روزنامه‌نگار کُرد ترکیه معتقد است که سیاست اقلیم در همکاری با ترکیه ضد کردی است.

کورد هوال/ اختلاف، دوگانگی، سابقه جنگ‌های طولانی و خونین، وجه مشخصه تاریخ کردهاست. هر گروهی، گروه دیگر و هر حزبی، دسته مقابل را به خیانت و همکاری با دشمن متهم کرده است. این رویکرد «اتهام‌زنی» اخیرا در جریان رخدادهای نظامی و سیاسی اقلیم شدت گرفته است. پ.ک.ک، ترکیه و اقلیم را به خیانت و همکاری علیه «آنچه جنبش کردی می‌خواند» متهم کرده است. اقلیم پ.ک.ک را به کشاندن جنگ به مناطق شهری و روستایی متهم می‌کند. در این میان، مردم قربانی اصلی هستند.

مهدی تانری‌کولو روزنامه‌نگار کُرد ترکیه در حالی در این نزاع تاریخی و قدیمی، اقلیم و بارزانی را مقصر می‌داند و حتی به کنایه، اقلیم کردستان را اقلیم بارزستان توصیف می‌نماید که به نظر می‌رسد در مورد نقش پ.ک.ک و عناصر آن در تخریب جامعه و سیاست کُردی، در لفافه سخن می‌گوید. مشروح مصاحبه ما با آقای تانری‌کولو در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

همان طور که می‌دانید همکاری نیروهای مسعود بارزانی با ارتش ترکیه در اقلیم کردستان بیشتر شده و ارتش ترکیه در عمق اقلیم مستقر شده است. به نظر شما هدف بارزانی از این اقدامات و همکاری با ترکیه علیه پ.ک.ک چیست؟

روابط ترکیه با اقلیم کردستان مدتی است آغاز شده و روز به روز عمیق‌تر می‌گردد. متاسفانه موضع نیروهای کرد اقلیم بسیار نادرست است. مشکل اصلی سیاست کردها نبود روح تلاش برای اتحاد و اتفاق است. این نیز سبب شده تاکنون جامعه کرد زیان های سنگینی را متحمل شود. بهتر است بگویم سیاست کنونی اقلیم کردستان سیاستی ضدکردی است. مدتی است دیگر نمی‌توان نام اقلیم کردستان بر این منطقه نهاد و باید آن را بارزانستان نامید. چون بارزانی و نیروهای وابسته به او از واقعیت‌ها و منافع جامعه کردی دور شده است. امروز نیز این را به وضوح می‌بینیم. لازم است بگویم این سیاست بارزانی در راستای زندگی مسالمت‌آمیز مردم کُرد در منطقه نیست. بارزانی سیاست جنگ‌طلبی را در پیش گرفته است. این اقدامات نه به نفع کردها و نه به نفع اقلیم کردستان است. اتحاد با ترکیه اقدامی ‌خطرناک است. ترکیه نیز باید دست به اقدامات دموکراتیک در داخل بزند. فقط در این صورت است که می‌تواند با کردها زندگی بهتری داشته باشد. ترکیه روز به روز روابط خود با جامعه کرد را عقیم می‌کند. این سیاست نیز به جامعه ترکیه نیز ضربه‌ای بزرگ می‌زند.

اگر دوستی کرد و ترک در ترکیه قطع نشود به همان پیام می‌رسیم که می‌گوید کردها بدون ترکها نمی‌توانند زندگی کند و برعکس. ترکیه باید از تاریخ درس بگیرد و دست به تغییراتی دموکراتیک در فضای سیاسی خود بزند. در مورد اقلیم نیز باید بگویم روز به روز خانواده بارزانی به خطری برای جامعه کُرد و یک آریستوکراسی در جامعه کُرد تبدیل شده است. یعنی این خاندان با جامعه کُرد دشمنی می‌کند. بارزانی باید بیدار شود و دست از این اقدامات بردارد. او، حزب دموکرات و نیروهای تحت امرش به یک ابزار تبدیل شده‌اند؛ همانند هنگ‌های حمیدیه کردی در دوران عثمانی. می‌دانیم که نیروی حمیدیه ابزار عثمانی علیه کردها بود. بارزانی اکنون درست در وضعیتی مشابه قرار دارد و به دلیل این اقدامات محاکمه شود.

در مسئله قتل دیارغریب دیدیم پ.ک.ک، اقلیم کردستان و دستگاه امنیتی آن را متهم به همکاری با ترکیه کردند. اقلیم نیز عکس‌های رفت و آمد قانونی دیارغریب به ترکیه را منتشر کرد. چگونه ممکن است یک عضو شورای رهبری پ.ک.ک به صورت رسمی ‌از ترکیه دیدن کند؟

به طور کلی باید بگویم که سازمان‌های کُردی باید رویکرد خود را بر اساس صلح و دوستی قرار دهند. یعنی خواهان زندگی مسالمت‌آمیز و دموکراتیک شوند. برای نیل به این هدف نیز باید جلوی هر اقدامی‌ که به دموکراسی ضربه بزند گرفته شود. اقدامات خشن را باید محکوم کرد. اکنون می‌بینیم حزب دموکرات بارزانی راه خشونت و جنگ را انتخاب کرده و باید محکوم شود. سیاست آن دوستی با ترکیه است. چون کردها با هم متحد نیستند، به پارتی با نیروهای بیگانه پیمان نظامی ‌می‌بندد. اعتقاد دارم در تاریخ کردها از این اقدامات پارتی به بدی یاد و محکوم خواهد شد. بارزانی در وجدان مردم محکوم خواهد شد. ما دوست نداریم هیچ انسانی کشته شود. برای همین نیز لازم است اقلیم کردستان راه احترام به انسان‌ها را در پیش بگیرد. این نیز با دموکراسی صورت می‌گیرد، چیزی که در اقلیم وجود ندارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی