ابراهیم گوچلو  در مصاحبه با کوردهوال تصریح کرد؛ کمپین حقوق بشری برای خلع سلاح پ.ک.ک و پژاک، اقدامی موثر و کاملا صحیح است.

به گزارش کورد هوال، گروه ستیزه‌جو و مسلح پ.ک.ک در دهه ۷۰ میلادی در مناطق کردنشین ترکیه تاسیس شد و هدف خود پیگیری حقوق کردها و استقلال آنها در قالب تشکیل یک کشور کُردی مستقل اعلام کرد. این گروه از ابتدا با مشی مسلحانه و با رویکرد خشن و مافیایی خود، جنگ را در دستور کار خود قرار داده است و برای جذب هرچه بیشتر اعضا، شاخه‌ها و گروه‌های وابسته به خود را در مناطق کردنشین ایران، سوریه و عراق ایجاد کرده است. پژاک به عنوان شاخه ایرانی پ.ک.ک، خشونت کور، اخاذی، آدم‌ربایی و قاچاق مواد مخدر را رویکرد اصلی خود قرار داده و جز قتل و خونریزی، ارمغان دیگری برای مناطق کردنشین ایران نداشته است.

خواست عمومی و جدی مردم مناطق کردنشین ایران خلع سلاح و مبارزه قاطع با پژاک بوده است. به همین دلیل گروهی از فعالان حقوق بشری و مدنی در قالب سازمان‌های مردمی و غیردولتی در مناطق کُردنشین ایران با برپایی پویشی مردمی و ارائه درخواست به تمامی دولت‌ها، سازمان‌های بین‌الدولی و مردم‌نهاد جهان، خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها و چهره‌های مطرح، از آنها درخواست کرده‌اند که تمامی تلاش خود را برای مبارزه با پ.ک.ک و گروه‌های وابسته به آن و شکست روش‌های تامین مالی تروریسم پ.ک.ک به کار گیرند. این انجمن‌ها، ضمن تشریح مصادیق نقض حقوق بشر توسط پژاک و پ.ک.ک، به چند زبان در شبکه‌های اجتماعی حاضر شده و خواستار برخورد جدی با این گروه‌های مسلح شدند.

ابراهیم گوچلو، سیاستمدار و وکیل مشهور کُرد ترکیه، یکی از منقدان سرسخت پ.ک.ک در مصاحبه با کوردهوال، ضمن حمایت از کمپین سازمانهای مردم نهاد، جهت خلع سلاح پ.ک.ک و پژاک، این اقدام را موثر و کاملا صحیح ارزیابی کرد.

جناب گوچلو، هفته گذشته تعدادی از انجمن‌های کردی حقوق بشری طی کمپینی توئیتری از مجامع جهانی خواستند که پ.ک.ک و پژاک را خلع سلاح کنند تا بیش از این به مردم کرد ضربه نزنند. چون تاکنون مردم جز ضرر و زیان چیزی از آنها ندیده‌اند. ارزیابی شما از این اقدام چیست؟

ببینید من همیشه گفته‌ام و تکرار می‌کنم که پ.ک.ک به خاطر کردها دست به اسلحه نبرده است. پ.ک.ک به خاطر منافع دولت ترکیه دست به اسلحه بُرد. چون دولت ترکیه با قتل عام، دستگیری، زندان، شکنجه و تبعید نتوانست کردها و قیام‌های آنها را نابود کند. جنبش‌های کردی در دهه هفتاد میلادی قدرتمند بودند و دولت ترکیه متوجه شد خودش نمی‌تواند به صورت مستقیم مانع رشد و پیشرفت این جنبش کردی شود. برای همین نیز سازمانی را به نام کردها تاسیس کرد که پ.ک.ک نام دارد و پ.ک.ک یک سازمان عملیاتی است. یعنی عملیات برای نابودی نیروهای ملی‌گرای کُرد، وظیفه این سازمان است. دولت ترکیه در آن مقطع، برای نابودی سازمان‌های کُردی ترکیه و برای این که بتواند علیه مخالفان و حتی مخالفان ترک موفق شود، پ.ک.ک را وارد میدان کرد. می‌دانیم مخالفان چپگرای ترک را نیز به تحرک وا داشت تا زمینه کودتای ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۰ را فراهم آورد. برای همین نیز باید بگویم پ.ک.ک برای استقلال یا خودمختاری یا حقوق کردها دست به اسلحه نبرده است. لذا از همان آغاز اسلحه پ.ک.ک علیه کردها بود و هیچ سودی برای کردها نداشته و ندارد. ما از همان آغاز فعالیت مسلحانه پ.ک.ک می‌گوییم پ.ک.ک نه تنها باید خلع سلاح، بلکه باید نابود شود. یعنی دولت‌های منطقه خودشان این سازمان را نابود کنند. برخی دولت‌های منطقه، از پ.ک.ک بارها استفاده ابزاری کرده‌اند و اکنون نیز می‌بینیم ابزار دست آمریکا، عربستان سعوی و حتی امارات متحده عربی شده است. این چه سازمانی است که به همه این دولت‌ها خدمت می‌کند و اکنون نیز در خدمت آمریکا و حتی عربستان قرار گرفته است! برای همین نیز مسلح شدن پ.ک.ک مشروعیت ندارد و نباید تصور کنیم فقط از لحاظ تکنیکی به ضرر کردها مسلح است. در اصل باید بگویم مسلح شد تا کردها را نابود کند. برای همین نیز کمپینی که اشاره کردید کاملا بجا بوده و پ.ک.ک باید فورا دست از اسلحه بردارد و ما هم می‌گوییم پ.ک.ک اگر به نام کردها اقدام مسلحانه انجام می‌دهد، باید بداند این اقدام، ضد کردهاست. این ضدیت پ.ک.ک با کردها فقط به کردستان ترکیه محدود نیست، بلکه در ایران نیز ضد کردها اقدام می‌کند. در عراق و سوریه نیز، کاملا ضد حقوق کردها فعال است. لذا این کمپین مطابق خواست ماست. من وقتی کار حزبی و سازمانی نیز می‌کردم همیشه این خواسته را مطرح می‌کردم. می‌توانم بگویم دیدگاه افکار عمومی کردها نیز خلع سلاح پ.ک.ک است.

شما با جسارت به حقیقت اشاره می‌کنید. اما متاسفانه گاهی بعضی کارشناسان و سیاستمداران به دلایل مختلف شاید ترس از پ.ک.ک واقعیت را نمی‌گویند. شما اشاره کردید که دولت ترکیه پ.ک.ک را تاسیس کرده باشد و فعالیت این گروه و شاخه ایرانی آن یعنی پژاک، در ایران ضد کردهاست. برنامه‌هایشان چیست؟ چون از هر زاویه‌ای نگاه کنیم فقط مردم کرد قربانی می‌شوند.

می‌دانیم ایران از قبل نیز نظام ایالتی داشت و کردستان نیز رسمیت داشت و دارد. این ایالت‌ها نیز با خواسته‌های اقوام کاملا سازگار است. امروز باید بگویم پژاک سازمانی برخاسته از مردم کُرد ایران نیست. هر چند برخی اعضای آن کُرد ایران باشند اما موسس آن پ.ک.ک است. برای همین نیز حزب دمکرات کردستان ایران، کومله و دیگر سازمان‌های کُرد ایران، پژاک را رد می‌کنند و می‌گویند پژاک همان پ.ک.ک است و غیر ایرانی. برای همین نیز با پژاک اتحاد یا جبهه یا ائتلاف تشکیل نمی‌دهیم. پژاک فقط ضد کرد نیست، بلکه ضد فارس و ضد عرب و ضد انسانیت است. اکنون هم آمریکا قصد دارد از آن علیه ایران استفاده کند به همین خاطر بر کُرد و عرب و ترک و فارس واجب است متحد شوند و پ.ک.ک را نابود کنند و در عین حال به حقوق همدیگر احترام بگذارد، چون از این احترام ضرر نخواهند دید. رسیدن کردها به حقوق مشروع خود به ضرر ایران نیست بلکه باعث تقویت اتحاد ملی در ایران خواهد شد. کردها خواستار تجزیه ایران نیستند. آنها در پی جدایی‌طلبی نیز نیستند. فقط در پی حقوق مشروع خود در چارچوب ایران واحد هستند. یعنی دولتی متعلق به همه اقوام. رویکرد پژاک و پ.ک.ک سازنده نیست لذا چه در ترکیه یا در ایران یا هر جای دیگر، صرفا در پی تخریب اقدامات مفید هستند. حتی امروزه باز هم کمالیست‌ها از پ.ک.ک علیه محافظه‌کاران استفاده می‌کنند. اعضای پ.ک.ک و شاخه سوری آن یعنی حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) الان در سوریه سازماندهی شده‌اند تا کردهای معقول و مشروع را سرکوب کنند. کردها هرگز خواستار جدایی و استقلال در سوریه نبوده‌اند. آنها صرفا خواهان دموکراسی هستند. می‌خواهند با عرب‌ها نیز زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند اما پ.ک.ک با خشونت همه را سرکوب و کُردها و عرب را دشمن هم کرده است. اما در کمال تعجب می‌بینیم پ.ک.ک با همکاری آمریکا علیه دولت سوریه وارد عمل شده است. پ.ک.ک مناطق عرب را نیز مورد حمله قرار داد و راه را برای درگیری اقوام باز کرد. به رقه و دیرالزور حمله کرد و حقوق مشروع کردها را نیز به خطر انداخت. چرا باید بین کردها و دیگر اقوام جنگ به راه بیندازند؟! پ.ک.ک در همه چیز دخالت می‌کند. برای همین نیز می‌گویم لازم است سیاستی علنی در پیش گرفته و مسئله روشن شود و این سازمان غیرمردمی را نامشروع اعلام کنیم. ایران، ترکیه، عراق و سوریه باید یکصدا آن را نامشروع اعلام کنند و با آن مقابله نمایند. کردها نیز باید پژاک را نامشروع اعلام کنند. پژاک با اقدامات نابخردانه، جوانان کُرد در ایران را به مسیر اعدام هدایت می‌کند. سیاست آنها همان راهزنی است نه دفاع از حقوق کردها. کردها همانند پ.ک.ک و پژاک راهزن و چاقوکش نیستند.

برچسب ها : , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی