بدری فرات سیاستمدار کرد طرفدار این گروه در مصاحبه با کوردهوال به سوالاتی در خصوص فعالیت‌های نظامی پ.ک.ک و اصرار آن بر این راهکار و اینکه گفته می‌شود از چند ماه قبل که ترکیه به مواضع سرکردگان پ.ک.ک در شمال عراق حمله کرده، جمیل بایک بینایی‌اش را از دست داده و به همین خاطر قادر به مصاحبه‌ی تلویزیونی نیست و جلوی دوربین‌ها ظاهر نمی‌شود و پاسخ به  چند سوال دیگر در این زمینه را در ادامه‌ی مطلب بخوانید:

 

کوردهوال: همان طور که می دانید چندی پیش و در زمان انتخابات ترکیه ترکیه اعلام کرد یک جلسه اعضای ارشد پ ک ک در قندیل را هدف قرار داده و بعضی گزارش ها حاکی از هدف قرار گرفتن و کور شدن جمیل باییک است. ارزیابی شما از این چیست؟

بدری فرات: درواقع گاهی رسانه های ترکیه از این نوع خبرها را در مورد پ ک ک منتشر می کنند و این سابقه نیز دارد. این جنگ روانی گاهی در ترکیه به راه می افتد و در رسانه ها نیز به آن می پردازند. اما چیز موثق و قابل باور در این رسانه ها در این زمینه اعلام نشده است.

 

کوردهوال: ببخشید که حرفتان را قطع می کنم. از زمان انتخابات تاکنون آقای باییک در برابر دوربین ها ظاهر نشده آیا این دلیل خاصی می تواند داشته باشد؟

بدری فرات: گاهی در این مدت مصاحبه هایی نیز داشته است …

 

کوردهوال: به صورت صوتی بله اما به صورت تصویری دیده نشده است.

بدری فرات: چرا حدود سی روز قبل به صورت تصویری نیز در برابر دوربین ظاهر شده است. بیشتر مطالبی که در این زمینه مطرح می شود از طرف خبرگزاری آناتولی وابسته به دولت ترکیه است که قابل اعتماد نیست. منبع اصلی این خبر همان خبرگزاری آناتولی است و منابع دیگر چیزی در این زمینه نمی گویند. در ترکیه نیز وضعیت فوق العاده بود و هنوز هم در عمل وجود دارد و بر رسانه ها نیز تاثیر دارد. اگر حکومت حزب عدالت و توسعه چیزی را تایید نکند رسانه ها نیز نمی توانند منتشر کنند.

 

کوردهوال: یعنی منظور شما این است جنگ رورانی با هدف تخریب است. حال یک سوال دیگر مطرح می شود. ۴۰ سال است جنگ وجود دارد و می دانیم هرگز جنگ و خشونت نیز راه حل مسائل نیست. دولت ترکیه هم موضع روشنی دارد. حتی وجود کردها را انکار می کند. آیا زمان آن نرسیده پ ک ک روش خود مبنی بر خشونت را تغییر دهد چون ۴۰ سال است جوابگو نیست. مثلا اکنون چیزی به نام زبان کردی وجود ندارد. آیا فکر نمی کنید روش مبتنی بر خشونت اشتباه بوده و است؟

بدری فرات: راستش دولت ترکیه منافع خود را در جنگ می بیند و می بینیم افراد جنگ طلب و تاجر اسلحه در حزب حاکم از سال ۲۰۱۵ تاکنون ثروتمندتر شدند. همه اینها نیز به حزب حاکم وابسته اند لذا منافع آنها در وجود جنگ است. از طرفی هم می دانیم پس از جنگ سال ۲۰۱۵ ترکیه با صندوق بین المللی پول و دیگر دولت ها بدهکار شده و اکنون خواهان کمک خارجی است اما آنها به خاطر نبود امنیت داخلی کمک نمی کنند. اکنون دولت ترکیه بر ادامه جنگ اصرار می ورزد و منافع خود را در آن می داند.

 

کوردهوال: چرا کردها روش خود را تغییر نمی دهند. چرا آنها هم بر جنگ تاکید می کنند چرا بر روش های مدنی تاکید ندارند؟ چند روز پیش با آقای عمر دمیر مصاحبه کردم وی نگران بود که پ ک ک اصلا به زبان کردی اهمیت نمی دهد. این برای خیلی ها سوال است چرا به بعد مدنی و فرهنگی اهمیت نمی دهند؟

بدری فرات: راستش مردم کرد هم خواهان توقف جنگ هستند. از سال ۲۰۱۳ که روند صلح بین طرفین بود اما دولت عمیق در ترکیه قوی است و خواهان جنگ می باشد و همیشه بر این روش تاکید می کند. هر وقت مسئله صلح مطرح شده دولت عمیق وارد عمل شده و اگر از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ را نگاه کنیم پیشرفت هایخوبی صورت گرفت اما بعدا دیدیدم آن دسه از سفرا یا ژنرال های جنگ طلبی که زندانی شده بودند آزاد شدند همین افراد در حزب حاکم مسئول هستند.  همانند حزب حرکت ملی.

 

کوردهوال: شما می گویید دولت اینها را عمدا آزاد کرد تا جنگ با کردها ادامه یابد. شما به جنگ اشاره کردید. اکنون خیلی از کردها می گوید آقای بارزانی دست ترکیه را می گیرد و می گوید: بفرما این هم آدرس پ ک ک و آن را به پ ک ک حمله ور می کند. ارزیابی شما از این اقدام آقای بارزانی چیست؟

بدری فرات: در مورد اقلیم کردستان هم در همه پرسی دیدیم بیشترین حمله به آن از طرف حزب حاکم ترکیه صورت می گرفت. بارزانی در دل کردها زخمی عمیق ایجاد کرده است و می بینیم در ترکیه نیز اعضای حزب دموکرات وی در ترکیه بیشترین سرمایه ها را دارند. اینها نیز از بارزانی ناراحت هستند. این اقدام بارزانی زشت است چون اگر احزاب کردی مشکلی با هم داشته باشند بایستی بین خود حل و فصل کنند. حل آن توسط دشمن کردها در بین کردها اقدام خوبی نیست. این حرکت بارزانی در بین کردها به شدت محکوم است. این سبب می شود کمک کردها به بارزانی نیز به پایان برسد.

 

کوردهوال: بارها سران پ ک ک نیز گفته اند که حدود بیست پادگان ترکیه در مناطق تحت کنترل حزب دموکرات وجود دارد و حتی می گویند پیشمرگه ها عملیات شناسایی انجام می دهند و به ارتش ترکیه اطلاعات می دهند تا پ ک ک را دقیق هدف قرار دهند. آقای بارزانی هم مدعی دفاع از حقوق کردهاست و از طرفی هم کردهای عضو پ ک ک  را به کشتن می دهد. این چه معنی می دهد؟

بدری فرات: بارزانی به دنبال منافع شخصی و خانوادگی است. یعنی کردها را فدای خانواده و اطرافیان خود می کند تا به پست و مقام برسند. می دانی روابط اقتصادی خانواده بارزانی با حزب حاکم ترکیه قوی است. موفقیت خود را در تقویت روابط با حزب عدالت و توسعه می بینند. حتی کارهایی که قوروجی ها/جاش ها (محافظان روستاها) در ترکیه که از دولت حقوق می گیرند حتی آنها هم همانند بارزانی و پیشمرگه ها دست به این کار نزدند و ترکیه را به صورت مستقیم به پ ک ک  حمله ور نکردند.

 

کوردهوال: یعنی حتی جاش‌ها (مزدورها) هم مثل بارزانی نکردند؟

بدری فرات: دقیقا. نه در سیاست و نه در ادعای رهبری برای کردها هیچ کس مثل بارزانی علیه کردها نکرده است.

 

کوردهوال: بله حتی در رسانه های آنها نیز می بینیم مثلا وقتی به شبکه رووداو نگاه می کنیم فرد احساس می کند یک کانال حزب حاکم ترکیه است نمی دانم نظر شما چیست؟

بدری فرات: ایلنور چویک مشاور رسانه ای اردوغان موسس واقعی شبکه رووداو است. این را همه می دانند و همین فرد مجوز پخش رووداو را برای ترکیه گرفته است. چویک هم یک عضو ارشد حزب عدالت و توسعه است.

 

کوردهوال: ممنونم از بابت پاسخ به سوالات.

بدری فرات: خواهش می کنم.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی