رووداو که به نچیروان بارزانی تعلق دارد، به سخنگوی دولت ترکیه تبدیل شده و به صورتی ماهرانه تلاش می‌کند تا ضمن ارائه تصویری مثبت از سیاست‌های دولت ترکیه، عبدالله اوجالان را نماینده مردم کُرد ترکیه معرفی نماید!

به گزارش کورد هوال، پس از آن که “عبدالله اوجالان”، رهبر دربند پ.ک.ک، پس از هشت سال و به دستور دولت ترکیه با وکلای خود دیدار کرد، بسیاری از کارشناسان کُرد معتقدند باز هم قرار است دولت ترکیه برای پیشبرد اهداف خود از اوجالان استفاده ابزاری کند. حتی سران پ.ک.ک در قندیل نیز دستورات اوجالان برای «درک حساسیت‌های ترکیه» را رد و شکاف موجود بین قندیل و ایمرالی را عمیق‌تر نمودند. اما واکنش رسانه‌های کردزبان به ویژه رسانه‌های اقلیم کردستان به این دیدار و دستورات اوجالان چه بوده است؟

در این میان رسانه‌های اصلی اقلیم کردستان به ویژه رووداو که به “نچیروان بارزانی” تعلق دارد، همانند قبل به سخنگوی دولت ترکیه تبدیل شده و به صورتی ماهرانه تلاش می‌کند تا ضمن ارائه تصویری مثبت از سیاست‌های دولت ترکیه، عبدالله اوجالان را نماینده مردم کُرد ترکیه معرفی نماید!

رووداو در گزارشی با عنوان «مردم دیاربکر در مورد دیدار اوجالان چه می‌گویند؟» ضمن ارائه تصویری مثبت از دستور وزیر دادگستری ترکیه برای آزاد بودن دیدار اوجالان با وکلایش می‌نویسد: «مردم معتقدند این دیدارها می‌تواند به یک روند صلح جدید منجر شود». این شبکه از زبان چند شهروند تلاش می‌کند تا مسئله کُرد در ترکیه را به رفع ممنوعیت دیدار عبدالله اوجالان با وکلایش محدود کند، چون این محدودیت به اعتصاب غذای هواداران پ.ک.ک منجر شده است! البته رووداو به رد دستورات اوجالان توسط سران پ.ک.ک مستقر در قندیل و همچنین پاسخ منفی اعتصابیون برای لغو اعتصاب غذا، اشاره‌ای نمی‌کند و به این نکته هم نمی‌پردازد که اگر مذاکره و صلح مناسب است، چرا حزب دمکرات کردستان وابسته به “مسعود بارزانی”، با پ.ک.ک وارد مذاکرات صلح نمی‌شود؟

این شبکه در گزارش خود عمدا به این موارد اشاره نکرده است: «عبدالله اوجالان در بهترین حالت، فقط سرکرده پ.ک.ک است نه نماینده کردها و بدتر این که اکثریت قربانیان پ.ک.ک مردم کُرد بوده و هستند. ممنوعیت کلمه کُرد و کردستان در ترکیه و این که سران ترکیه حتی رئیس جمهور آن علنا و در اقدامی‌نژادپرستانه کردها را مورد تحقیر قرار می‌دهند». این گزارش در حالی از «رضایت» چند شهروند عادی از این دیدار بحث می‌کند که به رد دستور اوجالان در قندیل نمی‌پردازد و وانمود می‌کند ترکیه مصلحت کردها را می‌خواهد! همه می‌دانیم دیدار وکلای اوجالان همانند هر زندانی دیگر امری حقوقی و عادی است و اگر ترکیه تاکنون مانع آن شده، مرتکب اقدامی ‌غیرحقوقی شده است.

این دیدارها صرفا در راستای استفاده ابزاری دوباره از اوجالان برای رسیدن به اهداف خود در منطقه به ویژه انتخابات شهرداری استانبول و شمال سوریه است. همچنین، مسئله کُرد در ترکیه مسئله‌ای عمیق است و نباید به سرنوشت فردی گره زده شود که خود از بانیان اصلی بدبختی برای کردهاست. پیشتر بدری فرات، کارشناس کرد ترکیه، در مصاحبه‌ای گفته بود شبکه رووداو به دستور “ایلنور چویک”، مشاور رئیس جمهور ترکیه، تاسیس شده و برنامه‌ریزی آن توسط کارشناسان مورد تایید سازمان اطلاعات ترکیه صورت می‌گیرد. نچیروان بارزانی نیز علنا به ابزار دست ترکیه تبدیل شده و در دیدار اخیر مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه از اربیل، همه دیدند تمام خیابان‌ها را همانند آنکارا به پرچم ترکیه آراسته بودند. اقلیم کردستان اکنون مستعمره ترکیه است و استقلال عمل ندارد. مسئولان اقلیم به بهانه حضور پ.ک.ک به ترکیه اجازه حمله به خاک عراق و اشغال آن را صادر کرده‌اند. پ.ک.ک به بهانه مبارزه با داعش در شنگال، عملا مزارع و منازل مردم را اشغال کرده است و ترکیه به این بهانه و با همکاری دولت اقلیم و شخص بارزانی، چند پادگان در خاک عراق بدون اجازه دولت مرکزی در بغداد، تاسیس کرده است.

در همین زمینه “غیاث سورچی” مسئول مقر یکیتی در شهر موصل گفت: «ترکیه ۲۰ پایگاه نظامی در خاک اقلیم کردستان دارد و پایگاه باشیک بزرگترین آنهاست. اخراج ارتش ترکیه به اقلیم کردستان ربطی ندارد، بلکه مرتبط به سیاست حکومت مرکزی است و در اختیار حکومت عراق است. نیروهای ترکیه در مناطقی از دهوک تا نزدیک کوهستان قندیل و دهستان باشیک در شمال نینوا پخش شده‌اند. این پایگاه‌ها برای مقابله و مبارزه با پ‌.ک‌.ک تاسیس شده‌اند و با خروج پ.ک.ک از شنگال دیگر احتیاجی به نیروهای ارتش ترکیه نیست».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی