کورد هوال/ اوجالان دوباره از زندان بیانیه داده است. این بار ادعا کرده که در طول یک هفته، جنگ ۴۰ ساله را خاتمه خواهد داد و گفته کردها نیازی به کشور مستقل ندارد. پیشتر، بیانیه‌های او در مورد شکستن اعتصاب غذا و بی طرفی در انتخابات شهرداری استانبول، یا با تاخیر توسط قندیل مورد توجه و اطاعت قرار می‌گرفت یا اصولا کسی به آنها اهمیتی نمی‌داد. آیا اوجالان کاریزمای خود را از دست داده است؟ آیا میان ایمرالی و اوجالان اختلاف نظر وجود دارد؟  نوزاد بینگول، روزنامه‌نگار کُرد ترکیه به این سوالات پاسخ می‌دهد.

عبدالله اوجالان چندین مرحله از ایمرالی اعلام کرد برای پایان دادن به درگیری‌ها بین پ.ک.ک و ترکیه آماده است. اما دولت این پیشنهادات را رد کرده است. همچنین در انتخابات دوم شهرداری استانبول دیدیم که قندیل و ه.د.پ. دستور اوجالان را رد نمود. آیا می‌توان گفت این عدم اطاعت، نشانه تعمیق اختلافات اوجالان و قندیل است و قندیل به دستورات اوجالان توجه نمی‌کند؟

این عدم اطاعت و علنی شدن اختلافات، نخست در انتخابات شهرداری استانبول آغاز شد. صلاح‌الدین دمیرتاش گفت: «باید به اکرم امام اوغلو رای بدهیم تا به حکومت حزب عدالت و توسعه ضربه بزنیم». پس از چند روز عبدالله اوجالان اعلام کرد نباید به حزب جمهویخواه و یا حزب عدالت و توسعه رای بدهید. در واقع او دستور بی طرفی را صادر کرد. زیرا این انتخابات بسیار حساس بود و بین دو حزب ۶ هزار رای اختلاف وجود داشت. اگر کردها کنار می‌کشیدند حزب عدالت و توسعه موفق می‌شد. برای همین نیز رای کردها بسیار مهم و حساس بود. پس از این بود که کردها گفتند: «نه. ما به اکرم امام اوغلو رای خواهیم داد. حزب عدالت و توسعه را به زمین خواهیم زد». پس از اتمام انتخابات در مرحله اول ۱۳ هزار رای اختلاف وجود داشت در مرحله دوم بیش از ۸۰۰ هزار رای به نفع امام اوغلو افزایش داشت. یعنی همه کردها به امام اوغلو رای دادند. یعنی ضد درخواست عبدالله اوجالان رای دادند. لذا دیدیم حزب جمهوریخواه برنده شد. پس از آن نیز گاهی اوجالان درخواست‌هایی مطرح کرد. اما مردم کُرد همانند قبل به حرف‌های اوجالان توجه نمی‌کنند. هنوز هم هستند کسانی که ممکن است به سخنان وی توجه کنند، اما این عده در اقلیت هستند. ضمنا بعضی تصور می‌کنند بین سیاست پ.ک.ک و ه.د.پ. تفاوت وجود دارد، اما در عمل اینگونه نیست. هر دو یک سیاست دارند. اما مردم بسیار متفاوت از آنها فکر می‌کنند. مردم دیگر حرف‌های عبدالله اوجالان را قبول نمی‌کند.

یعنی می‌گویید پ.ک.ک و اوجالان در بین هواداران نیز مشروعیت خود را از دست داده‌اند؟

قطعا میزان محبوبیت اینها همانند قبل نیست. اما هنوز هم کسانی به حرف‌های آنها گوش می‌دهند. اما نفوذ پ.ک.ک و اوجالان، اصلا همانند سابق نیست. در طول زمان، میزان نفوذ و محبوبیت اوجالان و پ.ک.ک به شدت کاهش یافته است.

پ.ک.ک در قندیل است. در اربیل نیز به رستورانی حمله کرد. در اقلیم کردستان هم مردم هم حکومت می‌گویند «پ.ک.ک امنیت و ثبات ما را به هم می‌زند. روستاها را تخلیه کرده و مردم نیز قربانی می‌شوند. پ.ک.ک باید به ترکیه برود و آنجا جنگ کند نه در اقلیم کردستان». به نظر شما چرا پ.ک.ک به درخواست‌های مردم و احزاب کُردی توجه نمی‌کند؟

بیشتر کردهای ترکیه می‌گویند پ.ک.ک یک حزب کردی نیست. روابط آن با کردها نیز همانند احزاب کُرد نیست. باید بدانیم زمانی که در مورد خشونت پ.ک.ک حرف می‌زنیم، این تروریسم فقط به خشونت فیزیکی و قتل مردم محدود نیست. بلکه این گروه در زمینه‌های مختلف از جمله اکوتروریسم یعنی تخریب محیط زیست نیز فعال است. در حالی که اوجالان مدعی اهمیت محیط زیست است و بر بحث اکولوژی نیز بسیار تاکید می‌کند، اما در عمل پ.ک.ک عامل نابودی محیط زیست است. اعضای پ.ک.ک به آتش زدن جنگل‌های ترکیه افتخار می‌کنند. کدام حزب سالم و وطن دوستی، این کار را می‌کند؟ پس پ.ک.ک حتی یک حزب کردی هم نیست.

 اظهارات بسه هوزات، مصطفی کاراسو و دوران کالکان را بررسی کنید. آنها از اهداف اولیه خود مبنی بر تاسیس کشور مستقل نیز عقب‌نشینی کرده‌اند در حالی که به این بهانه، کردها را آواره کردند. هزاران جوان کُرد و ترک را به کشتن دادند. اکنون خواهان دموکراتیک شدن ترکیه هستند. می‌گویند هم دولت کردی نمی‌خواهیم و هم اجازه نمی‌دهیم در اقلیم کردستان دولت کردی تاسیس شود. پ.ک.ک می‌گوید ایزدی‌ها کرد نیستند. مناطق ایزدی‌نشین به اقلیم کردستان تعلق ندارد و متعلق به عراق است.

این اقدامات، بازتاب منفی در میان کردها دارد. لذا به هر چیزی که قندیل بگوید جواب مثبت نمی‌دهند. مثل قبل نیست که چشم و گوش بسته قبول کنند. فکر می‌کنند، سپس اگر حرفی منطقی نباشد قبول نمی‌کنند. اکنون هواداران آن در ترکیه می‌گویند پ.ک.ک در اقلیم کردستان کاری برای انجام دادن ندارد. اقلیم کردستان وضعیت رسمی ‌دارد. اما پ.ک.ک مانع ایجاد ثبات در آن می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی