ارزش فعالیت‌های انجمن‌‎های حقوق بشری علیه پ.ک.ک، بسیار بالاست و ظرفیت‌های حقوق بشری علیه پ.ک.ک، باید در فضای مجازی و واقعی، بروز عینی داشته باشد.

خانم ایزابل کوتانپر، وکیل بین‌المللی و فعال حقوق بشر است. وی که تحولات کُردی را از نزدیک دنبال می‌کند، معتقد است پ.ک.ک، در میان کردها بسیار منزوی شده است. این فعال حقوق بشری همچنین در واکنش به کمپین توئیتری علیه فعالیت‌های مسلحانه پ.ک.ک و پژاک، ضمن اعلام حمایت از آنها، خواستار تداوم تلاش‌های برای خلع سلاح پ.ک.ک و پژاک شد و تاکید کرد فضای مجازی و میدان عمل در عرصه واقعی، باید شاهد تلاش‌ها برای خلع سلاح پ.ک.ک باشند.

خانم کوتانپر اخیرا صدای اعتراض انجمن‌های حقوق بشری کرد در توئیتر، بسیار مورد توجه واقع شد. انجمن‌های حقوق بشری در مناطق کردنشین ایران، طی کمپینی در توئیتر از پ.ک.ک و پژاک خواستند به خشونت پایان دهند و خلع سلاح شوند. ارزیابی شما از چنین اقداماتی چیست؟

این اقدامات بسیار جالب است و نشان می‌دهد پ.ک.ک در بین کردها منزوی شده است. این نشان می‌دهد این انجمن‌های کردی پ.ک.ک و پژاک را در جایگاهی نمی‌دانند که از حقوق کردها دفاع کند. یعنی جنگ مسلحانه خواسته مردم کُرد نیست. لذا پ.ک.ک باید موضع خود را تغییر دهد. مهم این است که این انجمن‌ها ابزار قدرت لازم برای مقابله با پ.ک.ک را فراهم کنند. در دنیای امروزی متاسفانه ابزار اجرایی در دست نهادهای حقوق بشری نیست. البته کشورهای مختلفی نیز در این قضیه دخالت می‌کنند تا این سازمان‌های مسلح وجود داشته باشند. بدون تردید این اقدامات تاثیر دارد، اما بایستی به این انجمن‌ها توجه شود چون تاثیر آنها و اقداماتشان بر طرف مقابل قابل انکار نیست. از طرفی، اقدامات پ.ک.ک برای وجهه عمومی کُردها بسیار پرهزینه است. آنچه این انجمن‌ها صورت دادند در ارتباطات الکترونیک و مجازی است که باید آن را به میدان واقعی نیز آورد، یعنی مخالفت جنبه جدی و عملی به خود بگیرد.

شما به دخالت خارجی اشاره کردید. در کنار درخواست انجمن‌های حقوق بشری کُرد می‌بینیم عربستان سعودی و امارات متحده عربی بر طبق گزارش‌های متعدد اخیرا یک میلیارد دلار به پ.ک.ک و پژاک کمک کرده‌اند. به نظر شما دلیل این اقدام چیست؟

ببینید این نوع سازمان‌ها همیشه از این پول‌های کثیف به عنوان هدیه دریافت می‌کنند و پ.ک.ک  نیز استثنا نیست. مسلما دخالت عربستان سعودی خواسته مردم کسرد نیست. بلکه با هدف مشوش کردن اوضاع است. در حال حاضر آمریکا با تمام قدرت همه را به مخالفت با ایران تشویق می‌کند و این موضوع نیز در اقدامات عربستان بی تاثیر نیست. چون روابط عربستان و آمریکا برای همه معلوم است. لذا مسئله حمایت عربستان علنا با هدف بی‌ثبات کردن بیشتر منطقه و به ویژه مرزهای ایران است. مقامات عربستان بارها به حمایت از تروریسم متهم شده‌اند. سازمان‌هایی مثل پ.ک.ک و پژاک دوست ندارند از جیب عربستان بی‌بهره باشند.

از طرفی پ.ک.ک در لیست تروریستی اروپا قرار دارد اما از طرفی نیز اخیرا هیئتی از گروه‌های وابسته به آن از شمال سوریه با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد. آیا این دیدار یک تناقض نیست؟

اگر به کلیت موضوع نگاه کنیم، رئیس جمهور فرانسه از آمریکا خواسته تا بعد از خروج از سوریه، میدان را به او واگذار کند و گروه‌های مستقر در آنجا نیز توسط آمریکا و عربستان سعودی کاملا سازماندهی شده‌اند. فراموش نکنیم قبلا سوریه تحت قیمومت و نفوذ فرانسه بود و این نفوذ را تا حد زیادی از دست داده است. از همان آغاز محافل فرانسوی از دولت خواسته‌اند از این گروه‌های کردی که همان پ.ک.ک است، حمایت کنند. این با هدف احیای نفوذ فرانسه در منطقه است. بدون این نیروها امکان پیشبرد پروژه‌های فرانسه سخت خواهد بود، یعنی پاریس صرفا در پی استفاده ابزاری از کردهاست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی