هوشنگ اوسه

کورد هوال/ شواهد حاکی از آن می باشد که پس از نزدیک شدن به پایان جنگ داعش، حمایتهای آمریکا و اروپا از پ.ک.ک رو به اتمام می‌رود. جنگی که سلاحهای پ.ک.ک در سوریه و به ویژە در مناطق کردنشین، احزاب کرد سوریه و ترکیه را وارد آن کردە بود تا از این طریق به خود مشروعیت بخشیده و به حکومت ترکیه فشار وارد آورد. 

پ.ک.ک به اهدافی که تعیین کردە بود نرسید، کردهای سوریه نیز بازندە اصلی این جنگ بودند. در اینجا یک واقعیت نیز وجود دارد که لازم است علی‌رغم تلخ بودن از گفتن آن سر باز نزنیم، آن هم این است که سلاحهای پ.ک.ک در سوریه رو به کردها هم بود و زندانهای این گروه به روی کردهای سوریه باز بود.

من بر این باور هستم چندین توافق مخفی صورت گرفته است که هدف از آن خلع سلاح کردن پ.ک.ک از طریق فشار باشد. این نیرو نیز که نیروی بزرگی می‌باشد و فکر کنم که اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) نیز توافق خود با پ.ک.ک را لغو و احتمالا سناریوی سال ١٩٩٢ به شیوەای دیگر تکرار شود، اما به شیوەای غیر مستقیم. طوری که هر دو حزب عمدە اقلیم کردستان نیز غیر مستقیم در این عملیات شرک کنند و احتمال می‌رود این عملیات شبیه عملیات بین‌المللی آمریکا علیه داعش باشد که از حمایت ترکیه و ناتو نیز برخوردار می‌باشد.

فکر کنم هدف این عملیات تحت فشار قرار دادن پ.ک.ک و صلح و آشتی در ترکیه باشد. به گمانم دفتر نشست‌های (آنکارا ـ امرالی ـ قندیل) بسته و دفتر نشستهای مستقیم میان (آنکارا و ادرنه که صلاح‌الدین دمیرتاش در آنجا محبوس می‌باشد) باز می شود.

البته این کار با توافق و رضایت بین‌المللی (آمریکا و اروپا) صورت می‌گیرد و به احتمال زیاد اردوغان دمیرتاش را از زندان آزاد خواهد کرد.

 

اگر این احتمالات درست باشند، آن وقت جنگی تمام عیار علیه پ.ک.ک در راه خواهد بود و آن وقت است که آرزومندانه تقاضای خلع سلاح نماید و می‌تواند برای این کار خواهان تضمین بین‌المللی و درخواست عفو از سوی اردوغان باشند.

پ.ک.ک از سال ١٩٩٠ در پارلمان ترکیه حضور دارد و از سال ٢٠٠٢ نیز در پوشش حزب دمکراتیک خلقها (HDP) در شهرداریها حضور پررنگی دارد.

من بر این باور هستم که پ.ک.ک باید دست از خشونت برداشه و با گرفتن تصمیمی تاریخی، خود و مسئله کردها را در ترکیه نجات دهد. زیرا به صلاح این گروه نیست که با آمریکا، اروپا و روسیه روبرو شود .

همچنین HDP باید بداند که یک جریان سیاسی است نه شاخه ای از گروه خشونت طلب پ.ک.ک که تنها به امر این گروه فعالیت می کند. HDP می تواند با پشتیبانی مردمی در مقابل فشارهای اردوغان و جمیل باییک ایستادگی کند و باید مسئله کردها را فراتر از پ.ک.ک و اوجالان ببیند.

این سخن شامل PYD (شاخه سوری پ.ک.ک) نیز می شود و آنها نیز باید مستقل شوند، نه اینکه به منبع درآمد و تولید جنگجو برای پ.ک.ک تبدیل شوند.

جنگ در راه است، آیا پ.ک.ک این جسارت را دارد که اجازە ندهد جنگ دیگری آغاز شود و دیگر کردها را قربانیان ارزان قیمت این جنگ نکند.

 

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی