اشاره:

این مقاله قصد دارد اهداف و عملیات پ.ک.ک در اروپا را مورد تحلیل قرار دهد. علی رغم تغییرات قابل توجه در ایدئولوژی کردها، این مقاله معتقد است پ.ک.ک نماینده تروریسم قومی – ناسیونالیستی است. همچنین این مقاله این سوال را مورد بررسی قرار می دهد که پ.ک.ک تا چه حد برای کشورها و شهروندان اروپایی تهدید است؟ این مقاله در سه بخش به تحلیل تصویر پ.ک.ک در اروپا، سازمان ها و جبهه های پ.ک.ک در اروپا، رویکرد اروپا نسبت به پ.ک.ک را مورد بررسی قرار خواهد داد. همچنین مهم است بدانیم پ.ک.ک چگونه به عنوان یک منبع مهم مالی از اروپا بهره برداری می کند. تلاش می شود تا بدانیم پ.ک.ک تا چه حد برای اروپا مهم است. این مقاله با نتیجه بحث به پایان می رسد.

  • مقدمه

تروریسم قومی – ناسیونالیستی پدیده ای کاملا مدرن نیست. تروریسم قومی – ناسیونالیستی از آغاز قرن اول میلادی مورد استفاده قرار گرفته است اما در دوره استعماری و نئواستعماری (دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی) بود که تروریسم مرتبط با گروه های قومی – ناسیونالیستی به میدان آمد. در حالی که تروریسم گروه های قومی -ناسیونالیستی در طی شصت سال گذشته در دستورکار قرار داشتند، اما آنها امروزه با یک شکل مشابه قدیمی جایگزین شده اند، اما یکی از این گروه ها که در سطح جهانی و ایدئولوژیکی خطرناک تر است حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) می باشد. (۱)

ناسیونالیست های کرد در خیال و رویای تشکیل یک کردستان مستقل هستند. برای اجرای هدف خود از انواع ابزارها استفاده می کنند. پ.ک.ک نیز در اروپا فعال است و به خاطر اقدامات و اهداف خود توجه اروپا نیز به آن معطوف شده است.

علی رغم تغییرات قابل توجه در ایدئولوژی کردها، این مقاله معتقد است پ.ک.ک نماینده تروریسم قومی – ناسیونالیستی است.

۲-تاریخچه کوتاه پ.ک.ک

حزب کارگران کردستان / نیروهای مدافع خلق / کادک و از سال ۲۰۰۳ کنگرا گل یک گروه با حدود ۱۵ هزار نیروی مسلح یکی از بزرگترین گروه های تروریستی – ناسیونالیستی جهان است. این گروه که تا حدی مائوئیست و با ماهیت مشوش و متلاطم است، برای تشکیل یک دولت کرد چندین دهه جنگیده است. اعضای آن در ترکیه، اروپا فعالیت می کنند، در لبنان آموزش می دیدند و مورد حمایت بعضی کشورها قرار دارد. حدود یک میلیون کرد در دیاسپورا زندگی می کند و بیشتر آنها در آلمان هستند که مورد اخاذی قرار می گیرند. این گروه در دهه هفتاد میلادی در ترکیه آغاز به کار کرد و در قاچاق مواد مخدر نیز فعال است. این گروه مدعی است در سال ۱۹۹۰ دست از مارکسیسم برداشته و دین را نیز قبول نمی کند. اعضای پ.ک.ک بسیار بی رحم هستند و دهها هزار کرد و ترک را به قتل رسانده اند. در زمینه دزدی سلاح نیز مهارت دارند. پس از ناکامی در جلب نظر مثبت آمریکا و سازمان ملل رویکری ضد غربی نیز اتخاذ کرده است. آدم ربایی، قتل گردشگران غربی، معلمان، پلیس ها، حمله به آژانس های مسافرتی از جمله اقدامات این گروه می باشد. علی رغم ادعای تغییر لحن از سال ۲۰۰۲ همچنان به عملیات تروریستی خود ادامه می دهد. (۲)

ادامه دارد…

نوشته ی: اکاترین ماختادزه – دانشگاه ورشو – لهستان

 

رفرنس:

۱-  Lefebre, S., Perspectives on Ethno – Nationalist/Separatist Terrorism , Conflict Studies Research Centre, May 2003

 

 ۲- O’Conner, T. “ Ethno – Nationalist Terrorism”, Official webpage of APSU, sep. 26. 2012

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی