پ.ک.ک در یکم اکتبر  سال ۲۰۰۲ میلادی اعلام آتش بس کرد. این آتش بس پس از دوره ای مداوم از قتل و کشتار سربازان، غیرنظامیان و توریست های خارجی صورت گرفت. به عنوان مثال، پ.ک.ک در ۲۷ و ۲۸ اوت در مراکز گردشگری استانبول، آنتالیا و مارماریس بمبگذاری کرد، سه نفر را کشت و بیش از ۱۰۰ نفر را زخمی کرد. از تابستان ۲۰۰۵ میزان قتل غیرنظامیان توسط پ.ک.ک بیش از میزان مشابه توسط آمریکایی ها در عراق بود. به عنوان مثال بین یکم تا شانزدهم ژوئیه ۲۰۰۵، وقتی آمریکایی ها ۱۹ عراقی را کشتند پ.ک.ک ۱۱ غیرنظامی را به قتل رساند. خشونت پ.ک.ک سبب ایجاد واکنش های ناسیونالیستی در ترکیه شده و چون خیلی از افراد آمریکا را به خاطر حمایت از پ.ک.ک مورد سرزنش قرار می دهند لذا بر روابط آمریکا با ترکیه نیز تاثیر گذاشته است. با توجه به نگرانی های آمریکا در شمال عراق مردد به نظر می رسد که آمریکا حمله ای همه جانیه علیه پ.ک.ک در شمال عراق انجام دهد. (۳)

فعالیت پ.ک.ک در اروپا مستمر بوده است. در ۱۶ نوامبر ۲۰۰۵ رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه همراه آندرس راسموسن نخست وزیر دانمارک در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند و در پی آن اردوغان به خاطر اینکه مسئولان دانمارکی حاضر نشدند نمایندگان روژ تی وی دستگاه تبلیغاتی پ.ک.ک را از سالن بیرون کنند، خود از سالن کنفرانس بیرون رفت. (۴)

از دیگر فعالیت های پ.ک.ک در اروپا می توان به گزارش استخبارات آلمان استناد کرد که بنابر این گزارش، کنگرا گل در سال ۲۰۰۸ سازمان خود را در آلمان به روز کرد. این سازمان قبلا که آلمان را به سه منطقه شمال، مرکز و جنوب تقسیم می کرد، در سیستم جدید، آن را به هفت ایالت و ۲۸ ناحیه تقسیم  کرد. برای مریدان پ.ک.ک چندین مرکز وجود داشت از جمله “جنبش زنان کرد در اروپا” یا “کومالن جوان”. (۵)  بهار عربی بر فعالیت های کردی نیز تاثیر گذاشت و خواسته آنها برای خودمختاری را تحت تاثیر قرار داد. (۶)

آخرین آتش بس پ.ک.ک نیز اجرا نشد. در ۱۶ مه ۲۰۱۴ اعضای پ.ک.ک به پاسگاه پلیس در جنوب شرقی ترکیه حمله کردند و دو سرباز را زخمی نمودند و سپس یک سرباز را به قتل رساندند. این اولین درگیری پس از آتش بس مارس ۲۰۱۳ بود. (۷)

۳-تصویر پ.ک.ک در اروپا

۳-۱: پ.ک.ک و اروپا

پ.ک.ک در دهه هشتاد و نود میلادی در ترکیه آشوب ایجاد نمود و با اقدامات خشن مختلف غیرنظامیان کرد را هدف قرار داد. در ژوئن ۱۹۸۷ پ.ک.ک تمام اعضای روستای کردنشین پینارجیک را قتل عام کرد تا سبب ترس روستاهای اطراف و تسلیم شدن آنها گردد. کشورهای اروپایی مدتی آنها را “جنگجوی آزادی” تصور می کردند و رویکردی هوادارانه اتخاذ نمودند. البته این تمایل نیز وجود داشت سبب خشم و خشونت آن در اروپا نگردند. (۸)

نوشته ی: اکاترین ماختادزه دانشگاه ورشو لهستان

 

رفرنس:

 

۳٫ Cagaptay, S., Europe’s Terror Problem: PKK Fronts Inside the EU , The Washington Institute,
December 2, 2005

۴٫ Wittrock, P., How the PKK Operates in Europe , Spiegel Online, July 11, 2008.

۵٫ Taspinar, O., Turkey and the Kurds: From Predicament to opportunity , US-Europe Analysis Series
Number 54, Jenuary 22, 2013

۶٫ Syndicated News, Counter – terrorism: Kurds and the lost province, May 22, 2014.

۷٫ Cagaptay, S., Can the PKK Renounce Violence? Middle East Quarterly, Winter 2007, pp. 45-52

۸٫ Onay, A., PKK Criminal Networks and Fronts in Europe , The Washington Institute, February 21, 2008

 

پ.ک.ک در اروپا (قسمت اول)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی