کورد هوال/ از آغاز بحران و جنگ داخلی در سوریه، مناطق کردنشین این کشور واجد ویژگی‌های خاصی بودند. شرایط جغرافیایی، امکانات زیرساختی، نزدیکی به ترکیه و منابع انرژی و آب، اهمیت این مناطق را دوچندان کرده بود. توافق دولت سوریه با نیروهای کردنشین برای واگذاری موقت اداره این مناطق و تمرکز نیروهای ارتش سوریه در مناطق دیگر این کشور، باعث قدرت گرفتن روزافزون کردهای سوریه شد. همزمان، نفوذ گرو ه های وابسته به پ.ک.ک و احزاب مرتبط با این گروه ستیزه‌جو، در کنار حساسیت ترکیه به مناطق کردنشین سوریه، شرایط را در شرق فرات، حساس نمود.

 

ترکیه به بهانه حضور پ.ک.ک در ساختار سیاسی و اداری مناطق خودگردان کردنشین، به برخی نقاط در خاک سوریه حمله کرد و شهر عفرین را اشغال نمود. پ.ک.ک نیز بر خلاف تبلیغات گسترده، عملا باعث اشغال خاک سوریه شدند. در این میان، رسانه‌ها خبر داده‌اند که روسیه، بازیگر مهم در بحران سوریه، تصمیم گرفته تا از هیچ گونه گفتگویی بین اداره خودگردان مناطق کردنشین و دولت مرکزی سوریه حمایت نکند. یک مسئول اداره خودگردان اعلام کرد با تصمیم روسیه دیدارهای بین آنها و دولت سوریه متوقف شده است. “چیا کورد”، مشاور اداره خودگردان مناطق کردنشین می‌گوید مسکو پس از دیدارهای اخیر با مقامات ترکیه به دولت سوریه اعلام کرده دیدار با اداره خودگردان را متوقف کند. احتمالا این تصمیم مسکو و اعلام آن به دمشق، با نیات جدایی‌طلبانه و موارد نقض حقوق بشر توسط گروه های وابسته به پ.ک.ک مرتبط است. این مسئول اداره خودگردان، ضمن انتقاد شدید از رویکرد جدید مسکو و ابراز نگرانی از آینده این اداره در مناطق کردنشین اعلام کرد تحولات آینده بسیار مهم و حساس است.
 
مناطق کردنشین در شمال شرق سوریه به دلیل حضور گسترده گروه های وابسته به پ.ک.ک، به شدت نگران توافق روسیه، سوریه و ترکیه و احتمال حمله آنکارا برای مبارزه با ستیزه‌جویان پ.ک.ک و احزاب سوریه وابسته به آن هستند. پ.ی.د و ی.پ.گ به ترتیب شاخه سیاسی و نظامی پ.ک.ک در سوریه هستند.
 
گفتنی است توافق روسیه با ترکیه همواره به ضرر پ.ک.ک بوده است. نمونه بارز شکست سیاست‌های پ.ک.ک در سوریه، اشغال عفرین توسط ارتش ترکیه بود. روسیه از اداره خودگردان و عناصر کُرد وابسته به پ.ک.ک خواست عفرین را به دولت مرکزی سوریه واگذار نماید، اما پ.ک.ک با رد این درخواست، باعث شد روسیه برای حمله ترکیه به عفرین، به آنکارا چراغ سبز نشان دهد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی