این مقاله به بررسی روابط درونی و در حال تغییر پ.ک.ک و شبکه های کردی مواد مخدر می پردازد. برای درک ماهیت فعل و انفعال روابط این سازمان های با انگیزه های خیلی متفاوت، نویسندگان به بررسی اظهارات مستند مسئولان امور مواد مخدر، عوامل پ.ک.ک و جنایتکاران محکوم مواد مخدر پرداخته اند. فعل و انفعال پ.ک.ک و شبکه های کردی مواد مخدر به عنوان یک مطالعه موردی انتخاب شد، چرا که این مطالعه سبب ایجاد نگاهی مهم در مورد مسئله وسیع تر و جدل برانگیزتر مربوط به روابط بین سازمان های تروریستی و جنایی می گردد.

 

از گرفتن مالیات تا کشت مواد مخدر توسط پ.ک.ک

در سال های اولیه، پ.ک.ک به گرفتن مالیات بر کشت مواد مخدر از قاچاقچیان در ترکیه، سوریه، عراق و… راضی بود. اما وقتی این سازمان در اوایل دهه نود خود را تقویت کرد به این نتیجه رسید باید به صورت مستقیم کنترل مواد مخدر را به دست بگیرد. پ.ک.ک به جای گرفتن مالیات، کشاورزان ضعیف کُرد را مکلف کرد از طرف “جنبش استقلال کردستان” به کشت مواد مخدر بپردازند. از اوایل دهه نود میلادی به بعد، عوامل پ.ک.ک کنترل کشت مواد مخدر در شرق و جنوب شرقی ترکیه را به دست گرفتند. به عنوان مثال، یک کشاورز محکوم کرد به نام ن. ب. اعلام کرد “پ.ک.ک  کشاورزان کرد را مجبور می کند تا مواد مخدر بکارند. حتی آنها را وادار می کند در مناطق غیرمسکونی کوهستانی دست به کشت مواد بزنند. من ۷۰ هکتار مواد کاشتم و در طی دوره کشت، ۷۰ درصد زمین های روستاهای یولجاتی و دیبک تحت فشار پ.ک.ک به کشت مواد اختصاص یافته بود. (KOM, 2005b, p49)

حشیش را در مقرهای پ.ک.ک  مخفی می کردند تا زمان یافتن مشتری خوب برسد. نیروهای مختلف امنیتی ترکیه از جمله ژاندارمری ۲۳ تن مواد مخدر را در مخفیگاه های پ.ک.ک پیدا کردند. (KOM 2009) بعضی از موارد کشف و ضبط شده در جدول زیر آمده است. این کشف و ضبط هر سال بیشتر بود و بین ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ به اوج خود رسید.

 

 

بعضی از موارد کشف و ضبط شده مواد مخدر پ.ک.ک در سال ۱۹۹۵-۱۹۹۴

کوم. (۲۰۰۵) تروریسم مواد مخدر در ترکیه. رابطه سازمان های تروریستی پ.ک.ک/راه انقلابی/جنبش چپ با تجارت مواد مخدر. آنکارا/ترکیه/۲۰۰۵٫

 

در ماه اوت ۱۹۹۴، دو تن ماری جوانا و ۱۲۰ هزار ریشه گیاه مواد مخدر کشف و ۱۳ نفر نیز دستگیر شدند. یکی از محکومان به نام ر. ی. گفت : “پ.ک.ک ما را مجبور می کند در مناطق روستایی دیاربکر مواد مخدر کشت کنیم. بیشتر پول آن را به عوامل پ.ک.ک می دهم. آنها می آیند و بر روند برداشت نظارت دارند. تقریبا غیرممکن است مقداری از محصول را جدا کنیم. (KOM 2005b, p.56) اظهارات وی سبب شد تا در ۱۲ ماه اوت ۱۹۹۴  تعداد یک میلیون و ۱۵۰ هزار ریشه دیگر کشف و ضبط گردد.

 

تولید هروئین توسط پ.ک.ک

طبق کوم در سال ۱۹۹۸ تعداد ۴۵ عضو پ.ک.ک در ۱۷ مورد مربوط به مواد مخدر دستگیر شدند. در ۱۵ مورد شواهدی وجود نداشت که عوامل به صورت مستقیم از طرف پ.ک.ک هروئین تولید می کنند. اما در مورد افراد به صورت خیلی صریح اعلام کردند حداقل بعضی از آزمایشگاه ها زیر نظر مستقیم پ.ک.ک قرار دارد. در ۱۲ اوت ۱۹۹۸ نیز نیرورهای امنیتی استانبول یک آزمایشگاه مواد مخدر پ.ک.ک را متلاشی کردند. در این مورد ۱۲ کیلو هروئین و ۲۷ کیلو مواد قبل از تولید کشف و ضبط و ۴ نفر از جمله فتح الله دور، فرمانده پ.ک.ک در منطقه مالتپه، نیز دستگیر شدند (KOM 1998). عملیات مختلف سبب شد تا موارد مختلف مواد مخدر و اسناد متعلق به پ.ک.ک در آن کشف و ضبط شوند.

 

در یک مورد قبلی، در مارس ۱۹۹۵ در منطقه تکیرداغ یک آزمایشگاه پ.ک.ک متلاشی شده بود. این آزمایشگاه در مزرعه متعلق به خانواده ک.ا مستقر بود که در تولید و قاچاق مواد مخدر به صورت فعال با پ.ک.ک همکاری می کرد. شاخه ای خانواده به صورت فعال مواد مخدر را تولید می کرد و شاخه دیگر نیز در انتقال و فروش مواد و انتقال پول به حساب های پ.ک.ک فعالیت می کرد. چندین عضو خانواده به خاطر عضویت در پ.ک.ک یا تولید مواد مخدر برای آن دستگیر شدند.

 

تعجب آور نیست که پ.ک.ک در تولید هروئین پیشقراول است. هسته های پ.ک.ک در روسیه و اروپای شرقی مسئول تهیه ماده اسید آنهیدرید هستند در حالی که هسته های مستقر در پاکستان، جنوب شرق آسیا پایه مرفین را تامین می کنند. نیروهای امنیتی در چندین مورد ۲۶ تن اسید آنهیدرید را از عوامل پ.ک.ک کشف و ضبط کردند. (KOM 2009) به عنوان مثال در دسامبر ۲۰۰۲، یک عملیات مشترک نیروهای ترکیه-روسیه-آمریکا به کشف و ضبط ۳٫۵ تن اسید آنهیدرید در استان الازیگ و دستگیری ۱۴ نفر منجر شد (Yenisafak, December 17, 2002). یکی از محکومان می گفت ماهر از مسئولان اصلی پ.ک.ک در مسکو و عوامل وی مسئول سازماندهی انتقال این مواد بودند. گزارش نیروهای امنیتی روسیه نشان داد اسناد متعدد متعلق به پ.ک.ک در منزل مسئول این مواد پیدا شده است. (Yenisafak, December 17, 2002)

 

بعدا و به سه دلیل تولید و پردازش هروئین توسط پ.ک.ک کاهش یافت: نخست، تاسیس تعداد زیادی آزمایشگاه های هروئین در جنوب غرب آسیا جایی که تریاک تولید می شود(UNODC, 2009). تولید کنندگان ترجیح دادند به جای انتقال ده کیلو تریاک فقط یک کیلو هروئین منتقل کنند. بنابراین بیشتر مواد قاچاقی به ترکیه از قبل به صورت هروئین بود. دوم، عملیات هماهنگ برای جلوگیری از ورود اسید آنهدیرید نتایج خیلی مثبتی داشت. (INCB, 2002)  سوم، ظهور تولیدکنندگان صنعتی چین سبب شد تا اروپایی ها به این سمت روی بیاورند. (UNDOC 2009) لذا سازمان های فراملی به تولید هروئین در جنوب آسیا، مرکز آسیا و روسیه پرداختند. کشف و ضبط موارد زیاد نیز نشانه افت میزان هروئین در آغاز هزاره جدید است.

 

نویسندگان:

دکتر اکیجی، پژوهشگر ارشد بخش مرکزی مواد مخدر در اداره مبارزه با قاچاق و جنایات سازمان یافته است.

پرفسور ویلیامز استاد امنیت بین الملل و مدیر مرکز ماتیو ریدوی برای مطالعات امنیت بین الملل در دانشگاه پیتسبرگ است.

دکتر آکبولوت پژوهشگر ارشد در پلیس ملی ترکیه است.

 

رفرنس:

 

– KOM (2005b). Narco-terrorism in Turkey: The nexus of PKK, DHKP/C and TKP/ML terrorist organizations with illicit drug business. Headquarters /Ankara, Turkey: 2005

– KOM (2009). Some of these seizures are presented in Table 1: The seizures increased year by year and peaked between 1993 and 1997.

– Department of Anti-Smuggling and Organized Crime KOM (1998). Drug Connection of PKK Terrorist Organization. KOM Yayinlari Ankara.

– Yenisafak, (December 17, 2002), “KADEK’e Matruska Operasyonu”, available at http://www.tumgazeteler.com/?a=142705, [accessed, Marh 23, 2010]

– United Nations Office on Drugs and Crime, UNODC.(2009). Addiction, Crime and Insurgency: The Transnational Threat of Afghan Opium, United Nations Publications. Vienna

– INCB, (2002), Annual Report, International Narcotics Control Board, Vienna

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی