به گزارش کورد هوال، بعد از توئیت ناگهانی و غیرقابل منتظره ترامپ، مبنی بر خروج همه ۲۰۰۰ نیروی آمریکایی از سوریه، موجی از گمانه‌زنی و تحلیل در مورد سرنوشت کردهای سوریه به عنوان متحد آمریکا و امکان حمله ترکیه به شمال سوریه برای سرکوب آنها، منتشر شد. اما اکنون و بعد از حدود ۲ ماه از تصمیم ترامپ، ظاهرا آمریکا از ایده خروج «همه» نیروهای آمریکایی از سوریه عقب نشینی کرده است و احتمالا این موضوع، خبر خوبی برای ترکیه نخواهد بود. ترکیه که قصد داشت به بهانه حضور نیروهای کرد وابسته به پ.ک.ک، مانند عفرین، سایر مناطق کردنشین سوریه را اشغال کند؛ اکنون علاوه بر مخالفت لفظی اروپا و آمریکا، حضور ۴۰۰ نیروی حافظ صلح آمریکایی را مانع بزرگی برای تحقق اهداف خود می‌داند.

در همین راستا “اکرم حسو” کارشناس سیاسی نزدیک به پ.ک.ک در مصاحبه با بخش کردی صدای آمریکا گفت: «نیروهای آمریکایی در مناطق کردنشین سوریه می‌مانند و این موضوع سبب می‌شود ترکیه نتواند به شرق فرات حمله کند. پیام‌های متعددی در حضور آمریکا وجود دارد از جمله برای ترکیه، مبنی بر این که منافع آمریکا بر منافع ترکیه ارجحیت دارد».

گفتنی است پ.ک.ک بعد از اعلام خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، با بحران مواجه شده بود. زیرا احتمال حمله ترکیه و نابودی نیروهای نظامی پ.ک.ک وجود داشت. سیاست غلط پ.ک.ک، موجب حمله ترکیه به عفرین و همینطور باعث احداث پادگان در مناطق اقلیم کردستان عراق توسط آنکارا شده است. در واکنش به تحرکات آمریکا، پ.ک.ک تلویحا قول داد در قبال عدم خروج آمریکا از سوریه، در خدمت منافع و اهداف واشنگتن باشد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی