تجربیات و رفتارهای کشورهای جهان در مبارزه با مواد مخدر

در گذشته جرم‌انگاری مصرف و برخورد قضایی با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر در صدر سیاست‌های کشورهای مختلف در رویارویی با این مواد بوده است. اما با این حال در این مدت، آمار مربوط به مواد مخدر نه تنها کاهش نیافت، بلکه در بیشتر جنبه‌ها با سرعتی بیش از نرخ رشد جمعیت نیز افزایش پیدا کرد. بر همین اساس کشورهای مختلفی همچون آمریکا، ایتالیا، انگلیس، استرالیا و… با توجه به تجربه به دست آمده از این موضوع اقدام به تغییر رویکردهای خود جهت اعمال برخوردهای متفاوت با مواد مخدر نمودند. این رفتارها در اکثر مواقع علی‌رغم کاستی‌هایی که داشته اما توانسته است برآیندی مثبت در جهت کاهش مصرف مواد مخدر و جنبه‌های دیگر مصارف سوء آن داشته باشد که در ادامه به شرح و تفضیل آن به تفکیک چند کشور می‌پردازیم.

 

استرالیا

مقام‌های استرالیایی معتقدند اجرای سه دوره راهبرد مبارزه با مواد مخدر، موجب کاهش مداوم مصرف انواع مخدرها در این جامعه گسترده و چند فرهنگی شده است و به دلیل ممنوعیت تبلیغات و بهبود اطلاع‌رسانی در زمینه پیامدهای منفی مواد مخدر، تدابیر اتخاذ شده در این زمینه کاملا اثر بخش بوده است.

آنها بر همین اساس، با مثبت دانستن نتایج فعالیت‌های گذشته، در سال ۲۰۱۰ چهارمین راهبرد خود را برای مبارزه با مواد مخدر تدوین کردند. هدف رسمی راهبرد سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۱۵، «ساختن جامعه‌ای امن و سالم از طریق به حداقل رساندن مصرف الکل، تنباکو، و مواد مخد ردر میان افراد، خانواده‌ها و جوامع» است.

این راهبرد نیز، مثل راهبردهای قبلی، بر سه پایه کاهش تقاضا، کاهش عرضه و کاهش آسیب‌های ناشی از مصرف مواد مخدر استوار شده است.

بر اساس آمار موجود به نظر می‌رسد، استرالیا در مجموع در کاهش تقاضای مواد مخدر موفق بوده است، اما به تدریج شاهد نوعی تغییر ذائقه در این کشور هستیم. نتایج یک بررسی درباره راهبردهای اتخاذ شده از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ نشان داد که هر چند نرخ مصرف انواع مواد مخدر در طول این مدت ثابت بوده است (تقریبا ۱۲ درصد)، اما نرخ مصرف مواد اکستازی با یک کاهش قابل توجه از ۳ درصد به ۵/۲ رسیده است. بر اساس گزارش مواد مخدر سازمان ملل در سال ۲۰۱۴ نیز هر چند مصرف مشتقات شاهدانه در استرالیا به نسبت دوره‌های گذشته کاهش یافته بود؛ اما هم اکنون این کشور بالاترین آمار مصرف اکستازی و روان‌گردان را در جهان دارد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی