سیاستمدار کُرد عراقی در اظهاراتی حضور و فعالیت های گروه جدایی طلب پ.ک.ک در شنگال و دیگر مناطق شمال عراق را غیر قانونی خواند و خواستار خروج این گروه از عراق شد.

به گزارش کورد هوال، “سعید مموزینی” سیاستمدار کُرد عراقی در شنگال در این باره‌ گفت:  به‌ منظور سر و سامان دادن به‌ اوضاع منطقه‌ و انجام امور اداری و مدیریتی منطقه‌ شنگال و توابع، تصمیم به‌ بازگشایی ادارات دولتی و بازگشت کارمندان و مقامات اداری به‌ شنگال گرفته‌ شد، اما پ.ک.ک در ورودی شهر با سناریویی از پیش تعیین شده‌ و تحریک و تشویق برخی از عناصر و وابستگان خود که‌ حدودا ۲۰ نفر بودند، اجازه‌ این امر را نداد.

مموزینی اشاره‌ کرد که‌ مقامات اداری شنگال پس از وضعیت به‌ وجود آمده‌ و ممانعت عوامل مذکور از بازگشت آن ها به‌ منطقه،‌ با هدف جلوگیری از ایجاد مشکلات و تنش های احتمالی، وارد شنگال نشدند.

این سیاستمدار و ناظر سیاسی کرد، ضمن اشاره‌ به‌ این که‌ اکثریت ساکنان منطقه‌ هنوز هم به‌ خانه‌ های خود بازنگشته‌ اند و هنوز هم در کمپ های دهوک و اربیل و دیگر مناطق آواره‌ هستند، این موضوع را که‌ مردم منطقه‌ طرفدار و پشتیبان پ.ک.ک هستند را رد کرد و گفت: پ.ک.ک حق مداخله‌ در مسائل و موضوعات کردستان عراق را ندارد، جغرافیای فعالیت این گروه، ترکیه‌ است و لازم است که‌ به‌ مناطق خود بازگردد و تحرکات و اهداف پ.ک.ک در شنگال و مناطق شمالی عراقی دارای اهداف و نیات خوبی نیست.

مموزینی در ارتباط با اداره و تامین امنیت این منطقه گفت: این وظیفه‌ دولت مرکزی عراق است که‌ امنیت این مناطق و دیگر مناطق آزاد شده‌‌ از دست داعش را تامین کند. هم اکنون نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان در این مناطق حضور ندارند و نیروهای ارتش عراق و همچنین نیروهای حشد الشعبی کنترل امنیتی را در دست دارند.

سیاستمدار و ناظر سیاسی کرد عراقی در رابطه با جدیدترین اظهارات “رجب طییب اردوغان” رئیس جمهور ترکیه‌ مبنی بر‌ حضور ۱۲ تا ۱۳ هزار عضو پ.ک.ک در مخمور، قندیل و شنگال گفت: در شنگال و دیگر مناطق  اشاره‌ شده‌ هیچ یک از نیروهای پیشمرگ حضور ندارند و همچنین دولت اقلیم کردستان نیز هیچ کنترلی بر این مناطق ندارد و مسئولیت ها در ارتباط با موضوع حضور پ.ک.ک و دیگر مسائل بر عهده‌ دولت مرکزی عراق است و این مشکل باید از سوی دولت مرکزی حل و فصل گردد.

وی تداوم حضور پ.ک.ک در شمال عراق و به‌ ویژه‌ شنگال را تداوم مشکلات دانست و گفت: همان گونه‌ که‌ استحضار دارید ترکیه‌ طی سال ها و مدت اخیر به‌ دلیل حضور پ.ک.ک اقدام به‌ ورود به‌ خاک عراق کرده‌ و همچنین مناطق مختلف را بمباران کرده‌ است و این نیز موجب ایجاد مشکلات و مصائب بسیار برای ساکنان منطقه‌ شده‌ است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی