با توجه به احتمال دیدار مجدد وکلای اوجالان با وی در زندان ایمرالی، همکاری اوجالان با سازمان اطلاعات ترکیه وارد فاز جدیدی شده است/ اوجالان متناسب با منافع ترکیه و اردوغان، سران پ.ک.ک را تحویل ارتش این کشور خواهد داد.

 

به گزارش کورد هوال، “عبدالحمید گل”، وزیر دادگستری ترکیه، اعلام کرد “عبدالله اوجالان” سرکرده پ.ک.ک از این پس می‌تواند آزادانه با وکلای خود ملاقات داشته باشد. این خبر به لحاظ حقوقی و قانونی ترکیه، واجد هرگونه ارزش است، زیرا یک مجرم و محکوم به حبس ابد، اکنون می‌تواند به طور مرتب با تیم وکلای خود دیدار داشته باشد. اما به لحاظ سیاسی و امنیتی، این خبر، به معنای همکاری جدی و نوین اوجالان با دولت ترکیه و سازمان اطلاعات این کشور است. اوجالان باز هم به عنوان ابزار، کردها و حقوق آنها را قربانی خواهد کرد تا همچنان زنده بماند و به طور ظاهری، به عنوان سرکرده پ.ک.ک از وی یاد شود.

وی که از سال ۱۹۹۹ در زندان ایمرالی است، به تصریح اعضای ارشد و سابق پ.ک.ک، به شدت ترسو و بزدل است و برای حفظ جان خود حاضر به هرگونه عدول و عقب نشینی و معامله نیز است. به عنوان مثال، “صلاح‌الدین چلیک” از اعضای ارشد سابق پ.ک.ک پس از دستگیری اوجالان و تسلیم شدن او برای حفظ جان خود، او را به بزدلی متهم و اعلام نمود اوجالان همه را فدای زنده نگه داشتن خود کرده است. پرفسور “شریف وانلی”، اولین رئیس کنگره ملی وابسته به پ‌ک‌ک، طی تحلیلی مفصل در نقد و رد نوشته های اوجالان در مورد تاریخ کردها، از عبدالله اوجالان نقل می‌کند که در پاسخ به این که چرا به قندیل نمی‌روی و آواره اروپا می‌شوی، اعلام کرد «در قندیل مرا خواهند کشت». شریف وانلی اوجالان را فردی بزدل توصیف می کند و می گوید اگر مرگ بد است و جان شیرین، پس چرا پ.ک.ک هر روز جوانان کُرد را به کشتن می‌دهد.

عبدالله اوجالان پس از دستگیری و در زندان حاضر به قبول معامله با دولت ترکیه شد: «زنده بماند و در عوض به انجام وظیفه برای ترکیه ادامه دهد». ترکیه در مراحل مختلف از او بهره‌برداری کرده است. در طی هشت سال گذشته از دیدار با وکلایش محروم بود و فقط در طی روند صلح می‌توانست با هیئت هایی از ه.د.پ. دیدار کند. اما پس از هشت سال ممنوعیت دیدار او با وکلایش رفع شده است. این یعنی روند جدیدی از دستورات و پیام‌های اوجالان خطاب به پ.ک.ک و شاخه‌های آن آغاز خواهد شد. چون تحولات منطقه حکایت از آن دارد که ترکیه قصد دارد از طریق اوجالان برنامه‌های خود را به دست پ.ک.ک اجرا نماید. اگر دیدار وکلا با اوجالان تاکنون غیرقانونی و ممنوع بوده چرا و به استناد کدام قانون یک شبه قانونی شد؟! این رفع ممنوعیت آغاز یک برنامه جدید استفاه ابزاری از اوجالان در ادامه روند استفاده ابزاری قبلی است، از این پس باید منتظر پیام‌ها و دستورات اوجالان باشیم تا روزی که منافع ترکیه تامین شود. به محض تامین منافع ترکیه، دیدار با وکلای اوجالان ممنوع خواهد شد. اوجالان در دیدار اخیر با وکلا، از طریق آن به پ.ک.ک دستور داده است که حساسیت‌های ترکیه در سوریه رعایت شود. به محض تامین منافع ترکیه، اوجالان تا پروژه بعدی، ممنوع الملاقات خواهد شد.

اوجالان در حالی کنترل قندیل را از زندان ایمرالی در دست دارد که روز به روز بر سران پ.ک.ک و اوجالان افزوده می‌شود. به گفته دکتر “کاوه عزیزی”، سیاستمدار کُرد سوریه، دیدار اخیر اوجالان سرآغاز فروپاشی پ‌ک‌ک و انشقاق آن است و ترکیه با یک تیر دو هدف خواهد زد. هم پ.ک.ک منحل یا منشق خواهد شد و هم اوجالان آزاد نخواهد شد، امری که محور اصلی تبلیغات پ.ک.ک است. از طرفی سران قندیل قربانی دستورات کسی خواهند بود که به صورت شبانه‌روزی برای آزادی خیالی‌اش تبلیغ می‌کنند. بخشی از کردها نیز خواهان رد دستورات اوجالان توسط قندیل هستند و بر ادامه جنگ با ترکیه تاکید می‌کنند و معتقدند تاریخ ترکیه نشان می‌دهد مورد اعتماد نیست و اوجالان نیز در زندان از ترس جان خود دست به هر کار خیانت و معامله‌ای می‌زند تا زنده بماند.

همین امر موجب بروز اختلافات گسترده در پ.ک.ک شده است. بسیاری از کسانی که به اعتصاب غذا برای آزادی اوجالان پیوسته‌اند، از دستور او برای اتمام این نمایش پیروی نمی‌کنند. همگان می‌دانند سزای متخلفان از دستورات اوجالان در پ.ک.ک، مرگ است. اما اکنون که وی در زندان است، چه کسی باید متمردین را سرکوب و مجازات نماید؟

عبدالله اوجالان در دیدار اخیر خود و پس از هشت سال به پ.ک.ک دستور داد تا حساسیت‌های ترکیه را در نظر بگیرند. این حساسیت‌ها شامل حوزه گسترده‌ای می گردد: «از تسلیم کردن تل رفعت در شمال سوریه تا موافقت با طرح مورد نظر ترکیه در ایجاد منطقه امن در امتداد مرز ترکیه با سوریه و تشویق کردها به دادن رای به نامزد مورد حمایت اردوغان در شهرداری استانبول». حال سوالی که پیش می‌آید این است آیا قندیل همچنان به رد درخواست اوجالان ادامه خواهد داد؟ بیشتر کارشناسان معتقدند قندیل جرات ندارد بیش از این به رد دستور اوجالان ادامه دهد چون سابقه مخالفت و انتقاد از دستورات اوجالان در پ.ک.ک نشان می دهد عواقب وخیمی در انتظار افرادی خواهد بود که از دستور او سرپیچی کنند.

حال باید پرسید آیا اوجالان قدرت و نفوذ خود در پ.ک.ک را از دست داده است و به همین خاطر قندیل به رهبری جمیل باییک از دستورات او سرپیچی می‌کند یا این که هنوز این سازمان به صورت تک نفره حتی از زندان اداره می‌شود و ادامه این روند به اعدام جمیل باییک و همفکرانش در پ.ک.ک منجر خواهد شد؟

آنچه مسلم است شکافی عمیق در پ.ک.ک ایجاد شده و همانند همه احزاب دیگر کردی چندپاره خواهد شد. روزی اتحادیه میهنی کردستان، حزب دموکرات کردستان ایران و کومله نیز یک سازمان واحد بودند، اما اکنون حتی نام آنها نیز واحد نیست چه برسد به ترکیب و ساختار داخلی‌شان. به نظر می‌رسد تاریخ مصرف پ‌ک‌ک به سر آمده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی