هفته گذشته امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در دیدار با هیئتی از سران گروه پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ، شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه) بر پایبندی پاریس به تامین همزمان امنیت ترکیه و حمایت از نیروهای کُرد وابسته به پ.ک.ک تاکید کرد. رئیس جمهور فرانسه، که کشورش از ابتدای بحران و جنگ داخلی در سوریه، مواضعی ضد دولت قانونی این کشور اتخاذ کرده بود، اکنون نیز در حال ایفای نقش‌های متناقض است. از سویی با کردهای وابسته به پ.ک.ک مذاکره می‌کند، و از سوی دیگر از تضمین امنیت ترکیه سخن می‌گوید. آنکارا نیز از این دیدار ماکرون به شدت انتقاد کرد. برای بررسی مواضع متناقض ماکرون در مورد بحران سوریه مصاحبه‌ای با خانم ژینت اسکاندرانی، رئیس انجمن سنگ و زیتون، مدافع حقوق فلسطین و فعال حقوق بشر انجام شده است که در ادامه می‌آید.

خانم اسکاندرانی! آقای امانوئل ماکرون با هیئتی از نیروی سوریه دموکراتیک در پاریس دیدار کرد. می‌دانیم این نیرو با محوریت ی.پ.گ. یا همان پ.ک.ک است و پ.ک.ک نیز در لیست تروریستی اروپا و آمریکا قرار دارد. آیا این مذاکره با تروریست‌ها تناقض در گفتار و رفتار نیست؟

ببینید ماکرون همیشه فردی متناقض بوده و است. ماکرون ماموریت دارد برای خلاص شدن از بشار اسد دست به هر ابزاری بزند. اکنون سازمان‌های شخصیت‌های مختلف فرانسه متوجه شده‌اند معرفی کردن بشار اسد توسط دولت فرانسه به عنوان تروریست اشتباه است و او فقط از مردم خود دفاع می‌کند. چون همانند هر کشور دیگری مانند عراق یا لیبی یا غیره که در معرض تهدید بوده به دفاع از کشورش پرداخته اما ماکرون همچنان به این ماجراجویی خود ادامه می دهد. تاریخ این منطقه نیز خیلی پیچیده است. از طرفی بین ترکیه و کردها جنگی وجود دارد که هنوز حل نشده و در سوریه نیز بخشی از کردها از آمریکا و گروهی دیگر از کردها نیز از بشار اسد حمایت می‌کنند. کردهای سوریه که در جنگ با داعش حضور داشتند، اکنون که آمریکا برنامه خروج دارد احساس می‌کنند منزوی و تنها شده‌اند و ماکرون نیز در همکاری با آمریکا می‌خواهد از این کردها حمایت و استفاده‌کند. تاریخ کردها متلاطم است. کردهای سوریه با عراق یا ترکیه اختلافات شدیدی دارند و این وضعیت قابل درک نیست. همان طور که می‌دانید پ.ک.ک یک سازمان تروریستی است اما در عین حال ترکیه نیز کردها را تحمل نمی‌کند و ماکرون نیز حساسیت ترکیه را درک نکرده است.

چند روز پیش انجمن‌های حقوق بشری کرد در ایران یک کمپین صلح با درخواست از پ.ک.ک و پژاک برای خلع سلاح انجام دادند. آنها اعلام کردند مردم از دست پ.ک.ک و شاخه‌های آن و خشونت خسته شدند، چون فقط غیرنظامیان کرد قربانی آنها هستند. ارزیابی شما از این گونه اقدامات چیست؟

کردها مواضع عجیب و غریبی دارند. چون خیلی راحت ابزار دست کشورهای مختلف می‌شوند برای همین نیز کردها در ترکیه، عراق، سوریه، ایران و حتی ارمنستان قربانی اقدامات تروریستی پ.ک.ک می‌شوند. از طرفی عبدالله اوجالان سرکرده پ.ک.ک نیز در زندان است و پ.ک.ک نیز جز خشونت هیچ کاری انجام نمی‌دهد. ترکیه نیز مردم کرد را نیز قبول نمی‌کند لذا این روند به نظر نمی‌رسد به پایان برسد. پ.ک.ک نیز از این وضعیت بهره‌برداری می‌کند.

اخیرا گزارش‌هایی منتشر شد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی یک میلیارد دلار به پ.ک.ک و شاخه ضد ایرانی آن یعنی پژاک کمک کرد. به نظر شما چرا عربستان برای پژاک و کردها هزینه می‌کند؟

ببینید عربستان همیشه آماده است به هر سازمانی کمک کند که خاورمیانه را بی ثبات کند. این اولین بار نیست که عربستان، قطر یا امارات به گروه‌های تروریستی کمک می ‌نند تا در خاورمیانه دست به اقدامات تروریستی بزنند و این جای تاسف دارد. حتی با برنامه‌ای که بهار عربی نامیدند و در اصل در واشنتگتن برنامه‌ریزی شد راه را برای بی‌ثبات کردن بیشتر کشورهای اسلامی باز کردند. با این توصیف تصور نمی‌کنم پ.ک.ک یا پژاک آماده خلع سلاح باشد چون با داشتن اسلحه می‌تواند پول بگیرد و زنده بماند.

برچسب ها : , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی