استقلال و عدم اتحاد

نکته مهمی که بایستی خاطرنشان سازیم این است که اصطلاح “کرد” به افرادی اطلاق می شود که به زبان هایی صحبت می کنند که ریشه مشترک دارند اما خیلی متفاوت هستند. دو زبان مهم آنها عبارتند از: سورانی در عراق و ایران، کرمانجی در سوریه و ترکیه مناطقی در مجاورت مرز ایران و عراق. سورانی از الفبای عربی استفاده می کند اما کرمانجی از الفبای لاتینی و این نیز نشان می دهد تا چه حد با هم تفاوت دارند.

حکومت اقلیم کردستان بیشتر از افراد سورانی زبان ترکیب یافته در حالی که افراد پ.ک.ک/پ.ی.د. و دیگر گروههای ناسیونالیست در ترکیه و سوریه کرمانجی حرف می زنند. حتی با این که بین نقشه زبانی کردها و ظهور احزاب مختلف سیاسی کرد، مرزهای زبانی آنها نیز خیلی واضح نیست. از طرف دیگر، ترکیه با خواسته های کرد عراق به اندازه خواسته های کردهای ترکیه و سوریه به یک شدت مخالفت نمی کند. با این که خودمختاری کردهای عراق سبب تشویق ناسیونالیسم کردهای ترکیه و سوریه می گردد، اما این مسئله سبب نشد کیفیت روابط آمریکا و ترکیه کاهش یابد.

جستجوی استقلال به بخش ذاتی هویت کرد تبدیل شده اما همه کردها خواهان یک کردستان متحد نیستند که مردم کرد تحت حاکمیت چهار دولت را متحد سازد. بیشتر جنبش ها و احزاب سیاسی کرد حل مسئله کرد در چارچوب دولت های متبوع را خیلی جدی می گیرند. در هر یک از این کشورها، کردهایی نیز هستند که در جامعه ادغام شده و خواسته های آنها به آزادی های فرهنگی و به رسمیت شناختن سیاسی محدود شده است. کردها که در چهار کشور خاورمیانه زندگی می کنند هرگز دست از این خواسته های خود نکشیده اند. با این که بخشی از کردها سازمان ها و احزاب سیاسی مشروع نیز در راستای تقویت حقوق و آزادی خود ایجاد کرده اند اما دیگر گروه های کرد مانند پ.ک.ک از استراتژی جنگ چریکی و اقدامات تروریستی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.  اکثریت احزاب کرد در جامعه کرد دارای اختلافات شدید هستند و این اختلافات نیز بیشتر ریشه در ساختار اختلافات قبیله ای، زبانی و ملی دارد که اختلافات و رقابت های سیاسی نیز به آن اضافه می گردد. اختلافات بین دو حزب عمده کرد عراق پارتی و یکتی سبب شد تا در اواسط دهه نود میلادی بیش از ۲ هزار نفر از همدیگر بکشند. این اختلافات به ورای مرزها نیز می رسد و بین احزاب و گروه های کردی دیگر کشورها نیز وجود دارد. در حال حاضر اختلافات عمیق کردهای عراق و سوریه بر سر روابط با ترکیه باعث تشدید درگیری بین طرفداران پارتی و پ.ک.ک شده است. احزاب کرد بارها با دولت های مختلف علیه دیگر احزاب کرد مذاکره کرده اند. این سبب شده تا ابزار دست دولت ها شده و مایه بی ثباتی گردند. کارشناسان نبود اتحاد بین کردها را عامل اصلی عدم توانایی آنها در تاسیس یک دولت می دانند.

هوس استقلال نامشروع و بدون توجیه کردها

غربی ها مدعی اند کردها بهترین مبارزان علیه داعش در خاورمیانه هستنند. اما اگر هدف آنها واقعا شکست دادن داعش است پس چرا نسبت به مردم سوریه مرتکب نسل کشی می شوند؟ (۱۳) با این توصیف نمی توان ادعای غرب در این زمینه را قبول کرد. واقعیت میدانی نشان می دهد اظهارات غربی ها پوچ است و در عمل از یک گروه تروریستی حمایت می کنند. غرب با این ادعاهای دروغ می خواهد تسلیح کردن کردها را توجیه نماید تا سوریه را بی ثبات و تجزیه کند. تعجب آور است با این که سوریه تاکنون خدمات شایانی به کردها کرده اما کردها نسبت به مردم سوریه انواع اقدامات خصمانه انجام داده اند. به عنوان مثال بشار اسد در سال ۲۰۱۲ مسئله نبود شناسنامه برای ۳۰۰ هزار کرد استان حسکه را حل کرد.  در ژانویه سال ۲۰۱۵ رسانه های سوریه به نقل از نخست وزیر اعلام کردند کوبانی یک شهر عزیز سوریه است(۱۴) و خواهان حل مسالمت آمیز بحران سوریه شد از جمله مشکلات مناطق کردنشین. گروه های محتلف کردی نیز در سال ۲۰۱۴ بر تعلق جامعه کردی به همه سوریه تاکید کردند (۱۵) و هر گونه اقدام گروه های خشونت طلب کرد را محکوم نمودند. این کردها وفاداری خود به محور مقاومت را مورد تاکید قرار دادند. علی رغم همه این موارد، نیروی پ.ی.د، اتحاد با دشمنان سوریه یعنی غربی ها و در راس آن آمریکا را انتخاب کرد.

پایان مقاله

 

نویسنده: سارا عابد

 

منابع:

 

[۱۳] « Les États-Unis et Israël débutent la colonisation du Nord de la Syrie », Réseau Voltaire, 1er novembre 2015.. “U.S. Coalition Cleansing Raqqa Of Arabs To Expand Kurdish “Autonomous Region””, Mint Press, June 20, 2017.

[۱۴] “Premier al-Halqi : Kurds are integral part of Syrian society”, Sana, January 29, 2015.

[۱۵] “Civil Democratic Gathering of Syrian Kurds : Ayn al-Arab will continue to raise the Syrian flag”, Sana, October 31, 2014.

 

بیشتر بخوانید:

کردها، ابزار آمریکا برای بی ثبات سازی خاورمیانه (قسمت اول)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی