بحث اشتباهات راهبری پ.ک.ک در جریان فعالیت‌های مسلحانه و خشن آن و نقش آن در کشته شدن ده‌ها هزار زن و مرد و حتی کودک کرد، سالهاست در محافل رسانه‌ای و پژوهشی مطرح می‌شود. عدم توجه این گروه به حقوق واقعی مردم کرد و تلاش برای رادیکال کردن فضا، از جمله انتقاداتی است که علیه پ.ک.ک طرح شده است.

کاوه عزیزی استاد دانشگاه در سخنان خود نکات مهمی در مورد اقتدارگرایی پ.ک.ک بیان نمود. وی صراحتا اعلام کرد که پ.ک.ک توسط دیگران و نه مردم کرد ساخته شده و ابزاری است که تا زمان نیاز به آن، به حیات خود ادامه خواهد داد. عزیزی به احزاب کرد ایران هشدار داد اجازه فعالیت به امثال پژاک ندهند و مانع از تکرار تجربه پ.ی.د سوریه در مناطق کردنشین ایران شوند. وی معتقد است پ.ک.ک به عنوان دشمن کردها اصلا به حقوق مردم کرد اعتقاد ندارد.

مشروح مصاحبه خبرنگار ما با کاوه عزیزی:

 

 پس از آن که پ.ک.ک حدود ۱۰ هزار جوان کرد را در سوریه برای آمریکا به کشتن داد و ده‌ها هزار نفر نیز زخمی شدند، اکنون می‌بینیم هم تهدید ترکیه وجود دارد و هم پ.ی.د. مانع فعالیت پیشمرگه روژ می شود. ارزیابی شما از اقدامات پ.ک.ک در سوریه چیست؟

اکنون اوضاع خیلی متلاطم است و هیچ کس نمی‌داند چه اتفاق خواهد افتاد. اما قطعا اکنون بحث تسویه حساب‌هاست. مثل بازی فوتبال است. از جامعه جهانی همه کسانی که در بحران سوریه شرکت کردند، صحنه را ترک کردند و فقط چهار بازیگر مانده‌اند: «ایران، ترکیه، نیروی سوریه دموکراتیک و ارتش آزاد». بازی هم تحت کنترل روسیه و آمریکا ادامه دارد. این تحولات سناریویی بسیار پیچیده است. نخست این که آمریکا تصمیم گرفت نظامیان خود را خارج کند. این تصمیم ناگهانی ترامپ سبب شد همه ورق‌ها برگردد. ایران و عربستان سعودی مایل هستند جای نظامیان آمریکا را بگیرند. نیروی سوریه دموکراتیک از دولت قانونی سوریه دعوت کرد تا مرزها را حفظ کند. ارتش آزاد نیز در مرز آماده حمله است. البته با حمایت ترکیه.

چرا پ.ی.د. یا همان شاخه سوری پ.ک.ک به پیشمرگه روژ اجازه نمی‌دهد از خاک سوریه در مقابل تجاوز ترکیه دفاع کنند؟

ببینید دستورکار پیشمرگه روژ چیزی است دستورکار پ.ی.د. چیزی دیگر. با هم در تضاد هستند. آنها خود را کرد نمی‌دانند و به حقوق کردها نیز اعتقاد ندارند. اما پیشمرگه روژ کرد است و به حقوق کردها در چارچوب سوریه نیز اعتقاد دارد. پیشمرگه روژ به احقاق حقوق کرد در سوریه معتقد است اما پ.ک.ک برنامه کردی ندارد. از طرفی هم پ.ی.د. همه را قبول می‌کند و فقط با پیشمرگه روژ اختلاف دارد. پ.ک.ک مسئله کرد مشکلات کرد را رد می‌‎کند. اصلا به حقوق کرد اعتقاد ندارد. یعنی در جایگاه دشمنان کردها قرار گرفته است.

این که به حقوق کرد اعتقاد ندارند، اما چند هزار جوان کرد را به کشتن دادند آیا نشان دهنده تضاد آنها نیست؟

آنها روزی در آینده باید به دلیل جنایات گسترده خود در برابر کردها پاسخگو باشند. پ.ک.ک یک تشکل جزم‌گراست. شخصیت متعارف ندارد. در لیست تروریستی و سیاه قرار دارد. همه آن را تروریست می‌دانند. اما اکنون متاسفانه ابزار دست دشمنان علیه کردها شده است.

شما به تروریستی بودن اشاره کردید. همین گروه تروریستی در رسانه‌های خود و به استناد منابع سوری، آقای مسرور بارزانی را به حمایت از تروریسم متهم می‌کند. هدفش از این اقدام چیست؟

من اخیرا با یک عضو کودار صحبت ‌کردم. می‌گفت اگر بخواهید کردستان را تاسیس کنید، باید همه بارزانی‌ها را به قتل برسانید. معلوم است مغز اینها ملی نیست و فقط به قتل افراد ملی‌گرا فکر می‌کنند. برای همین نیز با همه یعنی اقلیم و پارتی و انجمن میهنی و خود کردها می جنگند. اما خدا را شکر پایان آنها نزدیک است. کاری که آنها علیه کردستان کردند هیچ دشمنی نکرده است.

آیا واقعا به فرقه پ.ک.ک پایان داده خواهد شد یا به شکلی دیگر باز هم آشوب ایجاد خواهد کرد؟

پ.ک.ک را کسانی دیگر درست کرده‌اند و تا زمانی که به عنوان ابزار لازم داشته باشند وجود خواهد داشت. اما اگر استراتژی دنیا و منطقه تغییر یابد و دیگر نیازی به آن نباشد در این صورت نخواهد ماند. می دانید که کردهای ترکیه پ.ک.ک را تحمل نمی‌کنند. دلیل رای مردم به ه.د.پ. نبود آلترناتیو بود و آنها نیز خود را کرد معرفی می‌کنند. اما باز هم علیه کردها می‌جنگند. در اقلیم کردستان حتی نمی‌‎توانند نصف یک نفر نیز نماینده به پارلمان بفرستند. کردستان سوریه را ویران کردند و حتی از حضور پیشمرگه‌های روژ می‌ترسند. در کردستان ایران نیز احزاب کرد نباید هرگز به اینها اجازه دهند تا تجربه پ.ی.د. در سوریه را در آنجا نیز تکرار کنند. نباید اجازه دهند پژاک نیز همان کار را تکرار کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی