بعد از مدت‌ها عدم تشکیل دولت اقلیم کردستان، علیرغم برگزاری انتخابات پارلمانی و برگزاری جلسات متعدد سیاسی و حزبی در این منطقه، اقلیم کردستان عراق کماکان بدون دولت است و پارلمان نیز موفق به تشکیل آن نشده است. اختلافات حزبی، حملات ترکیه به مناطق کردنشین عراق برای مبارزه با پ.ک.ک، حضور تروریست‌های پ.ک.ک در روستاهای این منطقه و تخریب این مناطق توسط این گروه، شکست پروژه همه‌پرسی استقلال به دلیل مخالفت تمامی بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی و فساد مالی گسترده در این منطقه، از جمله دلایل شکننده بودن پارلمان، دموکراسی و انتخابات در این منطقه است.

با عدم توافق در خصوص پست های اتحادیه میهنی کردستان عراق در دولت اقلیم کردستان عراق به نظر می‌رسد روند تشکیل دولت اقلیم بیشتر از همیشه با تاخیر روبرو شود. این در حالی است که بیش از پنج ماه است که انتخابات پارلمانی در اقلیم کردستان عراق برگزار شده است.

اما حزب دموکرات کردستان (حزب مسعود بارزانی) اخیرا رضایت داده است که تعیین ریاست اقلیم از طریق پارلمان صورت بگیرد. این امر از دید برخی ناظران به معنای تغییر سیستم حکومتی اقلیم از ریاستی به پارلمانی تفسیر شده است. اما سوال اصلی، چرایی موافقت حزب دموکرات کردستان عراق با این شیوه انتخاب است.

پارتی (حزب دموکرات کردستان) این گام‌ها را برای تشکیل حکومت اقلیم در راستای منافع سیاسی و حزبی خود برداشته و توجهی به منافع مردم و منطقه اقلیم ندارد. ناظران بر این باورند که راضی شدن پارتی به انتخابات ریاست اقلیم در صحن مجلس به خاطر دموکرات بودن این حزب و جوانب مثبت احتمالی این امر نیست؛ بلکه ناشی از عوامل زیر می‌باشد:

اول؛ تغییر و تحولات حزبی در سطح بالای حزب میان نچیروان بارزانی و مسرور بارزانی، صرفا در راستای منافع حزب و نه مردم است. در واقه احزاب کردستان عراق، کمترین اعتقادی به حقوق پارلمانی به منظور نظارت بر ریاست اقلیم و استیضاح و زیرسوال بردن آن از طرف مردم ندارند. در همین خصوص آریز عبدالله از اعضای رهبری اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در گفتگو با بخش کردی صدای آمریکا، صراحات تاکید کرد که «فعال‌سازی نهاد و منصب ریاست اقلیم کردستان با کشمکش‌ها و مشکلات داخلی حزب دمکرات کردستان مرتبط است و دلیل رضایت دادن به انتخاب رئیس اقلیم کردستان در پارلمان نیز قصد این حزب برای حل و فصل مشکلات و کشمکش‌های داخلی است».

دوم؛ مساله مهم یک خلا قانونی در ساختار سیاسی اقلیم است که احزاب به دلایل مختلف به آن توجه نکرده‌اند. این خلا و ایراد، نبود زمان برای انتخابات ریاست اقلیم از جانب مردم و نبود قانون و مقررات مشخص و معین در این خصوص و در این موقعیت است. در واقع، در حال حاضر انتخاب ریاست اقلیم به غیر از پارلمان هیچ راه دیگری وجود ندارد.

سوم؛ تقسیم قدرت ریاست اقلیم به چند جایگاه و مقام دیگر، همچون ریاست پارلمان و ریاست حکومت و دادگاه عالی اقلیم دلیل دیگری است که پارتی تلاش می‌کند تا انتخابات ریاست اقلیم را در پارلمان برگزار کند، این کار به منظور بازگرداندن قدرت و کاراکردن آن در سطح نیل به اهداف و گذار از قانون اقلیم بنا بر خواست و منفعت خود.

چهارم؛ دلیل بعدی به مسائل و رخدادهای بعد از پروسه رفراندوم باز می‌گردد. وجود تاثیرات مراحل بعد از پروسه‌ی رفراندم و عدم اعتماد و قرارداد علنی میان بغداد و اربیل تاکنون پارتی را در موقعیتی قرار داده تا هرچه زودتر مسئله‌ ریاست اقلیم را حل کند و با دست بازتر و قدرتمندتری با بغداد مذاکره نماید.

پنجم؛ پیروزی پارتی در انتخابات و ضمانت پست‌های سیاسی مهم، شاید اصلی‌ترین دلیل پارتی برای این امر باشد. در اختیار گرفتن ریاست اقلیم و ریاست حکومت و اکثریت پارلمان و تقسیم پست‌ها در میان پدر و پسر و برادرزاده در پارلمان، نزدیکترین راه برای نیل به اهداف پارتی است که برای آن چندین سال برنامه‌ریزی کرده است.

ششم؛ تلاش پارتی برای انتخاب ریاست اقلیم در پارلمان، به دلیل قدرت و اکثریت این حزب در آن نهاد است. در واقع پارتی قادر است با خواست خود تمامی مفاد و ماده‌های پس از این مرحله را تهیه و به تصویب برساند. به عبارت دیگر، پارتی از مراحل انتخاباتی در پارلمان همچون این مرحله اطمینان کامل دارد زیرا اکثریت را در اختیار دارد و قوانین بدون رضایت آن به تصویب نخواهند رسید.

هفتم؛ مشخص است مشارکت طرف‌های دیگر در این پروسه، اجباری است و با تهدید و تطمیع صورت گرفته است. از سوی دیگر هم پارتی نمی‌خواهد تنها جوانب منفی و مشکلات حکومت چهار سال آینده را بپذیرد و می‌خواهد هرطور شده تمامی طرف‌ها را شریک کند و درصد اپوزسیون را به حداقل برساند. لذا خواهان آن است که گفتگوهای نهایی برای تشکیل حکومت، مشارکت دیگر طرف‌ها را نیز شامل شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی