عبدالله هاویز، تحلیلگر مسائل سیاسی  با اشاره به اینکه پژاک همان پ.ک.ک است تاکید کرد این گروه خشونت طلب به یک مشکل امنیتی برای مناطق کردنشین ایران تبدیل شده است.

کورد هوال/ بحران تشکیلاتی و موجودیتی پ.ک.ک که با دستگیری “عبدالله اوجالان” آغاز شده بود، با حمله آمریکا به عراق تشدید شد. برای بهبود اوضاع، “عبدالله اوجالان” به شورای رهبری پ.ک.ک دستور تشکیل گروه‌های نیابتی و وابسته به پ.ک.ک را در عراق، سوریه و ایران داد تا هم ظرفیت جذب نیرو و پول برای پ.ک.ک افزایش یابد و هم در صورت لزوم، از گروه‌های وابسته برای کسب رضایت آمریکا استفاده شود.

بدین ترتیب، پژاک به عنوان شاخه ایرانی با شعار «عدالت و آزادی برای کردها و تحقق همه حقوق آنها» در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد تا همان رویکرد مسلحانه، تروریستی و خشن را در ایران پیگیری کند. پ.ک.ک و گروه‌های وابسته به آن از جمله پژاک، متهم به نقض جدی حقوق بشر، انجام عملیات تروریستی، قاچاق مواد مخدر و انسان، اخاذی و آدم‌ربایی و پولشویی هستند.

در همین زمینه، “خلیل شوان” از مسئولان پیشمرگه‌های حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی، می‌گوید پ.ک.ک از طریق گروه‌های وابسته به خود در شنگال بین این منطقه و کردستان سوریه به قاچاق اسلحه و مواد مخدر مشغول است. این مسئول دفتر پارتی در شنگال افزود: «پ.ک.ک در منطقه خانه سور به صورت گسترده در کار قاچاق فعال است. با این که دولت عراق به پ.ک.ک هشدار داده بود تا منطقه را ترک کند اما گروه‌هایی هستند که از حضور پ.ک.ک در آنجا حمایت می‌کنند. این که پ.ک.ک به عنوان گروهی غیرقانونی در شنگال مستقر شد و علیرغم اعتراض دولت عراق و اقلیم کردستان هنوز هم به حضور خود ادامه می‌دهد به دلیل حمایت نیروهای بین‌المللی از پ.ک.ک است. چون پ.ک.ک به مجری سیاست‌های بعضی کشورها تبدیل شده است. گفتنی است بسیاری از کارشناسان معتقدند پ.ک.ک با حمایت آمریکا در منطقه مانده است چون آمریکا از آن به عنوان نیروی زمینی به خصوص در سوریه استفاده ابزاری می‌کند.

“عبدالله هاویز”، تحلیلگر سیاسی، در گفتگو با احوال‌نیوز، ضمن تایید مطالب فوق، گفت: «پژاک همان پ.ک.ک است و با هدف فعالیت در مناطق کردنشین ایران تاسیس شد و به یک مشکل امنیتی برای مناطق کردنشین تبدیل شده است. پ.ک.ک و شاخه‌های آن از جمله پژاک با آمریکا رابطه دارند و این بر نگرانی‌های امنیتی می‌افزاید. همچنین، ایجاد کانال های ارتباطی بین ی.پ.گ/پ.ک.ک و عربستان سعودی و امارات باعث شد نگرانی‌ها در ایران تشدید شود. چون عربستان و امارات از زمان به قدرت رسیدن ترامپ بیشتر در امور داخلی ایران دخالت می‌کنند. کشورهای حاشیه خلیج فارس با هدف تضعیف ایران به استفاده ابزاری از گروه‌های مسلح از جمله پ.ک.ک روی می‌آورند». گفتنی است بنا به اسناد و همچنین مقالات “سیمور هرش” در مجله معتبر نیویورکر، آمریکا و اسرائیل به پژاک کمک مالی می‌کنند.

لاوک غفوری یک کارشناس کرد نیز تاکید کرد که برای ایران بسیار راحت است تا پ.ک.ک را در داخل عراق هدف قرار دهد. ایران می‌تواند به آسانی از عراق بخواهد پ.ک.ک را در داخل خاک خود هدف قرار دهد و یا با ترکیه همکاری نزدیک داشته باشد. اما فعلا به دلیل احترام به حاکمیت عراق و اقلیم کردستان این کشور، جز در موارد معدود از زور استفاده نکرده است. ترکیه نیز به دنبال آن است پ.ک.ک را در داخل سوریه و عراق در حالت دفاعی قرار دهد تا درگیری به داخل ترکیه کشیده نشود.

پالاک، یک تحلیلگر سیاسی، نیز می‌گوید ترکیه بدون حمایت و کمک ایران نمی‌تواند بر پ.ک.ک غلبه کند اما سیاست ترکیه در سوریه برای ایران قابل قبول نیست. هدف قرار دادن راه‌های تدارکاتی پ.ک.ک در قندیل برای ایران خیلی آسان است. به عنوان مثال در ماه سپتامبر، با چراغ سبز ایران یکتی به ترکیه اجازه داد بر پ.ک.ک فشار بیاورد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی