کردها نیز همانند فلسطینی ها خواهان استقلال هستند اما از زمان فروپاشی امپراطوری عثمانی، بعضی از سران کرد ترجیح داده اند به جای اتحاد با دولت های همسایه خود با قدرت های امپریالیستی متحد شوند. آنها – همانند نزدیکان خود – با قرار گرفتن در خدمت امپریالیست ها به مردم کرد خیانت کرده اند چون هدفشان بی ثبات سازی خاورمیانه است. آنها همیشه تلاش کرده اند دولت هایی خیالی در ایران، عراق، سوریه و ترکیه ایجاد کنند یعنی در همان جاهایی که مورد محافظت قرار گرفته اند.

تاریخ مردم کرد سال های متمادی سبب مشکلات و معضلاتی شده است اما پرداختن در رسانه های اصلی فقط مدتی است صورت می گیرد. از زمان حمله آمریکا به عراق و درگیری های کنونی در سوریه، قصه کردها توسط رسانه های اصلی غربی و سیاستمداران آمریکا به صورت “رمانتیک” به تصویر کشیده شد تا بتوانند راه را برای سیاست مداخله جویانه خود باز کنند. از زمان حمله آمریکا به سوریه، آمریکایی ها و اسرائیل از استقلال کردستان حمایت کرده اند. اسرائیل مبلغ ۳٫۸۴ میلیارد دلار پول نفت را به کردها پرداخت کرد، این نیز در راستای منافع ژئوپولیتیک و اقتصادی هر دو طرف است. (۱)

در سال ۲۰۱۵، روزنامه فایننشال تایمز گزارش کرد که حدود ۷۷ درصد نفت اسرائیل در طی چند ماه گذشته از کردستان عراق وارد شده که برابر با ۱۹ میلیون بشکه بین اول ماه مه و ۱۱ ماه اوت بود. در طی این دوره، بیش از یک سوم صادرات نفت شمال عراق از راه دریایی و بندر جیهان ترکیه به اسرائیل منتقل شده که به میلیاردها دلار می رسد. منبع این مقاله در این مورد “اطلاعات مربوط به معاملات تجاری، حمل و نقل دریایی به ویژه نفت با رصدهای ماهواره ای” می باشد.

این فروش نفت نشانه اراده تجزیه عراق و تضعیف روابط اربیل و بغداد است این یعنی تقویت ترس و نگرانی استقلال کامل کردها از عراق. عبدالعزیز عقیلی وزیر دفاع عراق در سال ۱۹۶۶ کردهای عراق را سرزنش کرد که در پی تاسیس یک “اسرائیل دوم” در خاورمیانه هستند. وی همچنین اعلام کرد “قدرت های غربی و شرقی از این کردها حمایت می کنند تا همانند آنچه در سال ۱۹۴۸ انجام شد در شمال عراق نیز یک دولت تاسیس کنند.”(۲) جالب است بدانیم این تاریخ می خواهد یکبار دیگر تکرار شود.

در مورد درگیری های سوریه بایستی گفت تعدادی از شبه نظامیان کرد بهترین شرکای نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور شده اند، کمک های زیادی به صورت اسلحه، آموزش نیز دریافت می کند. (۳) این شبه نظامیان کرد که اکثریت “نیروهای سوریه دموکراتیک” را تشکیل می دهند در آزادسازی رقه نیز شرکت کردند. آمریکا به این نیروها انواع سلاح شامل مسلسل، خمپاره انداز، موشک ضد تانک، خودروی زرهی، تجهیزات تکنولوژی پیشرفته داد. در ماه مه سال ۲۰۱۷ به عنوان مثال، دونالد ترامپ دستوری را امضا کرد که به کردهای سوریه سلاح سنگین نیز داده شود. (۴) یک ماه بعد ۳۴۸ کامیون تجهیزات نظامی به شمال سوریه منتقل شد. (۵)

روابط تاریخی و کنونی اسرائیل و کردها برای هر دو طرف نیز آتو هستند. در گذشته، اسرائیل از کردها برای هزاران یهودی که از دست صدام فرار می کردند کمک اطلاعاتی دریافت می کرد. کردها نیز کمک های بشردوستانه و محافظت توسط اسرائیل را دریافت کردند و از این طریق با دنیای بیرون به ویژه آمریکا ارتباط برقرار کردند. اسرائیل اولین بار در ۲۹ سپتامبر سال ۱۹۸۰ اعتراف کرد به کردها کمک کرده است زمانی که “مناخیم بگین” اعلام کرد اسرائیل “در طی شورش کردها علیه دولت عراق از ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۵” به کردها کمک می کرد و آمریکا نیز از این مسئله مطلع بود. وی افزود اسرائیل افسرانی را برای آموزش و سلاح را نیز برای کمک به کردها فرستاد اما سرباز برای جنگ به کمک آنها اعزام نکرد.

یکی از اهداف “وودرو ویلسون” رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۱۷ تاسیس کردستان، ارمنستان و اسرائیل بود. وی پس از اعزام کمیسیون کینگ-کرین برای تایید اسکان دقیق جمعیت، طی کنفرانس سور در ۱۹۲۰ کردستان را اعلام کرد. این کنفرانس مقرر کرد اگر مناطق کردنشین عراق بخواهند می توانند از طریق همه پرسی به این کردستان بپیوندند. اما این کشور هرگز تاسیس نشد و توسط معاهده لوزان فسخ شد.

امروزه، کردها مردمانی قبیله ای هستند که از ازل دولت نداشته اند. این وضعیت به قدرت های غربی فرصت داده تا تفرقه بیندازند و از آنها برای بی ثبات نمودن خاورمیانه استفاده کنند. ائتلاف کنونی جنایتکاران با حمایت آمریکا از کردهای سوریه به عنوان ابزار استفاده می کنند تا اجازه ندهند سوریه شاهد صلح و دموکراسی باشد. (۶) اکنون آمریکا در شمال سوریه به دنبال ایجاد گروه های فرقه ای است در حالی که قبل از بحران سوریه زمینه رشد این فرقه ها وجود نداشت. کارشناسان کرد مدعی اند کردها بیش از سی میلیون جمعیت دارند و استفاده ابزاری را رد می کنند در حالی که کارشناسان بی طرف و رفتار آمریکا در قبال کردها در تاریخ ثابت می کند کردها ابزار دست آمریکا بوده و هستند. (۷)

هنگامی که در مورد میزان کمک آمریکا و دیگر ابرقدرت ها سوال می شود، “صالح مسلم” از سران این اداره خودگردان می گوید: “بهترین آتوی ما ذهنی ماست. کارایی آن به توان ما برای آموزش و مدیریت جامعه ما بستگی دارد. اگر از اصول و ایدئولوژی خود دفاع کنیم، در این صورت هیچ قدرتی نمی تواند ما را به خدمت بگیرد.” (۸)

احتمالا در دنیای امروز هیچ مردمی نیست که به اندازه کردها با عنوان “مبارزان آزادی” مورد استفاده ابزاری غربی ها قرار می گیرند. آنها تا ابد نیز به سرزمینی که برای آن می جنگند نخواهند رسید و فقط ابزار اجرای سیاست های قدرت های بزرگ شده اند. در حال حاضر بدون این که خودشان بدانند در راستای اهداف و جاه طلبی های استعماری ناتو و اسرائیل قرار گرفته اند تا کشورهای منطقه مانند عراق یا سوریه را تجزیه کنند. این روش متداول کشورهای استعمارگر است تا بتوانند کشورها را تجزیه و تضعیف نمایند. کردها نیز در طی تاریخ در استراتژی “تفرقه بینداز و حکومت کن” قدرت های استعماری ابزار پیشبرد سیاست آنها بوده اند و این نقش را هنوز هم ایفا می کنند.

فرصت طلبان چپ افراطی یا انقلابیون واقعی؟

“دانیل شور”، تحلیلگر رادیو ان.پی.آر. آمریکا،  در مقاله ای در سال ۲۰۰۷ اعلام کرد کردها از مدت ها پیش با هدف برتری قدرت منطقه ای مورد استفاده ابزاری قرار گرفته اند. (۹) امروز، در بحبوحه جنگ برای اعمال نفوذ و سلطه قرار دارند که آمریکا از آنها علیه ایران استفاده می کند.  در سال ۱۹۷۳، “ریچارد نیکسون” رئیس جمهور آمریکا و “هنری کیسینجر” وزیر خارجه اش با کمک سیا یک شورش کردی را در شمال عراق علیه صدام برانگیختند. وقتی شاه ایران و صدام توانستند اختلافات خود را حل کنند، آمریکا کردها را به حال خود رها کرد و بدبخت شدند. بدتر این که آنها به جای بهره مند شدن از عفو عمومی تلاش کردند به ضرر خود باز هم با آمریکا همکاری کنند.

در جنگ خلیج فارس و پس از حمله صدام به کویت، “جورج بوش پدر” از کردهای شمال عراق و شیعیان جنوب عراق خواست علیه صدام قیام کنند اما ارتش آمریکا به صدام اجازه داد تا با هلی کوپترهای خود کردها و شیعیان را سرکوب نماید. سرانجام افکار عمومی آمریکا دولت را ناچار کرد در شمال و جنوب عراق منطقه پرواز ممنوع ایجاد کند تا مردم در امان باشند. کردها باز هم بهای وفاداری خود به آمریکا را دادند و قطعا بی دلیل نیست که آمریکا به کردها دستور داد تا با همسایگان خود به ویژه با ایران چه نوع روابطی داشته باشند چون ایران رقیبی بزرگ برای آمریکاست. (۱۰) اما سرانجام در رقابت آمریکا علیه ایران در منطقه باز هم قربانی شدند.

“اندور اکسوم”، رنجر سابق ارتش آمریکا و مشاور پنتاگون در مسائل مرتبط با خاورمیانه می گوید: “… این تصمیم – یعنی تسلیح کردن یک گروه شدیدا وابسته به یک سازمان تروریستی بیگانه که طی چندین دهه علیه ترکیه شورش کرده است – قطعا بر روابط آمریکا با کشورهای منطقه تاثیر منفی خواهد گذاشت”. (۱۱) وی می گوید شبه نظامیان کرد در سوریه شدیدا به گروه تروریستی پ.ک.ک که در لیست تروریستی آمریکا، اروپا و ترکیه قرار دارد، وابسته اند.

یک تخمین تقریبی سیا تعداد کردها در ترکیه را ۱۴٫۵ میلیون نفر نشان می دهد و ۶ میلیون در ایران، ۵ الی ۶ میلیون در عراق، کمتر از ۲ میلیون در سوریه و مجموعا حدود ۲۸ میلیون می شود. منابعی نیز تعداد کردها در سوریه را یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام می کنند چون بقیه بر اثر جنگ خانماسوز ناتو و متحدان عربی آن در حاشیه خلیج فارس به اروپا به ویژه آلمان مهاجرت کرده اند. از طرفی نیز مهم است خاطرنشان سازیم تعدادی از کردها نیز در جامعه کشورهای متبوع خود ادغام شده اند اما گروهی نیز به غرب و اسرائیل چسبیده اند و خواهان بی ثبات سازی خاورمیانه هستند. بخشی از کردهای سوریه به ویژه مناطقی که تحت کنترل کردها نیست مانند دمشق، وفاداری خود به دولت سوریه را اثبات کرده اند و در سال ۲۰۱۴ نیز به بشار اسد رای دادند. در این انتخابات بشار اسد ۸۸٫۷ درصد آرا را به دست آورد. (۱۲) در آغاز بحران سوریه سربازان کرد در کنار دیگر اقوام در ارتش سوریه خدمت می کردند. امروزه تعداد آنها فقط در جنوب سوریه و آن هم خیلی کم است.

در شمال نیز تعدادی از کردها از نیروی سوریه دموکراتیک جدا شده و به ارتش سوریه پیوسته اند. مردم سوریه کردها را برادر وفادار به این کشور می دانند و حساب مردم از سران گروه های توصیف شده در بالا جداست.

ادامه دارد…

نویسنده: سارا عابد

رفرنسها:

[۱] “Israel Is Challenging America to Support Kurdish Independence”, Dov Friedman & Gabriel Mitchell, New Republic, July 3, 2014

[۲] “Surprising Ties between Israel and the Kurds”, Ofra Bengio, Middle East Quarterly, Summer 2014 (Middle East Forum).

[۳] “U.S., allies rush heavy weapons to Kurds to fight militants in Iraq”, David S. Cloud & Brian Bennett, Los Angeles Times, August 11, 2014. “Trump to Arm Syrian Kurds, Even as Turkey Strongly Objects”, Michael R. Gordon & Eric Schmitt, The New York Times, May 9, 2017.

[۴] “Trump Approves Plan to Arm Syrian Kurds”, Courtney Kube, NBC News, May 9, 2017.

[۵] “Syria’s Kurdish Militias Get 50 Trucks With US Armored Vehicles, Munition”, Sputnik, June 17, 2017.

[۶] « Les projets de Kurdistan », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 5 septembre 2016.

[۷] “Syrian Kurdish PYD co-leader dismisses possibility of ‘being used as pawns’”, Kom News, April 16, 2017.

[۸] “Middle-East – the Kurdish people used as a pawn by the Western powers”, Class Struggle 103, Winter 2014, (International Communist Union).

[۹] “Kurds Often Used as Pawns in Power Struggles”, Daniel Schorr, NPR, January 15, 2007.

[۱۰] “The Kurds as Charlie Brown”, Daniel Schorr, Christian Science Monitor, January 19, 2007.

[۱۱] “Trump Moves To Defeat ISIS By Arming Syrian Kurds”, Jack Davis, Western Journalism, May 10, 2017.

[۱۲] « Le Peuple syrien a parlé », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 5 juin 2014.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی