کارشناسان سیاسی اعتقاد دارند با توجه به تثبیت اوضاع میدانی به سود دولت قانونی سوریه و تحول شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای تحکیم قدرت بشار اسد، دولت سوریه هیچگونه مذاکره‌ای با پ.ک.ک و شاخه سوری آن در مورد اداره خودگردان مناطق کردنشین نخواهد کرد.

به گزارش کورد هوال، با توجه به شکست قطعی مخالفان دولت سوریه و شخص بشار اسد و همچنین نابودی تروریست‌ها، اکنون دولت سوریه با اعتماد به نفس بیشتری در جریان تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی وارد شده است و از موضع بالا در مسائل داخلی به ویژه رویدادهای مناطق کردنشین سخن می‌گوید. شکست طرح تجزیه‌طلبی پ.ک.ک / پ.ی.د و عدم رضایت مردم از طرح اداره خودگردان توسط پ.ک.ک، این قدرت را به دولت سوریه داده است تا هرگونه مذاکره با پ.ک.ک و پ.ی.د را رد کرده و بر ضرورت دولت و سرزمین واحد تاکید نماید.

در همین راستا کارشناسان سیاسی بر این باور هستند حکومت سوریه راه را بر هر گونه گفتگو با گروه‌های وابسته به پ.ک.ک بسته و اکنون در تلاش است یکبار دیگر به آغوش جامعه عربی در اتحادیه عرب بازگردد. دکتر “محمود عثمان”، سیاستمدار مشهور کرد عراقی می‌گوید دولت سوریه تلاش می‌کند به اتحادیه عرب برگردد و برای این منظور نیز دیپلماسی را آغاز کرده است. دولت سوریه با به دست گرفتن بسیاری از مناطق قوی شده و به وضعیت قبل از بحران خواهد رسید. این در حالی است که بسیاری از کشورهای عربی نیز سفارت‌خانه‌ها و دیپلمات‌های خود در دمشق را مجددا فعال کرده‌اند.

وی در ادامه می‌گوید: «معادلات داخلی و منطقه‌ای و حمایت ایران و روسیه، سبب تقویت بشار اسد شده است. با تقویت بشار اسد راه هر گونه گفتگو با گروه‌های وابسته به پ.ک.ک بسته می‌شود». “سمیر محمد دبس”، نماینده مجلس سوریه، در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد دمشق هرگز اداره خودگردان تحت کنترل پ.ک.ک را به رسمیت نخواهد شناخت و با آنها نیز گفتگو نخواهد کرد.

“جدان علی”، عضو انجمن میهنی کردهای سوریه، نیز می‌گوید آمریکا در برگشتن سوریه به اتحادیه عرب نقش مهمی دارد و این برگشت، یعنی تقویت بشار اسد. پ.ک.ک در شمال سوریه خواهان فدرالیسم است و این با حل مسئله کرد هیچ همخوانی‌ای ندارد. چون دولت سوریه در پی یک کشور و حاکمیت واحد است.

گفتنی است پ.ک.ک در حالی در پی فدرالیسم است که از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و احتمال حمله ترکیه به شرق فرات برای نابودی پ.ک.ک به شدت احساس خطر کرده است. ترکیه به بهانه حضور عناصر پ.ک.ک در سوریه، عفرین را اشغال کرد و بارها مواضع پ.ک.ک در اقلیم کردستان عراق را نیز بمباران کرده است. نیروهای پ.ک.ک در حالی عفرین را واگذار کردند که ادعای شکست ارتش ترکیه را داشتند و تاکنون باعث مرگ هزاران کرد در سوریه شده‌اند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی