نویسنده کرد سوریه‌ای در اظهاراتی با اشاره به کُردستیز بودن پ.ک.ک و استفاده از کودکان به عنوان سرباز گفت: پ.ک.ک همانند حزب بعث و صدام با مردم کرد رفتار می کند.

به گزارش کورد هوال، “هوشنگ اوسه”، نویسنده کرد سوریه‌ای، در مقاله‌ای در سایت باس‌نیوز حضور پ.ک.ک در اقلیم کردستان به ویژه مناطق تحت کنترل یکیتی را تهدیدی برای مردم این منطقه و خود این احزاب توصیف کرده است. وی معتقد است به دلیل اشتباهات افرادی مانند هیروخان و ملا بختیار راه برای حضور پ‌.ک‌.ک در سلیمانیه باز شد، به طوری که پ.ک.ک درواقع برای گرفتن جای آنها برنامه‌ریزی کرده است. این در حالی است که سابقه روابط پ.ک.ک با یکیتی مملو از درگیری است.

اوسه در مقاله خود نوشته است: «در سال ۱۹۸۳ پ.ک.ک هیئتی را نزد یکیتی فرستاد که مُرکب از محمد کاراسونگور (مسئول شاخه نظامی وقت و عضو کمیته مرکزی پ.ک.ک) و ابراهیم بیلگین بود. اما قبل از این که آنها نزد مام جلال (جلال طالبانی) برسند، به دستور نوشیروان مصطفی به قتل رسیدند و روابط یکیتی و  پ.ک.ک دچار تنش شد و روزنامه رسمی پ.ک.ک «سرخوبون» خبر آن را منتشر کرد. همان نشریه پس از آن مصاحبه‌ای با مسعود بارزانی علیه یکیتی را منتشر کرد. سپس، پ.ک.ک با پارتی به رهبری بارزانی پیمانی را امضا کرد. پنج سال بعد، پ.ک.ک  با یکیتی علیه پارتی پیمانی را امضا نمود! چهار سال بعد و در سال ۱۹۹۲ مام جلال در پارلمان آن دوره اقلیم کردستان، خواهان جنگ همه احزاب کرد با همکاری ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک شد و در سال ۱۹۹۲ پارتی و یکیتی همراه ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک وارد جنگ شدند. کمی بعد مام جلال کنار کشید و پارتی را تنها گذاشت. در سال ۱۹۹۵، پ.ک.ک با حمایت یکیتی به پارتی حمله کرد. شاخه مسلح پ.ک.ک حمله به بارزانی را دومین «۱۵ تباخ» خود توصیف کرد. ۱۵ تباخ آغاز اولین عملیات مسلحانه پ.ک.ک علیه دولت ترکیه است.  در واقع با توجه به این جنگ قدرت، احزاب کردی نه برای مردم کُرد بلکه بر سر منافع حزبی و سران حزبی جوانان کرد را به کشتن داده و می‌دهند».

اوسه معتقد است عبدالله اوجالان علنا خواهان قرار گرفتن پ.ک.ک و کردها در خدمت دولت ترکیه و به ویژه رجب طیب اردوغان است و در این زمینه هزارن سند وجود دارد. اما دولت هرگز به این درخواست‌های اوجالان توجه نداشته و ندارد. اوجالان طی درخواست‌های مختلف خطاب به دولت ترکیه می‌گوید: «اگر اقلیم کردستان به دولت تبدیل شود، خطرات و تهدیدهای بزرگی برای ترکیه ایجاد خواهد شد». جالب این که پ.ک.ک، مسعود بارزانی و کادر رهبری پارتی را به «جاسوسی» و «وابستگی» به  ترکیه متهم می‌کند. این در حالی است که در تابستان سال ۲۰۱۳ صالح مسلم رهبر حزب اتحاد دموکراتیک در ترکیه با سران میت دیدار کرد و تا امروز نیز نه رسانه‌های وابسته به پ.ک.ک از محتوای دیدار مطلبی را منتشر کرده‌اند و نه کسی می‌داند موضوع بحث آنها چه بود، اما همان رسانه‌ها صالح مسلم را به جاسوسی برای ترکیه متهم نمی‌کنند و کسی نمی‌داند چه توافقی صورت گرفته است.

نمونه دیگر، دیدارهای مخفیانه پ.‌ک‌.ک و میت در اوسلو در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ است. مصطفی مسلم برادر صالح مسلم، استاد علوم اسلامی، طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی حزب برادرش در سوریه را به همکاری با دشمنان مسلمانان متهم کرد و گفت: «پ.ی.د. که شاخه سازمان تروریستی پ.ک.ک است می‌خواهد مردم کرد را به سوی آینده‌ای نامشخص به پیش ببرد. آمریکا و روسیه می‌گویند ترکیه را هدف قرار خواهند داد. اما وقتی به اهداف خود برسند، کردها را تنها خواهند گذاشت. کردها باید با کشورهای مسلمان ترکیه، عراق، ایران و سوریه همکاری کنند. آنها نباید اجازه دهند در سوریه الفبای آنها از عربی/آرامی به لاتینی تغییر داده شود». این استاد علوم اسلامی که از رهبران اخوان‌المسلمین است و در ترکیه مدارس دینی دارد با حزب حاکم و میت همکاری گسترده‌ای دارد اما پ‌.ک‌.ک و پ.ی.د. و هیچ رسانه وابسته به پ.‌ک‌.ک او را به جاسوسی برای ترکیه متهم نمی‌کنند این خود جای سوال دارد.

 

استفاده از کودکان به عنوان سرباز در پ.ک.ک و شاخه‌های سوری و ایرانی آن

این نویسنده کرد می‌گوید: «پ‌.ک‌.ک برای توجیه اقدامات ضد کردی خود دست به هر کار غیراخلاقی می‌زند، همه کردها را تخریب می‌کند و آنها را جاسوس و خائن می‌نامد. پ.ک.ک حزب بعث را الگوی خود قرار داده و حتی شعار «با جان و خون با تو هستیم ای رهبر» که در مورد اوجالان است، قبل از سال ۱۹۸۶ در پ‌.ک‌.ک متداول نبود، اما پ.ک.ک با الگوبرداری از حزب بعث این شعار را متداول کرد. سران پ.ک.ک در عین حال کمالیست هستند چون همگی در مدارس کمالیست ترکیه آموزش دیده‌اند. نمونه بارز آن در اظهارات و نوشته‌های عبدالله اوجالان پس از دستگیری است که کمالیسم را مورد تعریف و تمجید قرار داد».

 

شباهت پ.ک.ک و حزب بعث عراق و صدام

نکته دیگر در مورد شباهت پ.ک.ک و صدام الگوبرداری پ.ک.ک از حزب بعث در مورد سرودن ترانه برای سرکرده خود است. چنانچه از سال ۲۰۰۰ به بعد پ.ک.ک واحدی به نام «فدائیان اوجالان» تاسیس کرد تا خود را برای عملیات انتحاری و عملیات مشابه آماده کنند. اعضای این واحد ۱۴ الی ۱۶ ساله هستند. شاید این موضوع برای اعضای پ.ک.ک اهل ترکیه عادی باشد، اما کردهای عراق عضو پ.ک.ک خوب به خاطر دارند چنین واحدهایی در نظام بعثی وجود داشتند. نحوه آموزش آنها نیز الگوبرداری از بعثی‌هاست. در پ‌.ک‌.ک نشانه‌های قوی استالینیسم، کمالیسم و بعثی‌گرایی وجود دارند.

 

ناتوانی اداره خودگردان در اداره امور کردستان سوریه

پس از آغاز بحران سوریه، به گفته کارشناسان، ارتش سوریه کنترل مناطق کردنشین را به دست پ.ی.د. سپرد تا به صورت امانت حفظ کنند. اما سران پ.ک.ک با سواستفاده از این فضا، دست به ایجاد کانتون زدند. از زمان تاسیس این کانتون‌ها تاکنون اوضاع معیشتی مرم کرد به شدت رو به وخامت گذاشته است و در عین حال به خاطر زورگویی‌های پ‌ک‌ک، صدها هزار کرد سوریه ترک وطن کرده‌اند تا از شر پ.ک.ک در امان باشند. شهر قامیشلو نیز همانند دیگر مناطق کردنشین در بحران معیشتی قرار گرفته و اکنون نبود نان به یک معضل اصلی برای مردم تبدیل شده است. بحران نان در این منطقه در حالی است که منطقه به داشتن مزارع بزرگ گندم مشهور است. در عین حال، نان ارائه شده به مردم نیز بسیار بی‌کیفیت است. مردم از اداره منطقه توسط پ.ی.د. وابسته به پ.ک.ک ناراضی هستند و مدیریت بد آنها را عامل بروز مشکلات عدیده برای خود می‌دانند.

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی