ده‌ها روستای قندیل به خاطر حضور پ.ک.ک و بمباران ارتش ترکیه، تخریب تخلیه شده‌اند. پ.ک.ک به صورت مداوم از مردم اخاذی می‌کند. باید برای این اقدامات مرزی تعیین شود و مسئله برای همیشه حل گردد».

گفته می‌شود پس از همکاری بارزانی با ارتش ترکیه و اخراج پ.ک.ک از چند تپه استراتژیک، این گروه در خطر جدی قرار گرفته و با تاسیس یک نیروی جدید می‌خواهد اقلیم کردستان را ناچار کند با ترکیه همکاری نکند. البته پس از صدور بیانیه اقلیم کردستان در مورد حملات ترکیه و کشته شدن تعدادی از مردم غیرنظامی‌، پایگاه اینترنتی فرات وابسته به پ.ک.ک نیز طی گزارشی اقلیم کردستان را به ترسو بودن متهم کرد و بدون اشاره به نام رسمی ‌حکومت اقلیم کردستان و با تقلید از رسانه‌های ترکیه گفت: «اداره جنوب در بیانیه خود نامی ‌از ترکیه نبرد و فقط پ.ک.ک را مسئول دانست و محکوم نمود».

فرات در این گزارش حکومت اقلیم کردستان به رهبری بارزانی را ترسو نامیده که جرات نمی‌کند به حملات ترکیه اعتراض نماید و این در حالی است که همیشه جنگنده‌های ترکیه غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد.

گفتنی است حکومت اقلیم نیز پ.ک.ک را متهم می‌کند با فرار از حملات ترکیه و مخفی شدن در بین روستائیان آنها را هدف حملات جنگنده‌ها قرار می‌دهند و با ناامن کردن منطقه سبب تخلیه صدها روستا شده است. اوجالان و بارزانی همیشه علیه همدیگر از زبان تهدید استفاده کرده‌اند. بارزانی اوجالان را عامل سازمان اطلاعات ترکیه و اوجالان نیز بارزانی را عامل اسرائیل می‌داند.

البته باید این نکته مهم را نیز ذکر کرد که حضور مسلحانه پ.ک.ک فقط به کردستان عراق محدود نیست و مردم مناطق کردنشین سوریه نیز به حضور عناصر پ.ک.ک معترضند. شش سال پیش بود که مردم شهر کردنشین عاموده در سوریه به حضور مسلحانه گروه‌های وابسته به پ.ک.ک و زورگویی آنها اعتراض کردند. کردها طی تظاهراتی مسالمت‌آمیز خواهان توقف جنایات پ.ک.ک شدند، اما نیروهای آسایش وابسته به پ.ک.ک به مردم حمله کرده و به گلوله بستند. بر اثر این حمله ۶ نفر کشته و دهها نفر نیز زخمی ‌شدند. علی‌‎رغم گذشت شش سال از این حادثه تلخ، اداره خودگردان وابسته به پ.ک.ک که کنترل منطقه را در دست دارد هنوز نه تنها قاتلان را معرفی نکرده بلکه از پاسخ دادن به هر گونه سوال در این زمینه نیز خودداری می‌کند.

به همین دلیل نیز مردم کرد سوریه از این اداره وابسته به پ.ک.ک شدیدا ناراضی هستند و بارها خواهان توجه نهادهای بین‌المللی به وضعیت بد خود در مناطق تحت کنترل این گروه شده‌اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی