آمریکا هم در دوران صدام و هم در زمان جنگ با داعش، از کردها استفاده ابزاری کرده است. با این حال برخی احزاب کُرد کماکان خواهان ارتباط با آمریکا هستند.

به گزارش کورد هوال، با نگاهی به تاریخ معاصر کردها به ویژه پس از جنگ جهانی دوم مشاهده می‌شود که احزاب کُرد روند افزایشی اتکا و وابستگی به کشورهای غربی به ویژه آمریکا را در دستور کار خود قرار داده‌اند و هنوز هم این روند ادامه دارد. اما از طرف دیگر، رفتار آمریکا همیشه مبتنی بر استفاده ابزاری از کردها و به هنگام نیاز رها کردن آنها بوده است.

رها کردن ملامصطفی بارزانی در سال ۱۹۷۵ و پس از قرارداد الجزیره میان ایران و عراق، سکوت در برابر جنایات صدام حسین در حلبچه و انفال، رها کردن کردها در جنگ ۱۹۹۱ خلیج فارس در برابر صدام، رها کردن آنها در همه‌پرسی غیرقانونی استقلال در سال ۲۰۱۷ و رها کردن آنها در عفرین در برابر ارتش ترکیه، نشان از استفاده ابزاری آمریکا از کردها دارد. به نظر می‌رسد رفتار سران احزاب کُرد بیش از پیش احساسی است و آنها تکرار تاریخ و تحقیر توسط آمریکا را دوست دارند. اگر کردها به جای تکیه به غرب با کشورهای متبوع خود وارد تعامل معقول و منطقی می‌شدند، وضعیت کردها بسیار بهتر می‌شد. به نظر می‌رسد احزاب کُرد قرار نیست از وابستگی به آمریکا دست بردارند و این رابطه به صورت مرید و مراد در آمده است.

علی رغم سوء سابقه آمریکا، رسانه‌های کردی وابسته به احزاب کردی با اظهار شعف و خوشحالی اعلام کردند تعدادی سناتور و عضو کنگره آمریکا طی نامه‌ای از دونالد ترامپ خواسته‌اند کردها را در سوریه تنها نگذارد و نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج نکند، چون هنوز خطر بازگشت تروریسم داعش وجود دارد. حال باید پرسید چرا احزاب کُرد به جای تکیه به مردم انتظار دارند آمریکا آنها را مورد محافظت قرار دهد؟ عملکرد و رفتار این احزاب نه در جهت منافع مردم کُرد بلکه در راستای منافع حزبی است. لذا پایگاه و محبوبیت مردمی ‌ندارند و برای ادامه بقای خود، راه را در وابستگی به آمریکا می‌بینند و آمریکا نیز به دنبال منافع خود است. به عنوان مثال، آمریکا از کردهای سوریه وابسته به پ.ک.ک به عنوان نیروی زمینی خود علیه داعش استفاده کرد، بیش از ۱۰ هزار کُرد کشته و بیش از ۴۰ هزار نیز زخمی ‌شدند. اما ارتش آمریکا به هنگام حمله ترکیه به عفرین فقط نابودی کردها را تماشا کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی