ابراهیم گوچلو

کورد هوال/ خطر پ.ک.ک برای اقلیم کردستان با شنگال آغاز نمی‌شود. خطر پ.ک.ک پس از دهه هشتاد میلادی آغاز شد. همان طور که می‌دانیم پس از دهه هشتاد میلادی یعنی پس از کودتای نظامی ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۰، حزب دموکرات کردستان (بارزانی) با پ.ک.ک توافق کرد که پ.ک.ک در منطقه بادینان مستقر شود. پ.ک.ک این پرژه را خوب اجرا کرد. وقتی در بادینان مستقر شد، فعالیت‌های خیلی خطرناکی را انجام داد. یکی از فعالیت‌های آن چنین بود: «تلاش برای حذف حزب دموکرات کردستان در منطقه بادینان یعنی جایی که حزب دموکرات نیرویی مهم و حاکم در آن بود». پ‌ک‌ک تلاش کرد تا مسئولان حزب دموکرات در این منطقه را به قتل برساند. در آن زمان دکتر جرجیس مسئول حزب دموکرات در بادینان بود و پ.ک.ک می‌خواست پروژه حذف را با وی آغاز نماید. در کمیته مرکزی پ.ک.ک  یک کرد با غیرت پیدا شد، خطر را دید، فرار کرد و به نزد حزب دموکرات رفت و این توطئه را افشا نمود. حزب دموکرات مانع این خطر شد. فعالیت دوم پ.ک.ک نیز این بود که با رژیم صدام حسین وارد همکاری شد. این همکاری قبل از جنگ خلیج فارس بود. بر اثر این همکاری، پ.ک.ک در تعدادی از روستاهای اقلیم کردستان مستقر شد. وقتی اقلیم کردستان از دست رژیم بعثی خارج شد، پ.ک.ک این روستاها را تخلیه نکرد و گفت این روستاها توسط دولت عراق به ما داده شده‌اند. پ.ک.ک هنوز هم از این روستاها خارج نشده است. از آن روستاها با توپ‌خانه و خمپاره‌های بعثی‌ها به اتحادیه میهنی کردستان (یکتی) حمله کرد. فعالیت سوم را در سال ۱۹۸۴ و در جریان جنگ مسلحانه در اقلیم کردستان آغاز کرد و این اقدامی تحریک‌آمیز علیه حزب دموکرات بود تا ترکیه به منطقه آزاد شده از دست صدام حسین و تحت کنترل حزب دموکرات حمله نماید. ترکیه چند بار نیز به اقلیم کردستان حمله کرد.

فعالیت چهارم، پس از جنگ خلیج فارس و در زمانی رخ داد که مناطقی از کردستان عراق از دست صدام آزاد شد. در این بخش نوعی اداره کردی توسط یکتی و پارتی ایجاد شد. سپس مجلس خود را تاسیس کردند و برای انتخاب نمایندگان و رئیس اقلیم انتخابات برگزار نمودند. مجلس فعالیت خود را آغاز کرد، حکومت تشکیل شد. نخست، احزاب و سپس مجلس، فدرالیسم را برای حاکمیت عراق اعلام کرد. پ.ک.ک در آن زمان به صورت علنی با رژیم بعث همکاری نمود تا در قندیل مستقر شود و علنا با حاکمیت اقلیم کردستان و خود اقلیم دشمنی نمود. پ.ک.ک این حاکمیت را مشروع ندانست و هنوز هم نمی‌داند. در آن زمان دولت عراق توانایی حمله به اقلیم کردستان را نداشت اما پ.ک.ک با اقدامات تحریک‌آمیز راه را برای چند حمله ترکیه به اقلیم باز کرد. دو اقدام تحریک آمیز مهم پ.ک.ک عبارت بود از: «در جزیر و بادینان، حکومت اعلام کرد. اقدام تحریک آمیز دوم، اعلام «جمهوری زاپ» بود». پس از این اقدامات، ترکیه به اقلیم کردستان حمله کرد و زیان زیادی به آن رساند.

فعالیت پنجم، نیز این بود که پ.ک.ک حاکمیت اقلیم کردستان را مشروع ندانست و با یکتی، پارتی و حکومت اقلیم وارد جنگ و سبب کشته شدن ده هزار پیشمرگه و مردم عادی کرد شد. فعالیت ششم،  نیز این بود که پ‌ک‌ک برای حاکم شدن در اقلیم کردستان و از بین بردن حکومت آن، حمله و فعالیت کَرد. برای این نیز یک حزب را در اقلیم کردستان تاسیس نمود. فعالیت آنها در این مرحله کمی نتیجه داد. با گوران و بخشی از یکتی و بخشی از احزاب اسلامی و کمونیست توافق کردند و اقدامات خیلی خطرناک انجام دادند. اقدام هفتم نیز عبارت بود از آنکه پ‌ک‌ک با متحدان خود علیه تشکیل دولت در اقلیم کردستان وارد عمل شد. برای این نیز با عراق و دیگر نیروهای بین‌المللی همکاری کرد. به اعتقاد من و بسیاری از اصول حقوقی ملی و بین‌المللی پ.ک.ک در اقلیم کردستان، یک اشغالگر است.

اشغال شنگال توسط پ.ک.ک نتیجه روند زیاده‌خواهی و توسعه‌طلبی این گروه تروریستی است

قبل از حمله داعش به اقلیم کردستان و شنگال، پ.ک.ک به صورت کاملا علنی اعلام کرد که قرار است شنگال به قندیل دوم تبدیل شود. این موضوع مورد توجه ترکیه نیز بود. آیا قبل از حمله داعش، پ.ک.ک این موضوع را بدون دلیل مطرح کرد؟ پس از حمله داعش نیز طی مطلبی نوشتم پ.ک.ک از حمله داعش به اقلیم کردستان مطلع بود. در نتیجه نیز دیدیم این حمله صورت گرفت و در مرحله آزادسازی شنگال نیز پ.ک.ک فرصت یافت تا حاکمیت ادعایی خود را مطرح سازد. اکنونن نیز می‌گوید «من شنگال را آزاد کردم، لذا من در شنگال حاکم خواهم بود»! اما چون خوب می‌داند به تنهایی نمی‌تواند حاکم باشد، لذا چند برنامه را در پیش گرفت.

نخست، برای این که بخشی از شنگالی‌ها را نوکر خود کند، تبلیغ می‌کند «ایزدی‌ها کرد نیستند، شنگال نیز کردنشین نیست». می‌دانیم در ارمنستان نیز این استراتژی را اجرا می‌کند. به شنگالی‌ها گفت: «شما باید یک کانتون شوید و تابع حکومت مرکزی گردید».

دوم، تلاش کرد حضور نیروی پیشمرگه، حاکمیت و حکومت اقلیم کردستان و رئیس اقلیم کردستان را خنثی نماید. تبلیغ نمود که «حاکمیت اقلیم کردستان برای شنگال جنگ نکرد و فرار نمود».

سوم، پ.ک.ک تبلیغ کرد شنگال بخشی از حکومت اقلیم کردستان نیست، لذا هیچ ارتباطی به اقلیم کردستان ندارد. بخشی از حکومت مرکزی است و قضیه شنگال به حکومت مرکزی مربوط است. لذا پ.ک.ک نیز به نام شنگالی‌ها خواهان حاکمیت است. برای همین نیز دولت به شنگالی‌ها کمک مالی و تسلیحاتی می‌کند. به همین خاطر پ.ک.ک برای شنگال و اقلیم کردستان خطری بزرگ است. پ.ک.ک هم در شنگال هم در اقلیم کردستان اشغالگر، تحریک‌آمیز و تروریست است.

پ.ک.ک یک سازمان کرد و کردستانی نیست. توسط استعمارگران تاسیس شد. از لحاظ ایدئولوژیک می‌گوید «من یک حزب کردی نیستم. من حزب خلق‌ها هستم». برای همین نیز پ.ک.ک حق ندارد در شنگال، اقلیم کردستان یا دیگر مناطق کردنشین خاورمیانه به نام کردها حاکمیت داشته باشد. لذا، پ.ک.ک باید از شنگال و اقلیم کردستان خارج شود. اگر به فرض، پ.ک.ک را به عنوان یک سازمان کرد و کردستانی مورد قبول واقع شود، حزبی متعلق به کردستان ترکیه است. باید به اراده مردم کرد در اقلیم کردستان و شنگال احترام بگذارد و نباید در آنجا ادعای حاکمیت داشته باشد.

یک حزب و سازمان کردی می‌تواند در مناطق دیگر نیز به مردم کمک کند اما باید زیر نظر حاکمیت منطقه مربوطه باشد. وقتی وظیفه‌اش را انجام داد، باید منطقه را ترک کند. به عنوان مثال، پیشمرگه‌ها برای آزادی کوبانی به این شهر اعزام شدند و پس از اتمام ماموریت خود برگشتند و خواهان حاکمیت نشدند. اگر به فرض پ.ک.ک به شنگال کمک نیز کرده باشد، از لحاظ حقوقی عرفی، ملی و بین‌المللی حق ندارد در شنگال بماند و خواهان حاکمیت شود. لذا باید فورا شنگال را ترک نماید. اگر پ.ک.ک از شنگال خارج نشود و حاکمیت پیدا نماید به خطری بزرگ برای اقلیم کردستان و ابزار دست استعمارگران تبدیل خواهد شد. فقط داعشی‌های سابق از پ.ک.ک در شنگال حمایت می‌کنند. فراموش نکنیم پ.ک.ک مخالف استقلال اقلیم کردستان و تبدیل شدن آن به دولت است. پ.ک.ک حتی برای سلیمانیه و کرکوک نیز توطئه می‌کند، لذا لازم است پ.ک.ک هم از شنگال و هم اقلیم کردستان خارج شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی