دکتر کاوه عزیزی، سیاستمدار کرد سوریه و مشاور مسعود بارزانی، از برجسته‌ترین کارشناسان مسائل کردی است. وی به عنوان یکی از منتقدان جدی ستیزه‌جویان پ.ک.ک، به صراحت می گوید هدف اسلحه پ.ک.ک، فقط مردم کُرد هستند و این گروه، کاری جز قتل و به کشتن دادن جوانان کرد، نکرده است. او تاکید کرد همکاری عناصر وابسته به پ.ک.ک در سوریه با آمریکا و فرانسه، هیچ سودی برای سوریه و مردم کرد این کشور نداشته است و آمریکا و فرانسه در نهایت پ.ک.ک و شاخه‌های آن در سوریه را رها خواهند کرد.

 

جناب دکتر چند روز پیش انجمن‌های حقوق بشری کرد ایران کمپینی را در توئیتر به راه انداختند و طی آن از پ.ک.ک و پژاک خواستند خلع سلاح شوند، خشونت را متوقف کنند و مناطق کردنشین را تخلیه کنند تا بیش از این مردم کُرد قربانی خشونت آنها نشوند. ارزیابی شما از این گونه اقدامات چیست؟

من این کمپین را ندیدم اما در همین راستا علیه سلاح پ.ک.ک موضع خود را اعلام می‌کنم. باید بگویم اسلحه پ.ک.ک علیه دشمنان کردها بکار نرفته و نمی‌رود. پ.ک.ک اسلحه را فقط علیه کردها بکار می‌گیرد. هدف این گروه نیز ممانعت از تحقق منافع کردهاست. در ترکیه کردها را سرکوب می‌کند و هر پنج یا شش ماه یکبار سه یا چهار سرباز ترکیه را ترور می‌کنند تا مثلا بگویند با ترکیه می‌جنگیم. اما دراصل فقط کردها را هدف قرار می‌دهد. مگر این مبارزه است؟! عمدا این کار را می‌کند. پژاک هم همین طور. پژاک سال‌هاست همیشه از اسلحه خود علیه کردها استفاده کرده است. مشکل کردها با اسلحه حل نمی‌شود. کشورهایی که پ.ک.ک و پژاک مدعی‌اند با آنها می‌جنگند دارای توپ و تانک و جنگنده و سلاح‌های پیشرفته و روابط بین‌المللی و دیپلماسی هستند. اما پ.ک.ک و پژاک، کلاشینکف و یا دوشکا و سلاح‌های معمولی دارند و قطعا توانایی مقابله با این دولت‌ها را ندارند. اما هدف پ.ک.ک و پژاک نابود کردن کردهاست، لذا فضا را به هم می‌زنند. در عین حال پ.ک.ک و پژاک در لیست تروریستی کشورهای جهان قرار دارند. نتیجه این جنگ معلوم است و می‌بینیم فقط مردم کرد قربانی هستند. پ.ک.ک و پژاک در هر جا عملیات کنند جز بدبختی برای مردم کرد آنجا هیچ سودی ندارند. پ.ک.ک و پژاک نمی‌توانند از خود محافظت کنند چطور مدعی دفاع از کردها هستند؟

اخیرا هیئتی از کردهای سوریه با رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد و به گفته کارشناسان این هیئت نماینده کردها نبود، بلکه اعضای آن عناصر گروه‌های وابسته به پ.ک.ک بود. نظر شما در این مورد چیست؟

این گروه، هیئتی از اداره خودگردان و انجمن سوریه دموکراتیک بود که با “امانوئل ماکرون” رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد. اما تعجب می‌کنم چه درخواستی کرده اند! به فرانسه گفته‌اند به عنوان نیروی زمینی جهت جنگ با داعش در خدمت هستیم تا تروریسم داعش نابود شود. آیا پ.ک.ک این همه جوانان کرد را به کشتن داد که از سیاست فرانسه علیه داعش یا سیاست آن در سوریه حمایت کند؟ همان طور که در خدمت آمریکا قرار گرفت؟ پ.ک.ک و شاخه‌های آن در سوریه، عراق و ترکیه و ایران بیش از یک میلیون کُرد را آواره کردند. حالا بگویند برای مردم کرد چه کردند؟ غیر از تامین منافع قندیل هیچ کاری نکردند. ما از اقدامات پ.ک.ک و گروه‌های وابسته به آن در عراق، سوریه، ایران یا ترکیه سخت ناراحتیم و تفکر پ.ک.ک مشکلی بزرگ برای کردهاست.

آیا می‌توان گفت فرانسه نیز همانند آمریکا از پ.ک.ک استفاده ابزاری می‌کند و روند کنونی هیچ منفعتی برای مردم کرد ندارد؟

بله. صد در صد استفاده ابزاری می‌کنند. هر کشوری به دنبال منافع خود است و پ.ک.ک هرگز به منافع مردم کرد نبوده و نیست و فرانسه و آمریکا نیز صرفا از آنها برای رسیدن به اهداف خود بهره‌برداری می‌کنند.

برچسب ها : , , , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی