از چندی قبل  کاربران شبکه های اجتماعی ویدئوی لودر خورشیدی و هیدرولیکی «هیزی کوردستان» را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.

لودر خورشیدی و هیدرولیکی «هیزی کوردستان» (نیروی کردستان) ساخت دو جوان کردستانی اهل سنندج بنام حمید صمدی و امید زندی است که برای نخستین بار خودرویی صنعتی که با انرژی خورشیدی کار می کند ساختند که نمونه مشابه خارجی ندارد.

حمید صمدی با ۳۴ سال سن و امید زندی با ۳۲ سال سن دو جوان کردستانی هستند که با وجود اینکه دیپلم هستند توانسته اند چندین اختراع را به ثبت برسانند که حتی نمونه مشابه خارجی ندارند.  این دو جوان کردستانی که از اول دبستان تا امروز با هم دوست هستند در زمینه لوازم خانوادگی و برق کار می کردند و امروز توانسته اند لودر خورشیدی و چند اختراع دیگر را به ثبت برسانند.

حمید صمدی مخترع کردستانی گفت: بعد از دعوت صدا و سیما ما خود را باور کردیم و شروع بکار کردیم که خوشبختانه امروز توانسته ایم جدای از لودر خورشیدی ۵ دستگاه دیگر بسازیم که هیچکدام نمونه مشابه خارجی ندارد از جمله شهربازی, ماشین کوبنده خودشارژ که بدون هیچگونه باتری کار میکند و جت اسکی ۱۲ وات بچگانه.

استان کردستان و سایر مناطق کردنشین غرب کشور در استان های آذربایجان غربی، ایلام و کرمانشاه صدها و بلکه هزاران جوان نخبه و مخترع همچون حمید صمدی و امید زندی دارد که در صورت حمایت ، سرمایه گذاری و توسعه می توانند خدمات ارزنده ای را به کردها و سایر هم میهنان خود ارائه کنند.

واقعیت آن است که فضای توسعه نیافتگی و کم برخوردار در کردستان و بطور کلی غرب و شمال غرب ایران تا حدود زیادی به بالا بودن ریسک سرمایه گذاری ناشی از میلیتاریزم مشمئز کننده گروه های تجزیه طلب همچون: کومله، پژاک، پ.ک.ک، دمکرات و … مرتبط است.

کارشناسانی که تحولات حوزه کُردی را دنبال می کنند معتقدند فعالیت های مسلحانه گروه های تجزیه طلب و مسلح در مناطق مرزی و نیز جرایم سازمان یافته همچون: قاچاق اسلحه، قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و اقدامات خشونت آمیز و افراطی مانند ترور شخصیت های محلی، اخاذی از کولبران و … از جمله موانع جدی بر سر راه توسعه در مناطق مرزی است. همچنین به دلیل اینگونه فعالیت ها، ریسک سرمایه گذاری بالا رفته و بخش خصوصی و صاحبان سرمایه نیز حاضر به ایجاد پروژه های اقتصادی بزرگ در این مناطق نیستند. .

تسری خشونت در نواحی مرزی ، قطعا نگاه امنیتی را به دنبال دارد و همین مساله موجب شده  تا بخش خصوصی و سرمایه داران مناطقی همچون: تهران، اصفهان، یزد، شیراز و … تمایلی به آوردن سرمایه به مناطق مرزی غرب کشور نداشته باشند.

باج گیری از صاحبان چند معدن در پیرانشهر، اخاذی از کارخانه آسفالت سازی مریوان، اخاذی و باج گیری از عشایر چالدران، شوط، پلدشت و ماکو در فصل بهار و هنگام کوچ عشایر به ییلاق های کوهستانیِ نزدیک مرز، باج گیری از واحدهای تولیدی کشاورزی مرغداری ها،دامداری ها، واحدهای پرورش ماهی ، زنبور داران و اخاذی مسلحانه از کارگاهها و مراکز تولیدی صنعتی، انفجار خط لوله گاز ایران به ترکیه، نمونه های دیگری از مصداق های تروریسم اقتصادیِ پ.ک.ک و پژاک در مناطق غربی کشور و نواحی مرزی محسوب می شوند.

هر چند طی سالهای اخیر و با بومی سازی امنیت و حضور کردهای عزیز در تامین امنیت مناطق غربی از میزان مشکلات کاسته شده است اما مسئولان دولتی باید به مطالبه به حق مردم در زمینه توسعه امنیت محور و مقابله با گروه های مسلح و تجزیه طلب توجه جدی داشته باشند ، چرا که این گروه ها اقتصاد و امنیت را هدف گرفته اند.

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی