یکی از احزابی که در منطقه دارای درآمد خوبی نسبت به بقیه‌ی رقبای خود است؛ حزب کارگران کوردستان (پ‌ک‌ک) است. این پول‌ها در کجا و چگونه و توسط چه کسانی هزینه می‌شوند بحث مفصل و طولانی است اما آنچه در اینجا مورد بحث است اینکه این پول‌ها از کجا می‌آیند؟

 

به گفته‌ی خود پ‌ک‌ک منبع‌ درآمدی این گروه از کمک‌های مردمی تامین می‌شود! اما کدام مردم؟ مگر چه تعداد از کوردها طرفدار پ.ک.ک هستند که این همه پول جمع‌آوری شود؟ آنهم از مردمانی مرزنشین و روستایی که به زور شکم خود و خانواده‌اشان را سیر می‌کنند؟ چراکه با یک حساب سرانگشتی و آنچه عیان و جلو چشم عموم است را ماهانه یا سالانه حساب کنیم مقداری سرسام‌آور خواهد شد که مسلما نمی‌تواند از جیب چند کشاورز و دامدار روستانشین در مرزها که قطعه زمینی کوچک دارند و یا چند راس بز و گوسفند این پول تامین شود. حتی با این حساب که تمامی آنها به قول این گروه کمک‌های خود را هم پرداخت کنند.

 

از این رو با مراجعه به مناع و اسناد معتبر بین‌المللی و منطقه‌یی گوشه‌یی از راهکارهای این گروه را برای تامین هزینه‌هایش مطرح می‌کنیم. در این خصوص ماکسیم گوئن روزنامه نگار در صفحه توئیتری خود چهره واقعی پ‌‌ک‌ک را ارائه کرده و آن را سازمانی تروریستی و فعال در زمینه مواد مخدر معرفی می کند که در کنار آن از کردهای مناطق مختلف به ویژه اروپا اخاذی می کند.

ماکسیم گوئن می گوید نباید از پ ک ک انتظار توقف خشونت را داشت چون برای کسب پول از طریق قاچاق مواد مخدر و اخاذی از مردم نیازمند خشونت است و در واقع برای بقای حیات خود راه خشونت را در پیش گرفته است.

گفتنی است پلیس کشورهای مختلف اروپا بارها از کردهای مقیم اروپا گزارش دریافت کرده اند که پ ک ک به زور از آنها اخاذی می کند.

 

 

این تنها یکی از روش و راهکارهای پ‌ک‌ک برای جمع‌آوری مال و ثروت است که در اسناد و مدارک پلیس کشورهای اروپایی به وفور می‌توان نمونه‌هایی از این راهکارها را مشاهده کرد که بیش از پیش چهره‌ی واقعی این گروه را برای عموم برملا می‌سازد.

در این باره محمد آلو وزنامه نگار به یک منبع مهم درآمد پ ک ک اشاره می کند و اخاذی از مردم را از اقدامات متداول پ ک ک می داند که در سراسر اروپا انجام می شود. وی در ادامه با پرسیدن یک سوال می گوید این گروه تروریستی چگونه می تواند به راحتی دست به چنین کارهایی بزند؟

در پاسخ نیز می نویسد فساد مالی و رشوه یکی از ابزارهای مهم است که مانع برخورد جدی و قاطع نمایندگان پارلمان، افسران استخباراتی، پلیس و دیگر نیروها با اعضای پ ک ک در اروپا می شود. وی در زیر نیز تصویری از یک مستند را آورده که طی آن به اسامی کشورهای آلمان، بریتانیا، هلند، بلژیک، سوئیس و دانمارک به عنوان یکی از کشورهای اصلی هدف اقدامات قاچاق مواد مخدر پ ک ک  اشاره می کند.

 

 

یک فعال حوزه ضد تروریسم یکی از منابع مهم کسب درآمد برای پ ک ک را اخاذی از مردم می داند و می نویسد این گروه تروریستی با ایجاد رعب و وحشت مردم را ناچار می کند پول زور پرداخت کنند. این فعال به فضای رعب و تهدید همیشگی پ ک ک در جامعه کردهای مقیم اروپا اشاره کرده و می گوید بعضی شخصیت های هروج و مرج طلب اروپایی از این گروه تروریستی حمایت می کنند.

مون بی به نام لوملانشون از سران احزاب چپگرای کرد فرانسه نیز اشاره کرده و به صورت تلویحی خواهان برخورد با این افراد حامی گروه تروریستی پ ک ک شده است. در زیر نیز تصویری از یک خانواده کرد را آورده که پ ک ک از آن اخاذی نموده است.

 

 

در زیر این اعمال و راهکارها برای جمع‌آوری پول‌های کثیف، دهنیتی خفته است که اعضای پ‌ک‌ک از آن الهام می‌گیرند و بدان ایمان آورده‌اند و آن اینکه خود را در مرکز ثقل تحولات و مسئله‌ی کوردی و حتی منطقه‌یی تعریف کرده‌ اند و همگان را مدیون خود می‌دانند که لطفی در حق آنها انجام می‌دهند، لذا به سادگی و وضوح هم حق خود می‌بینند که به هرکسی زور بگویند و از او پول بگیرند، چراکه این باجگیران خود را ناجی این مردم می‌دانند که وظیفه دارند با پول‌های آنها که به زور از جیبشان بیرون می‌آورند، مثلا آزاد کنند!

آزور کورن فعال سیاسی فرانسه را متهم می کند در قبال اقدامات تروریستی پ ک ک و به ویژه اخاذی آن از کردهای ساکن این کشور جدی نیست و می نویسد: این سیاست فرانسه از زمان دانیل میتران آغاز شده و پ ک ک از کردهای فقیر و ندار ترکیه در فرانسه اخاذی می کند و این عملا مورد تایید فرانسه است و پ ک ک در مجلس فرانسه همیاش هایی با هدف ترویج تنفر و خشونت برگزار می کرد تا بتواند تروریست های جدیدی را جذب نماید.

به نوشته وی پ ک ک  سالانه ۶ میلیون یورو از طریق اخاذی در فرانسه کسب می کند و این کشور به یکی مرکز تامین لجیستیکی و خرید سلاح برای این گروه تروریستی تبدیل شده است.

 

 

و اما یک نویسنده انگلیسی به نام کایل اورتون به نکته‌ی ظریفی اشاره دارد که شاید یکی از موارد متعددی باشد که زمینه‌ی این باجگیری، اخاذی و زورگویی پ‌ک‌ک را مهیا کرده است. اورتون عبدالله اوجالان را عامل همه جنایات صورت گرفته توسط پ ک ک در طی چندین دهه معرفی می کند و او را جنایتکار می نامد. این نویسنده انگلیسی در صفحه توئیتری خود اقدامات پ ک ک را جنایت جنگی می نامد و اوجالان را محور این جنایات می داند که پ ک ک را به صورت یک فرقه در آورده است.

وی در زیر نیز تصویری از یک منبع را آورده که یک نویسنده اروپایی آورده و نشان می دهد عکس اوجالان در وسط عکس تعدادی از چپگرایان و هرج و مرج طلبان غربی ای است که به عنوان عضو ی.پ.گ. در جنگ کشته شده اند. پ ک ک از این عکس ها برای تبلیغات در مناطق کردنشین سوریه استفاده می کند.

 

 

نقش دوگانه کشورهای اروپایی و غربی

آنچه درخصوص گروه و احزابی که در این قالب هستند حائز اهمیت است اینکه کشورهای غربی و اروپایی علی‌رغم علم به کردار و رفتار این گروه و احزاب، اما موضع قاطعی در برابر آنها ندارند و همیشه با یک رفتار و کردار دوگانه با این موضوع برخورد می‌کنند. البته شاید به این دلیل باشد که نزد آنها سیاست یعنی منفعف نه آزادی و دمکراسی و  حقوق بشر که معمولا تکیه‌ کلامشان است اما نفع این گروهها چگونه به آنها می‌رسد؟ سوالی است که معمولا نیاز به واکاوی زیرساخت‌های سیاسی و اقتصادی هرکدام از این کشورها و منافعشان در خاورمیانه دارد که هرکدام به نوعی آنها را ابزار دست خود قرارداده‌اند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی