مسئله‌ی کودکان سرباز در گروههای خشونت‌طلب و افراطی، موضوع بحث محافل حقوق بشری و رسانه‌ها بوده و این سال‌ها هم شاخه‌ی سوری پ.ک.ک (ی‌پ‌گ و پ‌ی‌د) در کانون توجهات قرار گرفته‌اند چراکه شمار زیادی کودک سرباز دارند و براساس شواهد و مدارک موجود بخشی از آنها ربوده شده و یا از طریق فشار و زور به عضویت این گروه درآمده و اکنون نیز در جبهه‌ی جنگ هستند و به عنوان کودکان مسلح از آنها سوءاستفاده می‌شود. علی رغم انکار حضور کودک سرباز در شاخه های مختلف پ ک ک اسناد و گزارش های متعددی در مورد وجود کودک سرباز در این گروه تروریستی منتشر شده است. بعضی گزارش ها حاکی از حضور ۳ هزار کودک در پ ک ک است و کارشناسان معتقدند با توجه به شرایط سنی کودکان پ ک ک می تواند به راحتی با آموزش ایدئولوژیک آنها را قربانی کند.

 

در تصویر زیر بدون نیاز به هیچ توضیحی سن کودکان شاخه مسلح پ ک ک در سوریه نمایان است و اکثر این کودکان به خاطر عدم توانایی در جنگ مسلحانه زود کشته می شوند. طبق قوانین بین المللی استفاده از افراد زیر ۱۸ سال در هر گونه اقدام نظامی جنایت علیه بشریت است.

 

 

از طرفی دیگر،گروههای تروریستی از جمله پ ک ک برای رسیدن به اهداف نامشروع خود دست به هر اقدامی غیرانسانی می زنند. پ ک ک نه تنها از کودکان به عنوان سرباز استفاده می کند و یا به دختران کم سن و سال عضو خود تجاوز می نماید، بلکه در اسباب بازی کودکان نیز بمب قرار می دهد تا جلب توجه نکند و بتواند آنها را منفجر نماید.

خبرگزاری ایها یک نمونه از بمب های پ ک ک در اسباب بازی کودکان را به تصویر کشیده که توسط نیروهای امنیتی در ترکیه کشف شده و ظاهر این بمب درواقع یک اسباب بازی کودکانه است و می تواند هر کودکی را جذب نماید اما در اصل یکی بمب مخرب و کشنده است. این خبرگزاری در ادامه از سیاست آمریکا در حمایت از این گروه در سوریه انتقاد کرده است.

 

 

در ادامه، اورهان یالچین یک روزنامه نگار ضمن محکوم کردن اقدامات پ ک ک در استفاده از کودکان به عنوان سرباز این گروه را عامل نقض حقوق بشر به ویژه حقوق کودکان معرفی می کند و می نویسد: کشورهای غربی به ویژه آمریکا نباید به این گروه تروریستی کمک کنند.

این روزنامه نگار در ادامه ضمن آوردن تعداد عکس کودک سربازان عضو پ ک ک در صفحه فیسبووک خود آنها را به عنوان سند نشان می دهد و می گوید: نیروی سوریه دموکراتیک که مورد حمایت آمریکا در سوریه است در اصل همان تروریست های پ ک ک هستند که با نقض قوانین بین المللی از کودکان به عنوان سرباز استفاده می کنند.

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=325947551228208&id=100014388972693

https://www.middleeasteye.net/columns/forgotten-child-soldiers-recruited-kurdish-militants-turkey-and-syria-854303876?fbclid=IwAR0ZT16LLiuXAmpyQqcMVsGdNF8RyCXKEUMrvFzWcnnaWg6x9Gb0IZJ3UR0

 

 

سازمان تروریستی پ ک ک در همه زمینه های نقض حقوق بشر فعال است و در این زمینه گزارش های متعددی در سطوح مختلف منتشر شده است. یکی از منابع اصلی و موثق نقض حقوق بشر در داخل این سازمان اعضای جداشده پ ک ک هستند.

یک عضو سابق پ ک ک که توانسته از آن فرار کرده و جان سالم به در ببرد، در مصاحبه با روزنامه دیلی صباح انگلیسی اعلام کرده پ ک ک نه تنها در قاچاق مواد مخدر فعال است بلکه به اعضای کم سن و سال خود نیز مواد می دهد و به ویژه با دادن مواد مخدر به دختران کم سن و سال، پس از ایجاد وابستگی به مواد به آنها تجاوز می نماید.

 

 

شاید این همه نقض حقوق بشر و کودکان و تا این حد سوءاستفاده از آنها به این موضوع ربط داشته باشد که پ‌ک‌ک در حقیقت به هیچی معتقد نیست و این امر سبب می‌گردد که با هر سازی برقصد و اصلا هم برایش اهمیتی ندارد که این ساز با افکار و عقاید و آداب و رسوم کوردها همخوانی دارد یا نه، مهم برای این گروه منفعت گروهی و فرقه‌ایش است که حاضر است برای نیل به آن هرچیز و هرکس را فدا کند.

سعر سلطان یک روزنامه نگار در پاسخ به تبلیغات واهی هواداران پ ک ک در فضای مجازی می نویسد این گروه تروریستی به هیچ یک از اصول اعتقادی اعم از دینی یا غیر دینی پایبند نیست. وی پ ک ک را گروهی تروریستی می داند که در عمل با باورهای دینی مسلمانان و مسیحیان دشمنی می کند.

این روزنامه نگار در ادامه می نویسد: “اقدامات پ ک ک در سوریه نشان می دهد گروهی ضد مسلمانان و حتی ضد مسیحیان در سوریه است. پ ک ک فقط به دین ستیزی محدود نیست بلکه کودکان را می رباید، به کودکان تجاوز می نماید، قاتل مردم است و غیره. این گروه در دنیای امروزه مشروعیت ندارند و فقط نزد صهیونیست های تروریست محبوب هستند.”

وی در ادامه تصویری را نیز آورده که هواداران پ ک ک همبستگی اسرائیل و پ ک ک را نشان می دهند.

 

 

آنهایی هم که موفق به فرار از همچنین جامعه‌یی می‌شوند که تحت کنترل همچنین آدم‌هایی است، از سوی دیگر گرفتار اعضای باجگیر آنها در گلوگاههای قاچاق ورود مهاجران به اروپا می‌شوند و مورد اخاذی و باجگیری اعضای این گروه می‌شوند. فراموش نکنیم تمامی این اقدامات پ‌ک‌ک در راستای خدمت به ملت کورد است!!!

در این خصوص روبینا کریزر، فعال حقوق بشر، به یکی از معضلات مهاجران غیرقانونی اشاره می کند که در مسیر به اروپا توسط قاچاقچیان وابسته به پ ک ک مورد زورگیری قرار گرفته و پول آنها گرفته می شود و در ادامه می نویسد:

این اقدامات ضد اجتماعی توسط افراد رادیکال و تندرو مانند اعضای پ ک ک صورت می گیرد و این کاملا تایید شده است چون پ ک ک از سابقه طولانی خشونت و درگیری برخوردار است که ضمن تهدید و ارعاب علیه غیرنظامیان، از کودکان نیز به عنوان سرباز استفاده می کند.

کریزر پ ک ک را یکی از سازمان های جنایی معرفی می کند که در قاچاق انسان به کشورهای اروپایی حتی اسرالیا فعال است و از این طریق اقدامات تروریستی خود را تامین مالی می نماید.

 

 

پ‌ک‌ک گروهی است که در سال ۱۹۷۸ توسط عبدالله اوجالان در ترکیه تاسیس شد. وی بر اصول مارکسیست – لنینیست که آن زمان در منطقه فراگیر شده بود، اصرار داشت و لذا وارد مباحث طبقاتی شد و از موضوعات اصلی فاصله گرفت. هرچند پ‌ک‌ک موضوع ارتباط اوجالان با سرویس اطلاعاتی ترکیه (میت) را رد می‌کند، اما آنچه اوجالان و اکنون گروهش پ‌ک‌ک و شاخه‌های اقماریش انجام می‌دهند، همانا خدمت به سیاست‌های نئوعثمانیسم است که اردوغان علمدار آن است. و چون به هیچی اعتقاد ندارند، لذا انجام هرکاری برای آنها مباح است و همین امر سبب شده که برخی آنها را در صفوف آنارشست‌ها یا نهلیست‌ها تعریف کنند.

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی