مرکز مطالعات استراتژیک کردستان در یادداشتی به بررسی آخرین تحولات مناطق کردنشین سوریه پس از شکست داعش پراخته است.

کورد هوال/ پس از پیروزی کردها در جنگ باغوز و تسخیر آخرین مقر داعش در سوریه، داعش بدون سرزمین و حکومت مانده و همچون گروهی پراکنده و فراری داده شده در حال نابودی است. کردها، سوریه را به مرحله‌ گذار پساداعش بردند. هم اکنون دولت سوریه باید ادلب را از تروریست‌ها پس بگیرد. اگر پاکسازی ادلب با مشکل مواجه نشود، نیروهای دولت سوریه می‌توانند با کمک متحدان خود در مدت معینی وظایف خود را انجام دهد. پس از آن باید زیربنای سوریه‌ی جدید آماده شود. این وضعیت احتیاج به پروسه‌ای سیاسی برای استقرار صلح اجتماعی و دموکراتیک کردن کشور دارد، همچنین تلاش جهانی، ملی و منطقه‌ای برای عمران کشور الزامی است. تجربه نشان داده که صلح در منطقه از سوریه شروع می‌شود و هروقت سوریه دچار آشوب شود، تمامی منطقه به خاطر موقعیت جغرافیای سیاسی سوریه، دچار آشوب می‌شود. لذا منفعت منطقه و جهان در آن است که بلافاصله استقرار و امنیت در سوریه برقرار گردد تا در تامین امنیت منطقه شرکت داشته باشد.

جنگ سوریه به مرحله‌ پایانی خود نزدیک شده و از هم‌اکنون باید برای سوریه‌ بعد از جنگ کاری صورت گیرد. در داخل سوریه داعش بدون شجاعت و دلیری کردهای عاشق سوریه و مردم آن و ارتش سوریه نابود نمی‌شد. در عین حال هم نباید همکاری خارجی و ورود نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان و برخی از نیروهای شیعه عراق از اوایل جنگ و در پایان حضور روسیه از سال ۲۰۱۵ را فراموش کرد. بقای دولت و ملت سوریه و تمامیت ارضی آن، نتیجه همکاری این نیروها با یکدیگر است.

سوریه‌ آینده به قانونی جدید احتیاج دارد که در آن تنوع، پلورالیسم و حقوق همه اقوام رعایت شود. کردها در کنار سایر مردم سوریه، در طول هشت سال گذشته از سوریه محافظت کرده‌اند و مشارکت فعالی در جنگ علیه ترور داشته‌اند.

از ابتدای شروع بحران سوریه کردها در ائتلافی غیررسمی اما مفید با دولت سوریه بودند و از بسیاری از گروه‌های دیگر بهتر به خطرات وضعیت حساس پی بردند. حتی وقتی با آمریکا ائتلاف کردند، ائتلافشان علیه داعش بود.

هر کشوری بعد از آنکه جنگ را تجربه می‌کند، ثبات و امنیت را بهتر درک می‌کند. بعد از جنگ، آنچه که سوریه بیش از همه بدان احتیاج دارد، ثبات و توسعه و عمران و امنیت است. تمامی اقوام و ملت سوریه که در ائتلاف علیه ترور و شکست آن حضور داشتند، می‌توانند در مرحله‌ی عمران با همدیگر ائتلاف کنند و با همدیگر آرامش و امنیت را به کشور بازگردانند و با همدیگر با مشکلات پس از پیروزی در جنگ روبرو شوند و راه‌حل ارائه کنند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی