سیاستمدار کُرد سوریه تاکید کرد مردم کُرد هرگز هوادار پ.ک.ک نبوده‌اند و این گروه هیچ سودی جز نابودی مناطق کردنشین نداشته است.

 

جنگ نظامی در شمال عراق میان ارتش ترکیه و نیروهای بارزانی از یک سو و چریک‌های اندک پ.ک.ک از سوی دیگر ادامه دارد. پ.ک.ک در عمل و در میدان نظامی به شدت تضعیف شده است. حملات دقیق ارتش ترکیه و عدم مشروعیت و محبوبیت پ.ک.ک این گروه را به شدت در حالت تدافعی فرو برده است. شاخه اقماری پ.ک.ک نیز در انتخابات شهرداری‌های ترکیه شکست خورد. اما جنگ رسانه‌ای میان طرفین هنوز ادامه دارد. پ.ک.ک، کردستان عراق و بارزانی را متهم به همکاری با ارتش ترکیه و خیانت به کردها می‌کند و بارزانی‌ها نیز از پ.ک.ک می‌خواهند از مخفی شدن در منازل و مزارع مردم و وارد آمدن خسارت به آنها دست بردارند.

جنگ رسانه‌ای و لفظی بین طرفین شدت گرفته است. دوران کالکان، عضو آذری زبان شورای رهبری پ.ک.ک و اهل آدانا که هنوز هم کردی نمی‌داند، طی مصاحبه‌ای با یک خبرگزاری وابسته به پ.ک.ک اعلام کرده بود حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی قصد دارد برای از بین بردن پ.ک.ک راه را برای ارتش ترکیه در کوهستان‌های قندیل باز کند. وی مدعی شده بود هدف بارزانی در این مرحله محافظت از نیروهای ترکیه در کوهستان للیکان است و برای همین نیز روستاهای اطراف آن را خالی از سکنه می‌کند. گفتنی است سال گذشته و پس از شکست پ.ک.ک، این کوهستان به دست ارتش ترکیه افتاد. دوران کالکان گفته بود می‌دانیم قرار است ترکیه از شمال و بارزانی نیز از جنوب، این کوهستان را زیر کنترل خود در بیاورند تا ما را محاصره نمایند. این یعنی عملیات مشترک با ارتش ترکیه علیه پ.ک.ک. این اقدامات همانند حملات سال ۱۹۹۷ است. سالهاست با همکاری بارزانی، ترکیه مقرهای پ.ک.ک را بمباران می‌کند. به بارزانی هشدار می‌دهیم اگر این روند ادامه یابد با او وارد جنگ خواهیم شد.

از طرف دیگر، بارزانی می‌گوید پ.ک.ک  با مخفی شدن در کوه‌های شمال عراق و به ویژه در بین روستاها سبب شده تا این منطقه ناامن و بی ثبات گردد و تاکنون بیش از هزار روستا به خاطر اقدامات خشونت آمیز پ.ک.ک و حضور آن تخلیه شده‌اند. همه این اقدامات در حالی است که پ.ک.ک در اقدامی عجیب انتخاب نچیروان بارزانی به سِمت ریاست اقلیم را تبریک گفته است.

دکتر کاوه عزیزی سیاستمدار کُرد سوریه و از مشاوران مسعود بارزانی ضمن تکذیب ادعای کالکان، در مصاحبه با ما تاکید کرد پ.ک.ک به مشکل همه کردها تبدیل شده است و این گروه هیچ ارزشی نزد مردم ندارد.

 

پ.ک.ک در رسانه‌های خود آقای مسعود بارزانی و حکومت اقلیم کردستان را متهم می‌کند که در جنگ خاکورک با ارتش ترکیه همکاری نزدیک دارد. ارزیابی شما از این اتهام پ.ک.ک چیست؟

یک، این ادعاست. دوم، چه روزی پ.ک.ک حرف درست و صحیح زده که اکنون این ادعا را هم بشود باور کرد؟ هرگز چنین سخنی درست نیست. پ.ک.ک با ترکیه جنگ می‌کند، از خاک ترکیه فرار می‌کند و به روستاهای اقلیم کردستان پناه می‌برد. روستاها را به آتش می‌کشاند و روستائیان را به کشتن می‌دهد. اگر پ.ک.ک واقعا با ترکیه می‌جنگد، باید برود و در خاک آنجا جنگ کند، نه این که به خاک عراق و اقلیم فرار کند و پنهان شود. پ.ک.ک به مشکلی برای همه کردها تبدیل شده است. باور کنید هر وقت اقلیم کردستان گامی ‌رو به جلو می‌رود، پ.ک.ک، جنگ را به خاک آن می‌کشاند و مانع از توسعه اقلیم شده است. اگر پ.ک.ک نباشد، ارتش ترکیه در اینجا کاری ندارد. مگر کردستان ترکیه کوچک است؟ مگر کوه و غار ندارد؟ دارد. بیشتر از اینجا کوه و غار دارد و کوه‌های آن بلندتر و صعب العبورتر هستند و برف بیشتری دارند. چرا پ.ک.ک به آنجا نمی‌رود؟ پ.ک.ک یک ابزار است.

پ.ک.ک مدعی شده بود مردم در سلیمانیه برای اعتراض به حمایت اقلیم از ارتش ترکیه به خیابان می‌آیند. اما در عمل دیدیم این تظاهرات نیز شکست خورد و مردم از آن استقبال نکردند. این عدم اقبال عمومی به چه معناست؟

مردم کُرد هرگز با پ.ک.ک موافق و همدل نبوده‌اند. وقتی مردم مشکلی مانند برق و حقوق و امنیت داشته باشند به خیابان می‌آیند، اما هرگز برای پ.ک.ک کسی به خیابان نیامده و نمی‌آید. پ.ک.ک هم بر موج اینگونه اعتراضات سوار می‌شود. اما باید بگویم پ.ک.ک در کردستان عراق پایگاه ندارد. مردم کُرد مثلا در سلیمانیه اگر به خیابان بیایند برای مشکلات خود می‌آیند، نه برای هواداری از پ.ک.ک. اما پ.ک.ک این موضوع را وارونه جلو می‌دهد و به نام مردم و به کام خود تفسیر می‌کند.

شما به شرایط جغرافیایی کردستان ترکیه اشاره کردید که در آن مناطق کوه و غار بیشتر است، اما پ.ک.ک ابزار است. ممکن است کمی ‌به ابزار بودن پ.ک.ک بیشتر اشاره کنید؟

اگر پ.ک.ک واقعا به دنبال جنگ است، چرا در ترکیه جنگ نمی‌کند؟ موقعیت جغرافیایی کردستان ترکیه به مراتب برای جنگ بهتر است. برف بیشتر دارند و سردتر هستند و می‌تواند بهتر ترک‌ها را بترساند. اما پ.ک.ک عمدا در بین مردم در اقلیم کردستان مخفی شده و گاهی چند سرباز ترکیه را می‌کشد. آیا این جنگ است؟ نه این فریب است. آیا این انقلاب ادعایی است؟ این اقدامات فقط برای به کشتن دادن مردم کُرد است.

بعضی کارشناسان می‌گویند پ.ک.ک هر از چندگاهی جنگی به راه می‌اندازد. در نتیجه ارتش ترکیه می‌آید و آن منطقه را خالی از سکنه می‌کند و به غرب ترکیه می‌فرستد و بدین ترتیب پ.ک.ک کردستان را برای ترکیه خالی از سکنه می‌کند. ارزیابی شما از همکاری احتمالی پ.ک.ک و ارتش ترکیه چیست؟

ببینید کردستان سوریه و ترکیه را خالی از کُرد کرده‌اند. الان هم حوالی کردستان ایران حضور دارند، تا آنجا را هم بدبخت کنند. می‌خواهند آنجا را نیز خالی از سکنه کنند. پ.ک.ک بدترین کارها را انجام می‌دهد.

۵-منظورتان آسیب زدن به کردستان ایران از راه پژاک است؟

بله، قطعا. کردهای ایران باید هوشیار باشند در دام پ.ک.ک نیفتند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی