نسل جدید اپوزسیون و هم‌پیمانی در پارلمان عراق

فراکسیون حرکت نسل جدید با چهار نماینده در پارلمان عراق در اطلاعیه ای اعلام کرد به عنوان حزبی اپوزسیون فعالیت می کند. در اطلاعیه این حزب آمده است در حکومت جدید عراق مشارکت نمی کنیم و از طریق هماهنگی با سایر احزاب دیگر عراقی بر حکومت نظارت می کنیم. به نظر ما روند دمکراسی و تقویت پارلمان از طریق اپوزسیون بودن بهتر پیگیری می شود. لازم به ذکر است در میان احزاب کردی تاکنون حزب دمکرات و اتحادیه میهنی مشارکت خود را در حکومت جدید عراق اعلام نمودند و احزاب جنبش گوران، اتحاد و جماعت اسلامی تاکنون در این باره تصمیمی اتخاذ نکرده اند.

 

در خصوص تشکیل حکومت جدید عراق و تقسیم وزارتخانه‌ها، بافیل طالبانی در بغداد با اسامه نوجیفی، نوری مالکی و سلیم جبوری بطور جداگانه ملاقات و گفتگو نمود. اسامه نوجیفی در نشست با بافل طالبانی اعلام کرد از شما انتظار داریم ادامه دهنده سیاست های پدرتان باشید و در عراق منافع تمام تشکلات عراقی در نظر گرفته شود. بافل طالبانی در این نشست بر توسعه و خدمت بر عراق بنا بر سیاست های جلال طالبانی تاکید کرد. از سوی دیگر در نشست پافیل طالبانی و نوری مالکی مسئله تشکیل حکومت جدید عراق، عادی شدن ارتباطات اربیل- بغداد و اجرایی شدن مفاد قانون اساسی ارزیابی شد. پافیل طالبانی در ملاقات با سلیم جبوری اعلام کرد لازمست حکومتی ملی در عراق تشکیل شود، ما بر همزیستی مسالمت آمیز و فعالیت مشترک در عراق تاکید داریم.

 

گفتنی است در روزهای گذشته هیات جنبش گوران در بغداد با عادل عبدالمهدی به منظور افزایش وزارت خانه های کردها ملاقات و گفتگو کردند اما این درخواست جنبش گوران از سوی عادل عبدالمهدی رد شده است و به کردها تنها سه وزارت خانه واگذار می گردد. از سوی دیگر سران حزب دمکرات و اتحادیه میهنی بطور جداگانه از عادل عبدالمهدی درخواست کردند به اربیل و سلیمانیه سفر کند اما وی این درخواست ها را رد نموده است. عادل عبدالمهدی هم چنین آمادگی خود را برای حل اختلافات داخلی اتحادیه میهنی و حزب دمکرات اعلام کرده است. وی از حاکمیت اقلیم درخواست کرد به صورت تیمی مشترک با برنامه ای واحد در بغداد فعالیت کنند.

 

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی