نهادهای حقوق بشری، سازمان‌های بین‌المللی و گروه‌های مدنی، پ.ک.ک را به دلیل نقض حقوق بشر، استفاده از کودکان بعنوان سرباز و قاچاق مواد مخدر به دادگاه کشانده‌اند و احزاب کُردی نیز با اقدامات پ.ک.ک مخالف هستند.

به گزارش کورد هوال، حضور مسلحانه و فعالیت خشن پ.ک.ک همه را به فعالیت علیه این گروه واداشته است. قاچاق انسان، مواد مخدر و استفاده از کودکان به عنوان سرباز به خصوص در سوریه و اقلیم کردستان عراق، کارنامه سیاه پ.ک.ک را در معرض دید همگان قرار داده است. پس از آن که پ.ک.ک در دادگاه انسانیت، کردها و خاورمیانه محکوم شد به تدریج در دادگاه‌های بین‌المللی نیز چهره مجرمانه آن افشا می‌شود. سیزدهمین نشست مخالفان سوریه و دولت دمشق در آستانه برگزار شد و انجمن میهنی کردهای سوریه نیز در آن شرکت نمود.

“عبدالحکیم بشار” عضو این شورا می‌گوید لیست اسامی ‌زندانیان کُرد در زندان های پ.ی.د (شاخه سوری پ.ک.ک) را به نماینده سازمان ملل داد تا با فشار بر این گروه خشونت طلب، این زندانیان آزاد شوند. وی می‌گوید در این نشست در مورد مسائل مختلف بحث شد و یکی از مسائل مهم زندانیان از جمله زندانیان کُرد بودند و افرادی نیز مفقودالاثر هستند.

این سیاستمدار کرد در اظهاراتی علیه مواضع پ.ک.ک در مورد ایجاد منطقه امن توسط ترکیه و آمریکا گفت: «ما هم دوست داریم به عنوان کردهای سوریه در این مذاکرات حضور داشته باشیم و در مورد استقرار پیشمرگه‌های روژ (نزدیک به بارزانی) در این منطقه بحث نماییم». گفتنی است پ.ی.د با اقتدارگرایی و دیکتاتوری، مانع فعالیت سایر احزاب و گروه‌ها در سوریه شده است و عملا مناطق کردنشین سوریه را اشغال کرده است.

این در حالی است که اقدامات پ.ک.ک در عراق نیز با مخالفت احزاب مختلف کُردی مواجه شده است. “سعدی احمد پیره” عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی وابسته به خاندان طالبانی) خواهان اتخاذ موضعی مشترک توسط همه جناح‌های اقلیم کردستان علیه پ.ک.ک شد. این سیاستمدار کرد با خوب توصیف کردن فضای کنونی روابط اربیل و بغداد برای حل مشکلات، به مسئله حضور پ.ک.ک نیز اشاره کرد و گفت: «باید اقلیم کردستان در مورد پ.ک.ک موضع واحدی داشته باشد و پ.ک.ک نیز باید از منطقه اخراج شود». این در حالی است که کارشناسان معتقدند پ.ک.ک نمی‌تواند همانند دهه نود میلادی از روابط بد یکتی و پارتی برای استمرار حضور خود و ادامه اقدامات خشونت‌آمیز بهره‌برداری کند و اگر یکتی نیز همکاری کند، پ.ک.ک در قندیل محاصره خواهد شد.

در همین زمینه “یحیی مونس” نویسنده کُرد در صفحه توئیتری خود نوشت: «پ.ک.ک هر لحظه اقلیم کردستان را تهدید می‌کند و در عین حال در همه بیانیه‌های خود نیز به صراحت می‌گوید مخالف تاسیس دولت کردی است. اگر پ.ک.ک هم کردها را تهدید می‌کند و هم مخالف تاسیس دولت کردی است پس جنگ و خونریزی این گروه چه معنایی دارد؟ فقط می‌توان گفت این گروه یک پروژه است تا فقط کردها را قربانی کند، کاری که تاکنون انجام داده است».

یحیی مونس در ادامه می‌گوید: «اقلیم کردستان یک حکومت رسمی ‌است و پرچم رسمی دارد. اما پ.ک.ک حتی پرچم آن را نیز به رسمیت نمی‌شناسد. پ.ک.ک علنا می‌گوید تاسیس دولت برای کردها بد است و در عین حال نیز می‌خواهد خود را به همه کردها تحمیل نماید. این دیکتاتوری است و نباید ادامه یابد».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی