نماینده حزب دمکرات کردستان (پارتی) که خود ایزدی است، تأکید کرد وجود نیروهای نظامی و شبه نظامی مختلف در شنگال عامل بی ثباتی در این منطقه و مانع بازگشت ایزدی ها به محل سکونت خود است.

به گزارش کوردپاریز، هدیا مراد اعلام کرد که در حال حاضر شنگال، علیرغم گذشت ۴ سال از آزادسازی آن از اشغال داعش،  در شرایط نامناسبی است و از دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق خواست با هماهنگی یکدیگر به مشکلات این منطقه رسیدگی کرده و با بازسازی شنگال و خدمات رسانی به آن، زمینه لازم برای بازگشت ساکنان آواره شنگال را فراهم سازند.

نماینده ایزدی پارلمان کردستان از حزب دمکرات کردستان (پارتی)، افزود که شنگال در حال حاضر دچار بی ثباتی است و عامل این بی ثباتی نیز وجود نیروهای نظامی و شبه نظامی متعدد در این منطقه است و ساکنین شنگال از نهادهای بین المللی و دیگر کشورها می خواهند با رفع این بی ثباتی و ایجاد امنیت در شنگال زندگی عادی را برای ساکنان شنگال بازگردانند.

همچنین از اقدام پارلمان کردستان در نامگذاری روز ۳ اوت به عنوان روز نسل کشی ایزدی ها قدردانی کرده و گفت که این اقدام دیر هنگام و پس از گذشت ۵ سال از قتل عام ایزدی ها توسط داعش صورت گرفته است.

شنگال در ۳ اوت ۲۰۱۴ مورد حمله داعش قرار گرفته و کردهای ایزدی ساکن آن در این حمله هدف قتل عام گسترده و ربوده شدن توسط عناصر داعش قرار گرفتند و بنا به آمارهای رسمی بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ ایزدی توسط داعش به بردگی گرفته شده اند که تاکنون از سرنوشت ۲ هزار و ۹۰۰ تن آنان اطلاعی در دست نیست و ۸۰ گور جمعی حاوی اجساد ایزدی های قربانی جنایات داعش نیز در شنگال کشف و ثبت شده است.

در حال حاضر نیروهای ایزدی مقاومت شنگال که پس از اشغال شنگال توسط پ.ک.ک، سازماندهی شده اند و نیروهای ارتش و پلیس فدرال عراق و حشدالشعبی و بخشی از حشدالعشایری در این منطقه حضور دارند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی