تجربیات و رفتارهای کشورهای جهان در مبارزه با مواد مخدر

در گذشته جرم‌انگاری مصرف و برخورد قضایی با تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر در صدر سیاست‌های کشورهای مختلف در رویارویی با این مواد بوده است. اما با این حال در این مدت، آمار مربوط به مواد مخدر نه تنها کاهش نیافت، بلکه در بیشتر جنبه‌ها با سرعتی بیش از نرخ رشد جمعیت نیز افزایش پیدا کرد. بر همین اساس کشورهای مختلفی همچون آمریکا، ایتالیا، انگلیس، استرالیا و… با توجه به تجربه به دست آمده از این موضوع اقدام به تغییر رویکردهای خود جهت اعمال برخوردهای متفاوت با مواد مخدر نمودند. این رفتارها در اکثر مواقع علی‌رغم کاستی‌هایی که داشته اما توانسته است برآیندی مثبت در جهت کاهش مصرف مواد مخدر و جنبه‌های دیگر مصارف سوء آن داشته باشد که در ادامه به شرح و تفضیل آن به تفکیک چند کشور می‌پردازیم.

ترکیه

ظهور و شیوع انواع مخدرهای صنعتی در ترکیه و جهان، و ناکامی در زمینه کاهش عرضه، دولت ترکیه را به این نتیجه رساند که برای مقابله با شرایط جدید راهبرد نوینی را برای دوره سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۸ تدوین کند. بر اساس این راهبرد که در حقیقت ادامه سیاست‌های گذشته است، دولت این کشور با جهانی دانستن معضل مواد مخدر، در صدد است رویکرد واقع‌بینانه‌تری را در خصوص مبارزه با این مواد در پیش گیرد که مهم‌ترین نکته آن گسترش همکاری آموزشی و اطلاعاتی با سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به ویژه اتحادیه اروپا است (دفتر نخست وزیری ترکیه، ۲۰۱۳)

شیوع بالای مصرف مواد مخدر در حالی است که طبق قوانین ترکیه، هنوز هم مجازات بسیار شدیدی برای تجارت، تهیه و حمل مواد مخدر در نظر گرفته شده است و حتی اگر شخصی ۱۰گرم ماده مخدر را به فرد دیگری بدهد حداقل به پنج سال حبس محکوم می‌شود. طبق آمار وزارت دادگستری ترکیه در سال ۲۰۱۳، حدود ۲۷ هزار نفر به دلیل جرایم ناشی از قاچاق و توزیع مواد مخدر در زندان بوده‌اند که ۲۵۸ نفر از آنها کودکان زیر۱۴سال بوده‌اند.

کماکان بیشترین تمرکز دولت ترکیه بر اجرای سیاست‌های مجازات محور است و در زمینه پیشگیری یا کاهش آسیب اقدام‌های کمی صورت گرفته است. برای مثال، بر خلاف اغلب کشورها، اقدام خاصی برای کاهش آسیب ناشی از مصرف صورت نمی‌گیرد و برنامه‌هایی همچون عرضه سرنگ و سوزن رایگان به معتادان و یا مشاوره و آموزش آنها تقریبا وجود ندارد. (مرکز اروپایی نظارت بر مواد مخدر۲۰۱۵)

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی