نماینده ویژه آمریکا در سوریه در یک کنفرانس خبری تاکید کرد قرار نیست در منطقه امن شمال سوریه، یگان‌های مدافع خلق حضور داشته باشند.

به گزارش کورد هوال، “جیمز جفری” نماینده ویژه آمریکا در سوریه در کنفرانس خبری تاکید کرد «آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و حفاظت از کردها در مقابل حمله احتمالی ترکیه، با ترکیه هماهنگ است»! این در حالی است که پیشتر آمریکا اعلام کرده بود قصد دارد نیروهای خود را از سوریه خارج کند. با مخالفت کردها و هراس پ.ک.ک از حمله ترکیه به سوریه مانند عفرین، آمریکا اعلام کرد قصد دارد۴۰۰ نیروی خود را در سوریه حفظ کند.

نکته جالب در سخنان این دیپلمات آمریکایی، عدم هماهنگی آمریکا با پ.ک.ک و شاخه نظامی آن در سوریه (ی.پ.گ، یگان‌های مدافع خلق) در ایجاد منطقه امن است. به عبارت دقیق، آمریکا بین ترکیه و پ.ک.ک، اولی را انتخاب کرده و باز هم کردها قربانی سیاست آمریکا و خشونت پ.ک.ک شدند. جیمز جفری گفت: «به ی.پ.گ. اجازه نخواهیم داد در این منطقه امن حضور داشته باشد». نماینده وزارت خارجه آمریکا برای سوریه در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن اعلام کرد: «قرار نیست ی.پ.گ. در این منطقه باشد و آمریکا و ترکیه در این زمینه به توافق رسیده‌اند. آنکارا نگران روابط ی.پ.گ. با پ.ک.ک است، چون روابط علنی با هم دارند. دونالد ترامپ نیز این موضوع را به صورت شفاف به اردوغان گفته است. هدف ما این نیست تامین امنیت این منطقه آرام را به دست بگیریم اما باید جنگ علیه داعش را ادامه دهیم. ترکیه نیز بایستی به توافق برسد به نیروی سوریه دموکراتیک- که بخشی از آنها کرد هستند- حمله نکند».

گفتنی است آمریکا در جنگ سوریه از اعضای پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق به عنوان نیروی زمینی خود علیه داعش و برای اشغال خاک سوریه استفاده کرده و بسیاری از کردهای سوریه را به کشتن داد، اما در موارد مختلف از جمله عفرین و ایجاد منطقه امن، بین پ.ک.ک و ترکیه، آنکارا را انتخاب کرد. کارشناسان می‌گوید پ‌ک‌ک فقط ابزار دست آمریکاست و آمریکا در مواقع حساس، پ.ک.ک و کردها را قربانی کرده است.

برچسب ها : , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی