ترکیه به آمریکا هشدار داده است که حمایت از عناصر مسلح پ.ک.ک در مناطق کردنشین سوریه باید متوقف شود.

به گزارش کورد هوال، حضور پ.ک.ک و نیروهای سیاسی و نظامی وابسته به آن در شمال سوریه و شرق فرات، نه تنها باعث نگرانی مردم و اشغال عفرین به دست ترکیه شده است، بلکه اکنون سرنوشت منطقه امن و روابط آمریکا و ترکیه را نیز مبهم کرده است. ترکیه شدیدا از حمایت آمریکا از پ.ک.ک و ی.پ.گ انتقاد کرده است. خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در تماسی تلفنی با همتای آمریکایی خود مارک اسپیر از واشنگتن خواسته که همکارهای نظامی خود با پ‌.ک.‌ک و ی‌.پ.‌گ را متوقف کند.

وزیر دفاع ترکیه گفته «آنکارا این انتظار را از واشنگتن دارد که اگر آمریکا و ترکیه در خصوص منطقه‌ آرام در شمال سوریه به توافق برسند، ترکیه باید به تنهایی این منطقه را ایجاد و مدیریت کند». این تماس تلفنی در حالی است که هفته‌ گذشته جیمز جفری نماینده‌ ویژه آمریکا در امور سوریه در آنکارا با مقامات ترکیه دیدار و گفتگو کرد. موضوع گفتگوی جفری با مقامات ترکیه نیز منطقه امن (آرام) در شمال سوریه و سرنوشت نیروهای وابسته به پ.ک.ک بود.

گفتنی است ترکیه بارها تهدید کرده است که در صورت ادامه حمایت آمریکا از نیروهای مسلح وابسته به پ.ک.ک و عدم ایجاد منطقه آرام در شمال سوریه و شرق فرات، این منطقه را نیز اشغال خواهد کرد. همچنین با تشدید تهدیدات ترکیه علیه شرق فرات، منطقه تحت کنترل پ.ی.د. (حزب اتحاد دموکراتیک) وابسته به پ.ک.ک، مسئولان این گروه که تاکنون راهی جز سرکوب مردم با شکنجه، قتل و زندان در پیش نمی‌گرفتند، از مردم می‌خواهند به خیابان‌ها بیایند و علیه تهدیدات ترکیه تظاهرات نمایند.

 آلدار خلیل از اعضای شورای رهبری «جنبش جامعه دموکراتیک» طی مصاحبه‌ای با یک خبرگزاری نزدیک به پ.ک.ک از مردم کُرد مناطق تحت کنترل خود خواست در مقابل تهدیدات ترکیه تظاهرات کنند. وی مدعی شد سوریه و روسیه به شرط تحویل ادلب به دولت قانونی مستقر در دمشق موافقت کرده‌اند ترکیه نیز به مناطق تحت کنترل پ.ی.د. حمله کند. رجب طیب اردوغان نیز اعلام کرده ی.پ.گ. خود را برای حمله آماده کند. ترس و وحشت همانند جنگ عفرین سران پ.ک.ک در این منطقه را فرا گرفته و در حالی از مردم تقاضای کمک می‌کنند که از سال ۲۰۱۱ تاکنون آنها را سرکوب می‌کردند.

خلیل همچنین در حالی که نیروهای تحت امر وی بدون وجود هیچ قانونی و حمایت بین‌المللی، کانتون‌های خودگردان در مناطق کردنشین سوریه ایجاد کرده‌اند و از نیروهای جوان، سربازگیری می‌کنند، و همچنین عناصر مسلح پ.ک.ک به راحتی عفرین را در اختیار ارتش ترکیه قرار دادند، اکنون برای ایجاد منطقه امن شرط می‌گذارد. وی که پیشتر گفته بود اگر ترکیه به شرق فرات حمله کند باید منتظر پاسخ سختی باشد، اکنون گفته برای ایجاد منطقه‌ آرام یکی از شروط این است که عرض این منطقه نباید از ۵ کیلومتر بیشتر باشد و هیچ شهری نیز نباید شامل آن شود.

خلیل اذعان کرده که حمایت آمریکا از پ.ک.ک در شمال سوریه، نه به دلیل دوستی مردم کُرد بلکه به دلیل منافع واشنگتن است. مشخص نیست چرا با علم به این نکته، پ.ک.ک ده‌ها هزار جوان کرد را به نیروی زمینی ارتش آمریکا بدل کرد. آلدار خلیل گفته باید جزئیات این منطقه مشخص شود تا ترکیه بهانه حمله به شرق فرات را نداشته باشد. مسائلی مانند عرض منطقه، نیروهایی که باید در آن مستقر شوند، وجود گشتی‌های نظامی، وضعیت اشغال و تغییر دموگرافی عفرین باید در مذاکرات مشخص شود. گفتنی است ترکیه خواستار ۳۲ کیلومتر عرض برای این منطقه شده است. اما پ.ک.ک و ی.پ.گ اعتقاد دارند که نیروهای مرزی در این منطقه به عرض ۵ کیلومتر، باید از اهالی منطقه باشند نه عناصر وابسته به ترکیه.

البته فقط ترکیه از حضور پ.ک.ک در شمال سوریه احساس خطر و تهدید ندارد، تقریبا تمام گروه‌های مستقل کُردی و احزاب مطرح نیز حضور پ.ک.ک در سوریه را سبب ناامنی و نابودی مناطق کردنشین توصیف کرده‌اند. به عنوان مثال، نواف حسن مسئول دفتر ENKS در اقلیم کردستان گفت: «خطری بالقوه کردستان سوریه را تهدید می‌کند، این خطر حضور پ.ک.ک و حمله ترکیه است. پ.ک.ک باید از اقلیم و کردستان سوریه اخراج شود. جنگ این گروه با ترکیه ارتباطی به اقلیم و سوریه ندارد».

برچسب ها : , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی