دکتر پل لوین استاد دانشگاه سوئد گفت: این حس وجود دارد که پ.ک.ک ترکیه را رها کرده و روی عراق و سوریه و بویژه مناطق تحت کنترل کردهای سوریه متمرکز شده است.

به گزارش کورد هوال، دکتر “پل لوین” رییس مرکز مطالعات ترکیه دانشگاه استکهلم سوئد در گفتگو با کردپرس گفت؛ موضوع رویکرد ترکیه در قبال کردها با توجه به اینکه این کشور رویکرد تهاجمی با کردهای داخل کشور، پ.ک.ک در عراق و نیروهای کرد سوریه در سوریه در پیش گرفته، در چند سال گذشته تنش های شدیدی ایجاد کرده است که حتی به عملیات های نظامی گسترده ارتش این کشور علیه کردها هم در داخل ترکیه و هم در داخل خاک عراق و سوریه منجر شده است. روند صلح ترکیه با کردها کاملا به محاق رفته و ترکیه همچنان فشارهای خود را بر کردها در داخل ترکیه، پ.ک.ک در عراق و کردهای سوریه تشدید کرده است.

رییس انستیتو مطالعات ترکیه در دانشگاه استکلهم سوئد در ادامه گفت: محافلی در ترکیه وجود دارند که معتقدند مسئله کردهای این کشور از طریق نظامی قابل حل است به همین دلیل، گزینه نظامی در پیش گرفته شده است. او درباره ادعای ترکیه مبنی بر وجود روابط میان پ.ک.ک و نیروهای کرد سوریه گفت: از نظر من، اساسا، پ.ی.د شاخه سوری پ.ک.ک است و یا حداقل بخش بزرگتری از جنبشی است که پ.ک.ک بدنه اصلی آن است. همچنین تعداد زیادی از جنگجویان ترکیه ای و فرماندهان پ.ک.ک در رده های پ.ی.د وجود دارند. وی همچنین گفت: اما بر اساس آنچه که در سوریه اتفاق می افتد، پ.ک.ک در حال حاضر کاملا بر قلمرو تحت کنترل کردهای سوریه و اتفاقات این منطقه متمرکز شده است.

وی آینده کردهای ترکیه را با توجه به فشار ترکیه بر فعالان سیاسی کُرد این کشور و زندانی کردن آنها و نیز رها شدن کردهای ترکیه از سوی پ.ک.ک، تیره و تار توصیف کرد.

برچسب ها : , , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی